VLADIMIR DUGANDZIC/CROPIX Cropix
DO POBJEDE U ZAVRŠNICI

Šibenik je poveo u ranoj fazi utakmice, ali Hajduk je uspio preokrenuti i smanjiti zaostatak za Dinamom na 4 boda.
Piše: Jurica RadićObjavljeno: 22. siječanj 2023. 16:57

HAJDUK – ŠIBENIK 2:1 (1:1)

SPLIT – Stadion Poljud. Gledatelja 15.000. Sudac: Tihomir Pejin (Donji Miholjac) - 7. Pomoćnici: Tomas i Grofelnik. Četvrti sudac: Erceg. VAR sudac: Zebec. AVAR: Crnčić. Delegat: Posavec.

STRIJELCI: 0-1 Arai (13), 1-1 Kalik (45), 2-1 Livaja (85).

HAJDUK (3-5-2): Sentić 5 – Awaziem 6, Borevković 6, Prpić 6,5 – Mikanović 6 (od 72. Lovrencsics-), Kalik 6,5 (od 80. N.Kalinić-), Grgić 6 (od 83. Fossati-), Krovinović 6,5, Melnjak 6 - Livaja 7, Mlakar 5,5 (od 72. Pukštas -). TRENER: Ivan Leko 6,5.

ŠIBENIK (4-2-3-1): Rogić 7 – Grdić 6 (od 88. Kreković-), M.Matić 6, Perić 6, Mina 6 – Soldo 6,5 (od 39. Moses 5), Mesa 5,5 – Arai 6,5, Krolo 6 (od 57. Rak 5,5), Čop 5,5 – Delić 5,5 (od 57. Špeljak 5). TRENER: Mario Cvitanović 6.

ŽUTI KARTONI: Mesa (18- grub prekršaj), Awaziem (60- simuliranje). IGRAČ UTAKMICE: Marko Livaja

Hajduk je stigao na minus četiri iza Dinama, Bijeli su na kišom natopljenom Poljudu iščupali pobjedu protiv "kraljeva remija". Šibenčani su se držali 85 minuta, a onda se ukazao Livaja. Jedna pogrešno vraćena lopta došla je do centarfora Bijelih koji je hladnokrvno zabio izlaskom "jedan na jedan" s odličnim Rogićem. Bijeli kao da su se pretplatili na iste pobjede protiv Šibenika, po olujnom vremenu bilo je 2:1 i prošle godine u travnju na Poljudu. Ovog puta svih 90 minuta padala je teška jesenska kiša, a temperatura je bila zimska. Uvjeti iznimno teški, ali isti za obje momčadi s naglaskom da je travnjak uspješno izdržao kišnu invaziju.

GOLOVE UTAKMICE POGLEDAJTE OVDJE

S velikim nestrpljenjem čekala se prva utakmica Hajduka u nastavku sezone. Najviše zbog novog trenera Ivana Leke, ali jasno, i zbog cijelog kluba koji je kompletnu višemjesečnu stanku živio u šampionskom snu. Prošlosubotnji remi Dinama s Goricom dodatno je podgrijao nade Bijelih, međutim premijera je pokazala da nema laganih utakmica. Dvoboj sa Šibenikom pokazao je da će proljeće biti puno teže od očekivanog.

Livaja je s kapetanskom trakom poveo Bijele u proljetnu premijeru dok je oporavljenik Lovre Kalinić s tribina gledao premijerni HNL start Bijelih u 2023. godini. Nije dobro krenulo po Splićane, dapače, u prvom dijelu hajdukovci su izgledali jako loše. Nadasve bezidejno, a pritom nije bilo ni traga brzini, agresiji i napadu, svim karakteristikama koje smo nakon priprema očekivali vidjeti i u susretu sa Šibenikom. Na kraju se Bijeli dobro i provukli s remijem na poluvremenu izborenom u zadnjoj minuti prvog dijela.

Šibenčani su dobro čuvali Livaju, ali je on ipak postigao odlučujući gol

NIKSA STIPANICEV Cropix

Bilo je primjetno da je strateg gostiju Mario Cvitanović dobro analizirao igru Bijelih, jer uspio je u prvom poluvremenu "odsjeći" Livaju. "Duplirao" je Cvitanović čuvare na golgeteru Bijelih, a pustio Mikanovića da centaršutevima traži ostale suigrače. Centarfora Bijelih prisilio je da se duboko vraća po lopte, čak i na svoju polovicu čime je ovaj gubio snagu i koncentraciju. Uspio je u konačnici Livaja jednom izmaći pozornosti čuvara u prvom poluvremenu, dovoljno za povratnu loptu iz koje je Kalik poravnao ishod.

Šibenčani su od starta krenuli bez previše respekta, vidjelo se da su bez straha došli na Poljud. Rano su poveli iz akcije gdje pogodak ide "na dušu" Sentića, a pet minuta kasnije mogli su i do vodstva 2:0. "Zaplivao" je Sentić nakon kornera, preletjela ga je lopta na drugoj vratnici, ali usamljeni Mesa glavom je s nekoliko metara pogodio lijevu vratnicu.

Hajdukovci su u potrazi za izjednačenjem odgovorili preko Melnjaka čiji je udarac sa sedam metara Rogić blokirao u 22. minuti. Najbolju prigodu imali su Bijeli u 36. minuti, ali briljantnom obranom ispriječio se opet Lovre Rogić. Na ubačaj Krovinovića poletio je zrakom Jan Mlakar, na tri metra dotaknuo loptu, ali Rogić je tijelom obranio loptu i sačuvao vodstvo gostiju. Ali, samo do zadnjih sekundi 45. minute kada je Kalik poravnao omjer za mirniji odlazak hajdukovaca na odmor.

U nastavku je Šibenik na startu uspio ukrotiti ambiciju Hajduka. Očekivalo se da će Bijeli jurnuti po drugi pogodak, ali sve do 66. minute i udarca Awaziema, nije bilo uzbuđenja. Trebalo je pola poluvremena proći da navijači prvi put poskoče u drugom dijelu. Rogić je odbio neugodan udarac s 18 metara i obranio se Šibenik. U 73. minuti nakon kornera na pet metara je usamljen skočio Prpić, ali njegov "zicer" otišao je pored vrata. Hajduk je strpljivo čekao prigodu, čekao pogrešku koju su Šibenčani su potpisali u 85. minuti, a Livaji je jedna prava šansa dovoljna. Kao i Hajduku dva pogotka za tri boda.

Hajduk - Šibenik statistika

SOFASCORE

Tekstualni prijenos:

Gotova je utakmica. Hajduk je pobijedio s 2:1 i došao na 4 boda zaostatka za Dinamom. Uskoro opširnije...

90‘ Igrat će se tri minute sudačke nadoknade

88‘ Mijenja sada Šibenik. Kreković je ušao umjesto Grdića

85‘ GOOOOL! Marko Livaja dovodi Hajduk u vodstvo. Primio je najbolji igrač splitske momčadi na nekih 25 metara od gola te mirno proslijedio loptu pored Rogića. Taj gol kao i sve ostale s utakmice pogledajte OVDJE.

83‘ Četvrta zamjena u redovima Splićana. Fossati ulazi umjesto Grgića

80‘ Još jedna zamjena kod domaćina. Izašao je Kalik, ušao Nikola Kalinić

79‘ Hajduk je u velikom pritisku. Neprestano Splićani pokušavaju probiti Šibenčane, najčešće ubačajima sa strane, ali ne daju se gosti. Posebno je siguran u obrani Perić

75‘ Melnjak je odlično ubacio s lijeve strane, Pukštas pucao glavom sa 6-7 metara, ali njegov udarac je skrenuo Mina. Sudac to nije vidio pa Hajduk nije dobio korner

73‘ Dobar udarac Prića glavom nakon kornera kojeg je izveo Lovrencsics. Ipak je udarac mladog stopera bio malo previsok

72‘ Dvostruka zamjena kod Hajduka. Ušli su Pukštas i Lovrencsics, a izašli Mlakar i Mikanović

70‘ Potpuna je opsada šibenskog gola. Većinu vremena su apsolutno svi igrači na polovici Šibenika

67‘ Pokušao je sada Livaja lobom iznenaditi Rogića, ali udarac je ipak bio presnažan

66‘ Opet Rogić! Vratar Šibenika sada je zaustavio dalekometni pokušaj Awaziem

65‘ Livaja je sada pokazao jednu malonogometnu majstoriju. Petom je provukao loptu kroz noge Periću, ali prije bilo kojeg Livajinog suigrača do lopte je došao Matić

60‘ Awaziem je dobio žuti karton zbog simuliranja prekršaja

59‘ Krovinović je jako aktivan danas. Sada se izbacio na lijevoj strani i vratio loptu u sredinu, ali tamo su ipak pribraniji bili Šibenčani

57‘ Špeljak umjesto Delića, Rak umjesto Krole. To su izmjene koje je napravio Mario Cvitanović

53‘ Jako su loši uvjeti za igru u drugom poluvremenu. Kiša snažno pada, a puše i vjetar pa je na trenutke nemoguće igrati

48‘ Ide Hajduk opet po istom receptu iz prvog poluvremena. Oštro ubacivanje, ovaj put s lijeve strane, u peterac, ali Rogić je opet bio na mjestu

46‘ Počelo je drugo poluvrijeme

Gotovo je prvo poluvrijeme. Rezultat je 1:1. Statistika pokazuje koliko je Hajduk bio dominantan - imao je 70% lopte te 14 udaraca od kojih je 5 išlo u okvir. Šibenčani su pucali dva puta, jednom je ta lopta išla u okvir gola i završila u mreži

45‘ GOOOOL! Hajduk je izjednačio na smiraju prvog poluvremena. Krovinović je uposlio Livaju na lijevoj strani, on vratio loptu u sredinu gdje je Kalik prvo pokušao petom, a nakon Rogićeve obrane, Kalik je pogodio gol iz drugog pokušaja. Sudac Pejin je u prvi trenutak poništio gol zbog zaleđa, ali je nakon intervencije VAR-a ipak pokazao da je sve regularno

41‘ Oštru loptu je s desnog boka u sredinu poslao Mikanović, ali Rogić je to mirno pokupio

39‘ Zamjena kod Šibenika. Asistent Soldo je zbog ozljede izašao, a umjesto njega je u igru ušao 19-godišnji Nigerijac Barnabas

36‘ Kakva obrana Rogića! Odlično je ubacio Krovinović s lijeve strane, Mlakar je bio sam na 4-5 metara od gola i pucao, ali Rogić je nekako uspio loptu obraniti pa je Hajduk dobio smao korner

34‘ Opasan udarac Krovinovića s 30-ak metara. Lopta je išla uz samu vratnicu, ali Rogić ju je izbio u korner

33‘ Sad je Melnjak probio lijevu stranu, ali opet je sve zaustavio blok Šibenčana

30‘ Prošlo je pola sata utakmice. Šibenik vodi 1:0, a navijači Hajduka ne mogu biti zadovoljni viđenim u debiju Ivana Leke. Hajduk pritišče, ali nema pravih šansi

26‘ Kalik sada nije precizan! Korner je s desne strane izveo Krovinović, najviši u skoku bio Borevković koji je prebacio loptu na lijevu vratnicu gdje je Kalik bio prilično sam, ali njegov udarac glavom nije bio precizan

25‘ Ozbiljniji pritisak sada radi Hajduk. No, nedostaje pravi udarac koji bi ozbiljnije zaprijetio Rogiću

22‘ Velika gužva u kaznenom prostoru Šibenika. Krovinović i Grgić su pokušali, ali obrana Šibenika je dobro reagirala

19‘ Velika prilika za Šibenik. Nakon kornera s lijeve strane, sam je na desnoj vratnici ostao Mesa. Sentić je malo zaplivao, ali Šiobenčani nisu kaznili tu grešku

17‘ Prpić je poslao jednu upotrebljivu loptu na Kalika, ali se nije najbolje snašao s nekih 15 metara od gola

13‘ GOOOL! Šok na Poljudu. Šibenik vodi 1:0. Gol je postigao Arai nakon velike greške obrane Hajduka. Čop je probio lijevu stranu, a da ga niti jedan igrač Hajduka nije zaustavio. Čop je dodao Soldu, on prebacio praktično po gol-liniji na desnu stranu, a Japanac u redovima Šibenika nije imao težak posao

10‘ Upišimo prvi korner na utakmici. Krovinović je dobro centrirao, ali u sredini nije bilo nikoga tko bi reagirao na tu loptu

8‘ Hajduk je opasan po desnoj strani. Sada je Mikanović pokušao dva puta ubaciti, ali niti jednom nije uspio stvoriti pravu priliku

7‘ Dosa visoko stoje Hajdukovi bekovi, a stoperski trojac ima zadatak započinjanja napada. To je očigleno Lekina ideja igre na kojoj će inzistirati

5‘ Kalik se dosta nudi na otvaranju utakmice. Veznjak Hajduka nije zbog ozljede igrao od 13. kola i vidi se da je željan igre

4‘ Hajduk je, očekivano, krenuo agresivnije, a na početku 4. minute Livaja je probio desnu stranu i zavrnuo loptu u peterac gdje Kalik nije bio dovoljno brz da ozbiljnije zaprijeti