PAUN PAUNOVIC/CROPIX
NEGATIVNI NIZ

Modri 1114 dana bez slavlja na Poljudu: Od te su utakmice u kadru ostala tek dva dinamovca i jedan hajdukovac

Dinamu je ta utakmica došla u nezgodnom terminu, četiri dana prije susreta sezone protiv Ferencvarosa
Piše: Davorin OlivariObjavljeno: 01. listopad 2023. 13:49

Dinamo čeka pobjedu na Poljudu od 12. rujna 2020. godine, od godine u kojoj je harao koronavirus. Maksimirski klub nije dakle trijumfirao u domu Majstora s mora 1114 dana, u nizu je od pet utakmica bez punog plijena u gradu pod Marjanom. Od otvaranja poljudske ljepotice, 12. rujna 1979. godine, najduži pobjednički post Modrih zbio se u razdoblju od 19. rujna 2000. godine do 12. veljače 2006. godine, trajao je 1972 dana, sedam uzastopnih utakmica Modri nisu mogli otići s pobjedom s Hajdukovog stadiona.

Šest ogleda bez Dinamove pobjede u Splitu bilježimo od 7. listopada 2007. godine do 27. veljače 2013. godine, odnosno 1970 dana. Najduže razdoblje bez modrog uspjeha trajalo je od 27. travnja 1991. godine do 13. travnja 1997. godine, bilo je to također šest utakmica, ali zbog specifičnosti igranja u ratnim uvjetima, trajalo je čak 2178 dana! Još jednom je Dinamo kao sada, bio pet utakmica bez trijumfa, u razdoblju od 13. travnja 1997. godine do 19. rujna 2000. godine, to je iznosilo 1255 dana.
Vratimo se toj posljednjoj pobjedi Modrih na Poljudu, na taj 12. rujan 2020. godine.

Bila je to utakmica 4. kola HNL-a koja je odigrana bez gledatelja, a sudio je Ivan Bebek. Dinamo je poveo u 42. minuti golom Lirima Kastratija nakon krasne akcije, a u 50. minuti je Mislav Oršić fantastičnim golom povisio na 2:0. Hajduk je u igru vratio Stanko Jurić u 87. minuti, ali do kraja je Dinamo bio bliže trećem golu nego Hajduk drugom.

Kod Hajduka tek Dolček

Dinamu je ta utakmica došla u nezgodnom terminu, četiri dana prije utakmice sezone protiv Ferencvarosa. Trener Dinama bio je Zoran Mamić i od prve minute tad je iznenađujuće u igru stavio Brunu Petkovića, a umjesto očekivanog Theophile-Catherinea zaigrao je Joško Gvardiol. Trener Hajduka bio je Hari Vukas.

Zanimljivost jest koliko su se izmijenile momčadi Dinama i Hajduka od tog dana i posljednje pobjede Zagrepčana. U današnjoj momčadi Sergeja Jakirovića igraju dva igrača koji su bili dio te pobjedničke momčadi. To su dva kapetana, Bruno Petković i Arijan Ademi! Baš interesantno, da su jedino dva igrača koja nose kapetansku traku u plavoj momčadi bili i tada na travnjaku. A kod Hajduka je pak ostao samo jedan igrač koji je toga dana bio gubitnik pred praznim poljudskim tribinama. To je Ivan Dolček koji je u igri ušao u drugom poluvremenu zamijenivši Nejašmića.

Inače, kad smo već kod Zorana Mamića koji je kao trener autor posljednje Dinamove pobjede na Poljudu, treba navesti i ovaj podatak. Mamić je jedini trener s kojim je Dinamo u samostalnoj Hrvatskoj zabio pet pogodaka u derbiju, jedini je povezao šest uzastopnih pobjeda u derbijima, jedini je koji u svojih, prvih 12 derbija nije upisao poraz. Izgubio je tek u 13. ogledu, u prvenstvenoj utakmici u kojoj je Fran Tudor zatresao Dinamovu mrežu na Poljudu za pobjedu Majstora s mora od 1:0.