RONALD GORSIC Cropix
DVA OKRŠAJA S LOKOSIMA

Osijek ‘roni‘ na gostovanjima, a slijede dvije utakmice u Kranjčevićevoj: ‘Ulog je velik‘

Bijelo-plavi su ove sezone izvan Opus Arene osvojili samo devet bodova u deset utakmica
Piše: Gradimir ĐukarićObjavljeno: 20. veljača 2024. 22:08

Iza Bijelo-plavih je Gorica protiv koje su opet uživali u nogometu, a ispred njih još jedan konkurent za europske pozicije, Lokomotiva s kojom će u Kranjčevićevoj ulici u razmaku od samo pet dana odigrati čak dvije utakmice. Jedna bitnija od druge.

- Ulog je velik u obje utakmice, ali sada razmišljamo samo o onoj prvoj. Ova nadolazeća u petak je sada najbitnija, pa ćemo se onda pripremati za Kup - nije se Zoran Zekić odredio koji mu je dvoboj u dvomeču s Lokosima važniji.

Dvije momčadi prvo će se na suprotnim stranama naći u prvenstvenom ogledu koji može čak i definirati borbu za 4. mjesto. Osijek i Lokomotivu trenutno dijeli pet bodova na ljestvici, u slučaju uspjeha Bijelo-plavi bi odmakli na uvjerljivih osam bodova prednosti, no neuspjeh vraća veliku neizvjesnost u borbi za Europi jer bi razlika između dva kluba pala na dva boda. A Bijelo-plavima nakon toga u HNL rasporedu slijede Dinamo u Opus Areni te Rijeka na Rujevici. Nedugo nakon prvenstvenog duela s Lokomotivom, Osječani će opet istrčati na travnjak Kranjčevićeve, u utakmici četvrtfinala Kupa, natjecanja u kojem su još "živi".

Bijelo-plavima, dakle, slijede dva gostovanja na kojima mogu prelomiti sezonu u svoju korist, ali problem je što izvan Opus Arene Osijek ove sezone ne blista. Ne da ne blista nego je ove sezone u prvenstvu samo "fenjeraš" Rudeš osvojio manje bodova od Bijelo-plavih na gostovanjima!?

Osijek je ove sezone 25 od svoja 34 boda osvojio kao domaćin. Samo Dinamo i Rijeka imaju bolji bodovni učinak od onoga kojeg su Bijelo-plavi ostvarili na svome stadionu, ali... Osijek je ove sezone izvan Opus Arene osvojio samo devet bodova u deset utakmica, odnosno uzeo svega 30 posto bodova koji su bili na stolu. Istovremeno, Hajduk je na gostovanjima osvojio 24 boda, Rijeka 21, Dinamo 18, Lokomotiva 15...

10. Rudeš 1 bod (13 utakmica)

- Znamo koliko smo jaki na domaćem terenu kada imamo podršku naših navijača, ali ne smijemo više samo kod kuće igrati dobro... Protiv Lokomotive će biti drugačija utakmica, neće biti tako dobar teren kao u Osijeku, ali mi se moramo prilagoditi - kazao je nedavno Petar Pušić i najavio prijelaz s najboljeg na jedan od najgorih, a svakako i najizraubaniji travnjak u HNL-u.

Osijek kod kuće i Osijek u gostima dva su posve različita lica iste momčadi. U tih deset prvenstvenih gostovanja ove sezone Bijelo-plavi su samo jednom, protiv Hajduka na Poljudu, uspjeli sačuvati svoju mrežu, a čak dvije trećine golova koje su ove sezone primili, njih 20 od 30, primili su izvan Opus Arene.

U postotku, unazad osam sezona odnosno otkako je klub u privatnim rukama mađarskih vlasnika, Osijek nije imao slabiji učinak na gostujućem terenu. Za usporedbu, prošle sezone Osijek je na gostovanjima osvojio 20 od 54 boda ili 37 posto, u sezoni 2021./22 Bijelo-plavi su uzeli 31 bod (57 posto), sezonu ranije rekordnih za klub 34 boda (63 posto), u sezoni 2019./20. Osijek se s gostovanja vratio s 19 bodova (35 posto), 2018./19. zaključena je s plijenom od 28 bodova (52 posto) osvojenih izvan Gradskog vrta, u 2017./18. Bijelo-plavi se nisu proslavili na gostovanjima na kojima su osvojili tek 18 od moguća 54 boda (33 posto), ali je zato u sezoni 2016./17. bila dobra "berba" s 30 bodova na gostujućem terenu (odnosno 56 posto). Ove sezone, pak, istu bodovnu zalihu kao Osijek na gostovanjima imaju i Varaždin te Gorica dok je Rudeš uhvatio samo jedan bod.

Osijekova gostovanja ove sezone mogu se opisati u malo sreće, dosta muke do očaja. Slavili su tek u dva navrata, jednom su napravili najveći preokret kojeg je HNL vidio u posljednjih 30 godina i 0:3 okrenuli na 4:3, u sudačkim nadoknadama Bijelo-plavi su u tri navrata gubili bodove, ali najčešće su se predstavljali u lošem svjetlu...