Damir Mišković o izgradnji stadiona zna sve ili gotovo sve. Zna da zbog politike nije prošao prvi projekt nove Kantride jer politika je tada spustila rampu za izgradnju velikog shopping centra koji je trebao stajati uz stadion. I tada je novi stadion na Kantridi izgledao pompozno, moderno i europski, baš kao što izgleda i novi, koji je u utorak predstavljen u Rijeci. I tada su se uz prekrasnu maketu slikali brojni političari i poznata gospodarstvena lica.
Je li sad projekt novog stadiona - uz koji se ne bi gradio shopping centar, nego tri nebodera i luksuzan hotel - zreo da dobije “zeleno” u gradskim strukturama Rijeke, doznat ćemo već danas. Gradski vijećnici su ti koji će podržati Miškovićevu ideju ili je zauvijek pospremiti u arhivu. Sada već iznimno iskusni vlasnik i predsjednik Rijeke sigurno ne bi predstavio projekt od 150 milijuna eura da ne vjeruje u podršku svih političkih struktura u Rijeci.
- Na ovom sam projektu iznova radio više od šest mjeseci, cijeli team je u tome sudjelovao, ne možeš samo tako napraviti idejni projekt, nije ni on baš jeftin, a i stotine sastanaka i pregovora dovele su do toga da imamo investitore koji su spremni uložiti tih 150 milijuna eura. Iskreno, baš sam dobro raspoložen i optimističan, ovaj put doista vjerujem da će projekt dobiti “zeleno” i da nikad nismo bili bliži izgradnji nove Kantride - raspoloženo će Damir Mišković, dan nakon što je u eter lansirao projekt koji je mnoge zadivio.
- Možda je pravilnije reći da nikad nismo bili bliže dozvolama s kojima bismo mogli krenuti u projekt. Nije problem skupiti lovu, koliko god 150 milijuna eura bio ogroman novac, problem je kad nemaš dozvolu za gradnju. Investitori brzo izračunaju kakav je njihov interes i imaju li oni “motiva” za izgradnju takvog stadiona. U ovom ga projektu imaju, a vjerujem da i ljudi u Rijeci shvaćaju da je ovo projekt s kojim će kompletan grad puno dobiti, a ne samo nogometni zaljubljenici.
Danas je odluka, svi vjerujemo da će gradski vijećnici biti za takav projekt. Što onda slijedi, kakva je procedura?
- Ako idejni projekt prođe, a morao bi, onda slijedi procedura promjene GUP-a, koja u pravilu traje devet mjeseci do najviše godinu dana. Nakon toga izrađuje se detaljno arhitektonsko rješenje, s kojim se ide po građevinsku dozvolu. Kad nju dobiješ, možeš krenuti s gradnjom. Kako je ovo veliki projekt, realno je da izgradnja stadiona i ostaloga traje oko tri godine, što znači da bismo stadion dobili u 2028.
Opcija da se gradi samo stadion ne postoji?
- Za novi stadion Grad novca nema i nije realno da će ga ikada imati. Moderan stadion danas iziskuje oko 3.000 eura po stolici, što znači da bi stadion od 12 tisuća mjesta koštao oko 36 milijuna eura. To može financirati samo država ako odredi da je to državni interes. Međutim, živimo u vremenima u kojima je realno da takve projekte financiraju investitori, a da oni svoju investiciju zatvore kroz kvadrate koje će prodavati na tržištu.
Stadion bi imao 12 tisuća mjesta ili je moguće da će biti i veći?
- Investitorima je rečeno da moraju izgraditi stadion s najmanje 12 tisuća mjesta, ali može biti i veći, ako će, primjerice, država ili Grad kazati da će financirati dodatna mjesta. Maksimalni kapacitet može realno biti oko 18 tisuća mjesta jer postoji problem s brojem parkirnih mjesta koje moramo imati po UEFA standardima.
Rijeka je vlasnik stadiona na Rujevici. Kakvu bi ulogu imala na novoj Kantridi?
- Stadion bi bio gradski, ali Rijeka je ta koja bi upravljala s njime, koja bi igrala na njemu. Rujevica bi ostala naš kamp, omladinski pogon bi tada imao još bolje uvjete za rad, pa računajte da će se morati otvoriti prostor i za ženski nogometni klub. Naravno da bi se na Rujevici i dalje mogle igrati razne utakmice jer to je stadion koji zadovoljava sve UEFA-ine uvjete.
Znamo da mnogi navijači nikada nisu prihvatili seljenje Rijeke na Rujevicu?
- Nisam ni ja na jedan način. Od prvog dana je i moja ideja bila kamp na Rujevici, a novi stadion na Kantridi. Da je bilo tako, Rujevica se ne bi gradila tako raskošno, ali to je bila viša sila. Mnogi su to brzo zaboravili, ali Rijeka je prva u Hrvatskoj napravila privatni stadion i privatni kamp. Nedavno su to napravili i Mađari u Osijeku. Rujevica nije tako raskošna, ali je funkcionalna i lijepa. Međutim, novi stadion na Kantridi dao bi Rijeci prostor za novi iskorak u smislu rasta kluba i to je nešto što kao Rijekin vlasnik oduvijek imam u glavi.
Novi stadion će biti najranije 2028. godine, treba do tada živjeti. Kakav je Rijekin cilj do kraja sezone?
- Uvijek je cilj isti - biti u vrhu, boriti za Europu, a ako se ukaže šansa dohvatiti titulu, dati sve od sebe da budemo prvaci. Samo, to ne znači da ćemo mi u zimi kupovati ili srljati kako bismo uzeli naslov. Imamo svoj način rada, imamo dobar kadar i mlade, potentne igrače. Je li to dovoljno za naslov vidjet ćemo, ali svakako imamo svoje šanse. Međutim, srljanja neće biti.
Prošlo je dosta godina kako ste rekli da će Rijeka biti okrenuta mladim igračima, što iz vlastitog pogona, što onih koje će dovesti sa strane?
- Nakon što smo osvojili prvenstvo rekao sam da je strategija kluba u momčadi imati barem pet mladih igrača iz naše škole, a ukupno imati što je moguće mlađu i razvojnu momčad. Držimo se tog koncepta, nekad bolje, nekad manje dobro, ali to je jedini način da Rijeka opstane. To je za mene jedino normalno i po pitanju ostalih klubova u Hrvatskoj. Instant rezultat ne može biti smisao naših klubova, ni smisao lige. Tu nema prosperiteta i dugoročne budućnosti. Nama opstojnost jamči samo proizvodnja mladih igrača. Nama su Sluga, Frigan, Smolčići, Galešić, Hodža... pokazatelj kako trebamo raditi. Imali smo i igrače poput Libera ili Lepinjice koji su dobili svoje šanse, ali ne mogu svi proći, nogomet je često surov. Samo, onaj tko neće proizvoditi igrače teško će živjeti, teško živi već danas, a sutra će biti još teže.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....