RANKO SUVAR/CROPIX Cropix
PRVA HNL

Slaven Belupo u završnici izdržao čitavu silu napada s igračem manje i stigao do vrijednog boda u Turopolju

Slaven Belupo i Gorica odigrali su bez pobjednika (1:1). Bila je to zaostala utakmica 5. kola Prve HNL
Piše: Toni RoićObjavljeno: 31. listopad 2022. 16:00

GORICA - SLAVEN BELUPO 1:1

GORICA: Banić - Raspopović, Steenvoorden (od 46. Jovičić), Krizmanić, Keita (od 72. Vojtko) - Pršir, Francois (od 46. Prokop) - Mitrović (od 59. D. Jurić), Suk, Kapulica (od 59. Cruz) - Vujnović.

SLAVEN BELUPO: Čović - Bosec, Zirdum, Soldo, Talys - Marina (od 90. Kvržić), Kocijan - Crnac (od 46. Božić), Mudražija (od 46. Mioč), Hoxha (od 86. Žuljević) - Krstanović (od 86. Bašić).

Premda je od 21. minute imala igrača više na terenu, Gorica nije uspjela pobijediti Slaven Belupo, završilo je 1:1, što je novi veliki neuspjeh za posljednjeplasirani klub lige, koji ima samo sedam bodova iz 15 utakmica. Slaven Belupo je još jednom potvrdio da ga je ove sezone jako teško svladati i da četvrto mjesto Koprivničana nije slučajnost.

Nakon nedjeljne odgode utakmice Gorice i Slavena Belupa zbog guste magle, novi termin u ponedjeljak u 14 sati ponudio je normalne uvjete za igru, čak se u pojedinim trenucima pojavljivalo i sunce. Oba trenera Igor Angelovski i Zoran Zekić ostali su pri istim početnim jedanaestoricama kakve su bile najavljene dan ranije, a po prvi put za Goricu je startao 17-godišnji Luka Kapulica, koji je nekad bio kapetan kadeta splitskog Hajduka. On poput braće Brkljača, koji su otišli u Dinamo, također nije našao zajednički jezik s aktualnom Upravom Hajduka, čiji predsjednik Lukša Jakobušić ga je ispratio riječima "ako on uopće bira između Hajduka i Gorice, neka ode tamo".

Kapulica je za Velikogoričane potpisao profesionalni ugovor do 2025. i u siječnju 2023. kada napuni 18 godina, sve će biti potvrđeno. Njegova pozicija je ofenzivni vezni, odnosno kreator igre, ali s obzirom na ozljedu koljena Tonija Fruka, protiv Koprivničana je zaigrao na krilnoj poziciji, s intencijom da što više ulazi u sredinu i otvara prostor za proboje lijevog beka Cheicka Keite.

Strateg gostiju Zekić odlučio se proslavljenog golgetera HNL travnjaka Ivana Krstanovića postaviti u špicu, na krilima su bili Crnac i Hoxha, a između njih Robert Mudražija. Za Slaven su startala i dva bivša igrača Gorice, vratar Ivan Čović, koji u vremenima nedodirljivog Kristijana Kahline, nikad nije dočekao prvoligaški nastup, te Mario Marina, jedan od najupečatljivijih likova one prve prvoligaške sezone 2018/2019. pod vodstvom trenera Sergeja Jakirovića. Skupljao je tada Marina žute i crvene kartone, ali njega se nije prolazilo, a Gorica je do zadnjeg kola bila u igri za europski nastup.

Odnio joj ga je tada upravo Zekić s Osijekom (pamti se kontroverzna utakmica u Gradskom vrtu kada je Ejupi za 2:2 domaćih zabio iz metra nedosuđenog zaleđa), a sada joj je sa Slavenom došao odnijeti i prvoligaški status. Pritisnuti zadnjim mjestom i imperativom pobjede, Velikogoričani su ušli u dvoboj u velikom grču, što je Slaven brzo kapitalizirao vodstvom. Banić je u 9. minuti obranio udarac Crnca iz blizine, ali poslije kornera Matko Zirdum je nadvisio stopere domaćih i glavom pogodio za 0:1. Gore za fenjeraša nije moglo započeti, a moglo je tri minute kasnije biti ili 0:2, kada se Hoxha lakoćom na lijevoj strani šesnaesterca oslobodio Raspopovića, ali udarac ipak nije išao u okvir vrata.

Konačno je i Gorica zaprijetila kada je pucao Kapulica, a Čović loptu odbio u korner, da bi u 21. minuti Koprivničani ponudili nadu domaćima jer je Mateo Kocijan dobio crveni karton, točnije drugi žuti zbog prekršaja u sprečavanju kontranapada. Prvog je zaradio u 14. minuti zbog igranja rukom. S igračem više uspjeli su Velikogoričani doći do prividne inicijative, raspucao se Kapulica iz daljine, pokušavali su i Steenvoorden i Pršir, a u sudačkoj nadoknadi prvog dijela popustila je brana gostiju iz Podravine. Probila ju je crnogorska veza jer je Raspopović ubacio loptu u šesnaesterac, a u gužvi najbolje se snašao Nikola Vujnović i s nekoliko metara pogodio u mrežu za 1:1. Bio je to prvi prvenstveni gol za 25-godišnjeg negdašnjeg napadača Villarreala i beogradskog Voždovca, koji ima i četiri nastupa za reprezentaciju Crne Gore. Za Goricu spas u zadnji čas, konačno ni VAR nije bio protiv nje i s neodlučenim rezultatom momčad trenera Angelovskog je mirnije otišla na predah.

U svlačionici su pritom ostali Steenvoorden i Franciois, a ušli su Jovičić i Prokop, dok je Zekić mijenjao Mudražiju i Crnca za Božića i Mioča s kojima je želio učvrstiti obrambeni blok s obzirom na manjak igrača u polju. No, mogao je Slaven opet i povesti već u prvom napadu drugog poluvremena, ali Ivan Krstanović s nekoliko metara loptu upućuje zamalo pokraj okvira. Gorica je sve karte morala baciti u napad, u 59. minuti ušli su dvije klasične špice Caio Cruz i Deni Jurić, zamijenivši Kapulicu u Mitrovića, a bekovi Raspopović i Keita su praktički igrali kao krilni napadači. Sve to ipak nije bilo dovoljno za probijanje linija kompaktnih Koprivničana, koji su se zbili pred vratarom Čovićem i nisu dopuštali prilike i opasne udarce. Kružili su domaći kao mačke oko vruće kaše, ali protok lopte je bio prespor da bi goste izbacili iz ritma i rasporeda, dok nekoliko dalekometnih udaraca nije pronašlo cilj. Cruz je u 86. minuti promašio loptu na kojih 14 metara poslije lijepe akcije Prokopa i Raspopovića, što je dobro oslikalo svu nemoć posljednje momčadi u ligi za koju je ovaj bod ravan porazu.

Prijenos uživo:

GORICA - SLAVEN BELUPO 1:1 (Vujnović / Zirdum 10‘)

KRAJ UTAKMICE

86‘ - Puca Cruz iz daljine, ali lopta odlazi visoko iznad grede

75‘ - Vojtko je ubacio iz slobodnog udarca, najviši u skoku bio je Jurić koji puca glavom, ali nije bio dovoljno precizan

64‘ - Opet je probao Pršir, ali bio je to lagan zadatak za Čovića.

59‘ - Probao je sada i Pršir pucati prema vratima gostiju, ali udarac nije bio precizan

54‘ - Jovičić je oprobao svoj udarac pucao, ali lopta odlazi pored gola

45‘ - Nakon ubačaja s lijeve strane Krstanović je zahvatio loptu na desetak metara, ali ona odlazi pored gola

KRAJ PRVOG POLUVREMENA

45+2 - GOOOL! Raspopović je ubacio loptu u kazneni prostor, a ona je potom nakon odbijanca stigla do Vujnovića koji zabija iz blizine za izjednačenje

42‘- Gorica je opasno pritisnula goste, ali nema izrazite prilike. Uglavnom su to solidni udarci iz daljine s kojima za sada Čović nije imao problema

34‘ - Nastavlja se dalekometna paljba domaćina, nakon Kapulice i Pršir je zapucao s dvadesetak metara, li i ovaj put lopta odlazi pored gola

31‘- Ponovno je svoj udarac iz daljine oprobao Kapulica, ali Čović brani i ovaj pokušaj

26‘- Steenvoorden je zapucao iz velike daljine, ali nije bilo opasnosti po vrata Čovića

21‘ - Kocijan je prekršajem pokušao zaustaviti kontru domaćina, a nakon što je završila akcija Bebek mu je uručio drugi žuti, odnosno isključujući crveni karton

18‘ - Kapulica je opalio s više od 25 metara, ali Čović paradom odbija u korner. Bio je ovo dobar pokušaj domaćina

12‘ - Hoxha je prošao po lijevoj strani, ušao u kazneni prostor, pucao iskosa s nekih 7, 8 metara, ali lopta odlazi pored gola