Hajduk traži bodova za nastavak borbe za prvo mjesto

TOM DUBRAVEC/CROPIX Cropix
POGLEDAJTE GOLOVE

Utakmicu Hajduka i Lokomotive na Poljudu pratite uživo na portalu Sportskih novosti
Piše: Predrag JurišićObjavljeno: 19. ožujak 2022. 18:59

HAJDUK - LOKOMOTIVA 4:0 (N.Kalinić 23', Krovinović 44', Melnjak 54', Sahiti 62')

HAJDUK (4-1-3-2): L.Kalinić - – Mikanović (od 68. Lovrencsics), Elez, Ferro, Melnjak (od 75. Ljubičić) – Fossati – Grgić (od 69. Atanasov), Krovinović (od 82. Mlakar), Sahiti (od 68. Čolina) – N.Kalinić, Livaja.

LOKOMOTIVA (4-2-3-1): Nevistić – Cipetić (od 83. Vranković), Mersinaj, Soldo, Milićević – Maleš (od 46. Vasilj), Marić – Aliyu (od 64. Goričan), Kačavenda, Pivarić (od 46. Tuci) – Dabro (od 76. Stojković).

Lagano su Bijeli ponovno stigli do trećeg mjesta s kojeg ulaze u mjesec travanj. Puno lakše od očekivanog Splićani su dobili Lokomotivu upisavši prvu prvenstvenu pobjedu nakon 30 dana. Razigrani, efikasni, čvrsti i odgovorni, takvi su hajdukovci bili protiv potpuno nevidljive Lokomotive. Bez sumnje najbolje izdanje Bijelih ovog proljeća došlo je u susretu protiv neugodnog protivnika. Ali, neugodnog samo na papiru, jer Lokomotiva će pamtiti ovaj susret kao najveći poraz u splitskim ogledima sa Hajdukom koji je dvojbe oko pobjednika praktički riješio već u prvom dijelu nakon projektila Krovinovića.

Odlično poluvrijeme Hajduka, kvalitetnih 45 minuta u kojima su Bijeli otklonili sumnje i pitanja s naslovom koliko su spremni vratiti se u šampionsku utrku nakon remija s Dinamom. Jer, na odmor su pošli sa velikih 2:0, ali i spoznajom da su Lokomotivu potpuno "sabili u konopce", da Zagrepčani nisu uspjeli izaći u direktnu borbu niti preseliti loptu na polovicu Bijelih.

Trebalo je kratko vrijeme da se igra Hajduka materijalizira kroz velike prigode, a prvu je kreirao Livaja za Nikolu Kalinića koji je u 17. minuti pobjegao Soldi, Stoper gostiju uspio je stići centarfora Bijelih na ulasku u kazneni prostor, dovoljno da ga omete pri udarcu koji je otišao preko vrata. Dvije minute kasnije ponovno je Lokomotiva u knock downu, udarac Mikanovića ovog puta je sa gol-linije skinuo Kačavenda. Branili su se gosti, ali nisu se i obranili, jer od 22. minute na semaforu je zasluženno svjetlilo 1:0 za Bijele. Uskoro je moglo i 2:0, ali poništio je Pajač pogodak Grgića zbog igranja rukom. Doimalo se bez namjere i svrhe, slučajnim igranjem, ali Pajač je na sugestiju VAR sobe, bez gledanja ekrana, procijenio da pogodak nije regularan. Ali, nije se Hajduk zaustavio, dapače, nastavili su Bijeli napadati prema vratima Nevistića i ako već nije išalo iz akcija, povećanje vodstva došlo je iz individualnog pokušaja. Iz potvrde pojedinačne klase u liku Filipa Krovinovića.

Očekivano je na odmoru Čabraja posegnuo za dvije promjene, jer njegova momčad u prvom dijelu nije bila ni sjena ekipe iz posljednjih proljetnih dvoboja. Uveo je Tuci kojeg je smjestio u vršak napada, povukao Dabru na mjesto Kačavende, a 19-ogodišnji reprezentativac je otišao na poziciju Pivarića koji je ostao u svlačionici. Ali, sve Čabrajine zamisli pale su u vodu u trenutku kada je Melnjak po treći put zatresao mrežu Nevistića. Od tada je bilo jasno da je Lokomotiva upisala poraz, a Hajduk se vratio na pobjednički kolosijek.

Ipak, ostat će sudačkim ekspertima zanimljiva situacija iz 56. minute kada je Marko Dabro pao poslije dvoboja sa Lovrom Kalinićem metar izvan kaznenog prostora. Sudac je procijenio da je Dabro simulirao prekršaj dodijelivši mu žuti karton, ali dojam je da je Pajač prethodno previdio sporni kontakt na Mikanoviću na središtu igrališta u začetku akcije. Šest minuta potom utakmica je dobila, pokazalo se kasnije, rezultatski epilog. Četvrti pogodak Hajduka stigao je kao pravo ogledalo igre gostiju. Izgubljena lopta na sredini igrališta i lagana kontra Hajduka za pogodak Sahitija, Koliko je samo prostora ostalo na polovici gostiju, kojom lakoćom su Bijeli stigli do zgoditka koji je razgalio gledatelje podignuvši na noge tribine Poljuda. Za kraj, u sudačlkoj nadoknadi mogao je Ljubičić potpisati "petardu", ali izglednu šansu poslao je iznad grede izašavši sam pred Nevistića.

Dominantni i efikasni vratili su se Bijeli u utrku pokazavši da će za dva tjedna imati što kazati u Gradskom vrtu. Devet utakmica prije kraja Hajduk i dalje drži šampionsku ambiciju. Nema popuštanja.

Gotova je utakmica! Hajduk je zasluženo i uvjerljivo pobijedio Lokomotivu te s ova tri boda prestigao Rijeku na trećem mjestu Prve HNL

90' - Dobio je Ljubičić žuti karton jer je rukom ubacio loptu u gol koju je sjajno poslao Livaja

83' - Zaredale su se izmjene. Kod Lokomotive je izašao Cipetić, a ušao Vranjković

82' - Sada je izašao Krovinović. Umjesto njega je ušao Mlakar

79' - Prvi žuti karton za igrače Hajduka. Dobio ga je Lovrencsics

76' - Lijepo je pucao Livaja, ali samo u vanjski dio mreže. Iz igre je kod Lokomotive izašao Dabro, ušao Stojković

Torcida je itekako zadovoljna današnjom utakmicom

75' - Ulazi i Ljubičić umjesto Melnjaka

68' - Mijenja Hajduk, odmara Dambrauskas. Izašli su Sahiti, Mikanović i Grgić, ušli Čolina, Lovrencsics i Atanasov

62' - GOOOOOOOL! Sada je već 4:0. Strijelac je Sahiti. Kalinić je oduzeo loptu na sredini terena, Krovinović filigranski uposlio Sahitija, a on mirno čekao da Nevistić padne i prebacio ga za 4:0

61' - Napada Hajduk. U dvije minute su probali svoje udarce Krovinović i Livaja, ali ostaje 3:0

56' - Utihnuo je Poljud jer je izgledalo da bi Lovre Kalinić mogao dobiti crveni karton nakon kontakta s Dabrom, ali na kraju je napadač Lokomotive požutio zbog simuliranja

54' - GOOOOOOL! Vodi Hajduk 3:0, strijelac je Melnjak. Odigrali su Hajdukovci uigranu akciju iz slobodnog udarca kojeg je izveo Livaja, Ferro je ubacio glavom na 6-7 metara, Kalinić promašio udarac škaricama, a na loptu je natrčao Melnjak te je zakucao iza Nevistića

52' - Pokušala je nešto i Lokomotiva, ali Kalinić je sigurno pokupio ubačaj Aliyua

49' - Raspoložen je danas Grgić. Sad je bio u odličnoj šansi, ali njegov udarac s nekoliko metara udaljenosti brani Nevistić

46' - Počelo je drugo poluvrijeme. Lokomotiva je odmah napravila dvije zamjene - izašli su Soldo i Maleš, ušli Tuci i Vasilj

Gotovo je prvo poluvrijeme. Hajduk zasluženo vodi s 2:0

44' - GOOOOOOL! 2:0 za Hajduk, Krovinović je postigao gol pred kraj prvog dijela. Primio je Hajudkov veznjak loptu na više od 20 metara od gola, namjestio se na lijevu nogu i fenomenalno pogodio u suprotni kut Nevistićevog gola

39' - Pucao je sada Sahiti, ali Nevistić to lako brani

34' - Evo jedne prilike Lokomotive, ali je Melnjak izbio loptu u korner prije nego je ona došla do Dabre

33' - Imamo i prvi žuti karton na utakmici. Dobio ga je Pivarić nakon starta nad Mikanovićem

Tko će od igrača odgovoriti na zahtjeve publike?

25' - Činilo se da je Hajduk vrlo brzo došao do 2:0 jer je Grgić pospremio odlično Livajino dodavanje u mrežu. No, VAR je ovaj put presudio da je Hajdukov veznjak loptu igrao rukom

23' - GOOOOOOL! Urodio je Hajdukov pritisak plodom. Grgić je poslao odličnu loptu prema Kaliniću, on prebacio Nevistića za 1:0. Dugo je VAR pregledavao snimku provjerevajući je li Kalinić bio u zaleđu, ali na kraju je sudac Pajač pokazao na centar

Uživo: Kalinić zabio za vodstvo Hajduka! Čitav Poljud čekao VAR, a onda je zagrmilo, Grgiću poništen gol

19' - Hajduk je u žestokoj ofenzivi. Sada je, nakon dodavanja Grgića, pucao Mikanović, ali su stoperi Lokomotive izbacili loptu u korner iz kojeg Hajduk nije došao do nove šanse

17' - Odlično je Livaja izbacio Kalinića u akciju, ali on je s pucao visoko iznad gola

15' - Pucali su sada i Krovinović i Livaja, ali pogotka nema. I dalje je 0:0

11' - Sahiti je probio lijevu stranu i ubacio u sredinu, ali opet je Mersinaj na jestu

9' - Lijepo se sada postavio Nikola Kalinić na udarac, ali je Mersinaj u posljednji trenutak spriječio udarac koji bi bio jako opasan za Nevistića

Nikola Kalinić i Nikola Soldo

5' - Uzvraća Hajduk preko Sahitija čiji udarac brani Nevistić

2' - Sjajna prilika Lokomtive! Milićević je odlično pucao s više od 20 metara, a Kalinić je sjajnom paradom zaustavio taj udarac

1' - Počela je utakmica

29. travanj 2024 09:17