RONALD GORSIC Cropix
SVE JE JASNO

Mnogi će reći da je Strukan pogriješio, ali stručnjaci će ga sasvim sigurno podržati
Piše: Robert ŠolaObjavljeno: 04. studeni 2023. 18:13

U 20. minuti sraza Gorice i Osijeka vidjeli smo kod rezultata 0:0 vrlo sporan trenutak. Domaći igrač Munksgaard bio je u duelu s Osijekovim napadačem Mierezom, najprije je dirao loptu, a nakon toga je u klizećem startu napravio neupitan prekršaj na Mierezu, ali sudac Duje Strukan nije pokazao na 11 metara. Čak ga je i VAR soba pozvala na pregled snimke, ali je Strukan ostao kod svoje odluke. Na prvu će mnogi reći da je pogriješio...

Međutim, teško je reći je li Strukan imao pravo, ili ne, ali jasno je kojem se pravilom vodio kod ove situacije. Pravilo - dakle - kazuje da kada igrač u klizežem startu najprije udari loptu, a onda u produžetku starta faulira suparničkog igrača, sudac je dužan svirati penal samo ako je u pitanju start za žuti ili crveni karton. Sam prekršaj, ako nije zaslužio karton, nije dovoljan argument za penal. Tako piše u pravilima.

GORAN MEHKEK Cropix

Munksgaard je neupitno prvo udario loptu, a onda napravio i prekršaj na Mierezu. I taj prekršaj nije bio bezazlen, jer je start bio dosta jak i rekli bismo nesmotren. Po Strukanu ipak to nije bio start koji zaslužuje karton. Teška situacija, neki će suci podržati Strukana, a neki neće. No, u takvim situacijama stručnjaci će u pravilu reći da treba podržati suca u u njegovoj odluci. Strukan je i nakon gledanja VAR-a čvrsto stao iza nje.

Neki Osječani bunili su se i u 59. minuti nakon što je Pršir igrao rukom u kaznenom prostoru. U toj situaciji nema govora o penalu...

07. svibanj 2024 09:48