Utakmicu Hajduka i Slaven Belupa pratimo i komentiramo iz minute u minutu
Piše: Niko Matičević, HinaObjavljeno: 04. kolovoz 2024. 23:03

Hajduk - Slaven Belupo 2:1 (Livaja 18., 11m, Bamba 37. / Šakota 45+1)

HAJDUK (4-3-3): Kalinić - Moufi, Uremović, Šarlija (od 36. Prpić), Melnjak - Pukštas, Kalik 🟨, Rakitić 🟨 - Bamba ⚽, Livaja ⚽, Perišić

SLAVEN BELUPO (3-5-2): Čović - Boras 🟨, Božić, Pllana (od 74. Martinović) - Bosec, Agbekpornu 🟨(od 66. Murić), Caimacov, Jelić Balta 🟨, Lučić 🟨 - Butić, Šakota ⚽

GOLOVE S UTAKMICE POGLEDAJTE OVDJE

Nogometaši Hajduka osvojili su tri boda na startu nove sezone HNL-a, pred više od 30.000 gledatelja na Poljudu Splićani su nadjačali Slaven Belupo s 2:1 (2:1).

Svi su pogoci postignuti u prvom poluvremenu. Golove su za Hajduk dali Marko Livaja iz jedanaesterca u 18. minuti te novo pojačanje Abdoulie Sanyang Bamba u 37. minuti, dok je na drugoj strani jedino poentirao Matej Šakota u nadoknadi prvog poluvremena.

Više od 30.000 gledatelja skupilo se na Poljudu kako bi svjedočilo početku nove domaće sezone, a ujedno su navijači Hajduka od prve minute na terenu mogli vidjeti tri velike splitske zvijezde, Ivana Perišića, Ivana Rakitića i Marka Livaju.

Mogao je kompletni Poljud utihnuti vrlo brzo, već u petoj minuti. Šakota je odlučno krenuo prema suparničkim vratima te je dobro pucao, ali da ne bude šoka na startu zaslužan je bio splitski vratar Kalinić.

Od početka je Slaven Belupo zaigrao hrabro i po ničemu nije zaostajao za favoriziranim Hajdukom koji je ipak poveo u 18. minuti. Nakon što je rukom u svom šesnaestercu igrao Caimacov dosuđen je jedanaesterac, a precizan je s bijele točke bio Livaja.

Nisu gosti iz Koprivnice potonuli ni nakon primljenog gola. Izgledali su i dalje vrlo dobro na poljudskom travnjaku, a u 29. minuti je Balta pokušao s više od 20 metara. I tada je dobro reagirao Kalinić.

U 37. minuti Hajduk je povećao vodstvo nakon odlične akcije Bambe, ovoljetnog pojačanja Hajduka i Livaje. Na kraju je Sanyang odlično pogodio pod gredu za 2:0.

Slaven Belupo je zaslužio puno više od tadašnjih 0:2 i dobru igru su gosti naplatili pogotkom u nadoknadi prvog dijela. Pogodio je Šakota za 1:2 i nadu Slaven Belupa prije početka drugog dijela.

Sanyang, strijelac drugog gola za Splićane, prvi je zaprijetio i u nastavku te je po svemu prikazanom pokazao da bi mogao biti veliko pojačanje Hajduka. Premda je nakon toga uslijedilo razdoblje bez prave šanse Hajduka domaćin je potpuno kontrolirao utakmicu te suparniku nije dozvoljavao opasne izlete prema Kaliniću.

U 73. minuti je Rakitić bio vrlo blizu premijernog pogotka u splitskom dresu. Pucao je s 20 metara iz slobodnog udarca, ali je lopta prošla sasvim blizu vratnice. U 87. minuti je Poljud ponovno proključao jer je Pukštas glavom pogodio za 3:1, ali je ubrzo pogodak poništen zbog zaleđa. Do kraja su gosti tek ostali s igračem manje, zbog drugog žutog kartona Lučića, a Hajduk je proslavio pobjedu sa svojim navijačima.

Splićani se odmah nakon ovog susreta prebacuju na europske obveze. U četvrtak gostuju kod Ružomberoka gdje će odigrati prvu utakmicu trećeg pretkola Konferencijske lige.

KRAJ UTAKMICE

Teže od očekivanog, Hajduk je upisao tri boda protiv Slaven Belupa. Sigurno će se još pričati o poništenom golu Slaven Belupa, ali Hajduk je unatoč tome zasluženo došao do pobjede. Bijeli se okreću europskim izazovima u četvrtak.

90+1. 🟨🟥

Luka Lučić je napravio prekršaj za drugi žuti karton i tako mora nešto ranije na tuširanje. Oko ove odluke ne bi trebalo biti rasprave jer se radi o čistom žutom kartonu.

90. Igrat će se još četiri minute nadoknade.

88. Gol je ipak poništen zbog zaleđa. Ostaje 2:1.

Slobodan udarac je izveo Bamba, a najviši u kaznenom prostoru je bio Pukštas. Amerikanac glavom s pet metara zabija za potvrdu pobjede Hajduka.

87.GOOOL!

Rokas Pukštas nakon slobodnog udarca zabija za 3:1.

85. 🟨

Novi žuti karton u redovima Slaven Belupa. Zaradio ga je Jelić Balta.

83. Sada je Prpić zabio autogol, ali je sudac Lovrić dosudio prekršaj u napadu. VAR je potvrdio odluku glavnog suca. Definitivno sporna situacija.

82.

Gotov je HNL debi Ivana Rakitića. Umjesto njega ušao je Filip Krovinović.

81. 🟨

Kalik je zbog prekršaja nad Bosecom dobio drugi žuti karton.

80. Tek što smo to napisali Rakitić radi prekršaj. Cijela klupa Slaven Belupa je skočila tražeći drugi žuti karton za legendarnog hrvatskog reprezentativca. Sudac Lovrić procijenio je da nema materijala za drugi, odnosno isključujući žuti karton.

80. Sada razdoblje bez previše događanja. Utakmica je ušla u posljednjih deset minuta.

74.

Nova promjena kod Slaven Belupa. Iz igre je izašao Pllana, a ušao je Martinović. Trener Slavena Radeljić vadi stopera za napadača te očito pred kraj utakmice želi doći do boda.

71. Slobodan udarac za Hajduk s 20-ak metara. Dobra je to prilika za gol koji bi riješio pitanje pobjednika.

73.

Taj slobodan udarac je sjajno izveo Ivan Rakitić. Lopta je prošla malo pored gola i završila na vanjskom dijelu mreže.

68.

Izmjena i kod Hajduka. Perišić napušta igru, a ušao je Emir Sahiti. Perišić još čeka prvi gol na Poljudu.

66.

Prva izmjena kod Slaven Belupa. Iz igre je izašao Agbekpornu, dok je umjesto njega ušao Robert Murić.

63. 🟨

Novi žuti karton. Ovoga puta 'požutio' je Agbekpornu zbog prekršaja nad Kalikom.

61. Nezgodan sudar Kalinića i Šakote. Vratar Hajduka je uhavtio loptu, ali je u prolazu zakačio strijelca Šakotu. Bivši igrač Dinama je ostao ležati na travnjaku, ali čini se da će sve biti u redu.

59.🟨

Ivan Rakitić je požutio u svom HNL debiju. Prekršajem nad Caimacovom je završio u bilježnici suca Lovrića.

58. Rakitić je sada izveo slobodan udarac s 30-ak metara te je ponovno nastala gužva u kaznenom prostoru. Epilog isti kao i nešto ranije, obrana Slavena je očistila situaciju.

54. Boras radi još jedan prekršaj. Stoper Slavena već ima žuti karton te mora biti oprezan u nastavku utakmice.

51. Opasan ubačaj Bambe je preletio sve i završio u gol autu.

Poruka Torcide ususret Dana pobjede i domovinske zahvalnosti i Dana hrvatskih branitelja.

47. Rakitić je izveo korner nakon čega je nastala gužva u kaznenom prostoru. Obrana Slavena je naposljetku uspjela očistiti situaciju.

46. Počelo je drugo poluvrijeme na Poljudu.

Novo olimpijsko zlato stiglo je u Split, a autorica je džudašica Barbara Matić. Ona je 15 minuta prije početka utakmice izašla pred 30.000 ljudi na Poljudu, a razgaljene duše pozdravile su olimpijsku pobjednicu.

Nakon kratkog pozdrava krcatim poljudskim tribinama, Barbara je produžila na doček ispred njenog kluba na Pujankama. Veliki su ovo dani za sjajnu Splićanku, a nije je propustila pozdraviti niti krcata poljudska ljepotica. (F. Maršić)

KRAJ POLUVREMENA

Hajduk je odigrao dobrih 45 minuta i zasluženo vodio 2:0. Nakon toga Mouffi radi početničku grešku i poklanja Slavenu povratak u utakmicu. Splićani će se u nastavku morati još malo pomučiti kako bi sezonu započeli s tri boda.

Šakota je oduzeo loptu Mouffiju koji je tražio prekršaj. Sudac Lovrić se nije oglasio, a Šakota je iskoristio poklon Marokanca i kroz noge Kalinića zabio za 2:1. U međuvremenu je pokazano pet minuta sudačke nadoknade.

45+1GOOOL!

Šakota vraća Slaven Belupo u igru.

43. Kalik je dočekao loptu u kaznenom prostoru, ali nije ju najbolje zahvatio. Mogao je Hajduk zabiti i treći pogodak prije poluvremena.

42. Hajduk je sada "sakrio" loptu igračima Slaven Belupa-

Bamba je povukao loptu i pronašao Livaja u kaznenom prostoru. Livaja mu je brzo vratio loptu, a Gambijac je ostao miran i mirnom završnicom udvostručio vodstvo Hajduka.

37.GOOOL!

Bamba nakon lijepe akcije zabija svoj prvijenac za Hajduk.

36.

Izmjena kod Hajduka. Šarlija je nakon jednog duela ostao ležati te ne može nastaviti s igrom. Umjesto njega je ušao mladi Prpić.

34. Utakmica je ponovno ušla u razdoblje bez previše događanja.

29. Jelić Balta je pokušao dalekometnim udarcem, ali je to Kalinić uz sitne poteškoće uspio zaustaviti. Jelić Balta se umalo iz tragičara pretvorio u heroja.

28. Iz tog slobodnog udarca ja pokušao Šarlija, ali je netko od igrača Slaven Belupa to u posljednji trenutak blokirao.

27. 🟨

Prvi žuti karton na utakmici zaradio je Marco Boras. Nije imao drugog načina za zaustaviti Perišića pa se odlučio za "profesionalni" prekršaj.

22. Utakmica se nakon gola Hajduka vratila u iste postavke. Hajduk dominira posjedom, ali iz toga ne proizlazi puno toga.

18.GOOOL!

Marko Livaja je siguran s bijele točke.

15. Sudac Lovrić pozvan je do VAR monitora da još jednom pogleda situaciju. Odluka je kazneni udarac za Hajduk.

13.

Igrači Hajduka sada traže kazneni udarac. Pukštas je pogodio Jelića Baltu u ruku, a sudac Lovrić se nije oglasio. VAR će provjeriti situaciju.

10. Slobodan udarac za Slaven Belupo blokirao je Perišić u živom zidu. Slaven će sada imati udarac iz kuta.

5.

Prva prilika na susretu djelo je Slaven Belupa. Matej Šakota je sve sam napravio i stvorio si prostor za udarac, ali je Lovre Kalinić uspio obraniti.

1. Počela je utakmica na Poljudu.

20.51 Novo olimpijsko zlato stiglo je u Split, a autorica je džudašica Barbara Matić. Ona je 15 minuta prije početka susreta Hajduka i Slavena Belupa izašla pred 30.000 ljudi na Poljudu, a razgaljene duše pozdravile su olimpijsku pobjednicu.

Nakon kratkog pozdrava krcatim poljudskim tribinama, Barbara će produžiti na doček ispred njenog kluba na Pujankama. Veliki su ovo dani za sjajnu Splićanku, a nije je propustila pozdraviti niti krcata poljudska ljepotica. (F. Maršić)

20.30 Utakmicu će suditi Zdenko Lovrić iz Đakova. Pomoćnici će mu biti Goran Pataki i Ivan Janić, dok će u VAR sobi biti Tihomir Pejin.

20.15 Hajduk je prošle sezone slavio u sva četiri susreta protiv Slaven Belupa. Ukupna gol razlika u međusobnim ogledima bila je 9:0 u korist Splićana.

19.55 Stigli su službeni sastavi. Evo kako će izgledati Hajduk u Gattusovom HNL debiju.

Najavu piše: Goran Čičin-Mašansker

Ivan Radeljić je dijete Hajduka, s Bijelima je bio prvak 2001. godine, pa je logično da se veseli povratku na Poljud, ovaj put u drugačijoj ulozi.

- Za mene je to najljepše moguće otvaranje sezone. Vjerojatno će biti pun stadion, Hajduk kao Hajduk je mamac za publiku. Imaju dosta novih igrača, ali i dosta nepoznanica. Treba biti jako oprezan da nas ne zavara utakmica s Farskih Otoka, jer na Poljudu će sigurno biti neki drugi Hajduk - kaže trener nogometaša Slavena Belupa.

Iako mu momčad nije kompletirana jer prijelazni rok traje još gotovo mjesec dana, zadovoljan je pripremnim razdobljem.

- Pripreme su završile dobro, dečki su radili maksimalno. Izgubili smo Leškovića na par tjedana, ostali su svi zdravi i puni želje. Zadovoljan sam i dolaskom novih igrača prema naprijed, a vratio se i Crepulja koji će nam biti ogromno pojačanje. Dobili smo malo širine, to je ono što nam je najviše nedostajalo, i mislim da će to biti puno bolje - optimist je Radeljić.

Otpale su jače provjere s Lecceom i St. Paulijem, koliko vam je to poremetilo planove?

- To su nam trebale biti dvije najjače provjere da vidimo gdje smo u ovom trenutku, ali to se u nogometu događa. Organizirali smo zamjenske suparnike, bitno mi je bilo da dečki dobiju tih 90 minuta i to je to.

Kakav Slaven možemo očekivati na Poljudu?

- U tu utakmicu moraš ući malo opreznije. U prvih 20-ak minuta oni će na krilima publike jurnuti, to Hajduk uvijek doma radi. Ako preživiš taj nalet, onda se može svašta dogoditi. Hajduk ne leti, Hajduk nije Manchester City, to svi znamo, ali su kod kuće opasni. Bit će pun stadion, Rakitić, Perišić, euforija malo... Mi moramo biti pravi, ići bez straha dolje, staviti u glavu da je to 11 protiv 11, i onda se imamo čemu nadati.

Ima li u momčadi dovoljno iskustva da se može bez straha otići na Poljud?

- Ja bih na Poljud išao bez straha i s juniorima. To je nogomet, ne idemo u rat. O.K., domaćini su, kući su malo goropadniji nego vani, ali tu završava svaka priča. To je sve sport, idemo se nadigravati. Ljudi ne lete, nisu svemirci, može se sa svima igrati.

Tko će zamijeniti Benedika Mioča, koji je briljirao na poziciji desetke prošle sezone?

- To je prirodna pozicija Mihaila Caimacova, tu se on najbolje osjeća.

Kako izgleda Robert Murić?

- U dosta je dobrom stanju. Izgleda puno bolje nego u prošloj sezoni i s te strane sam zadovoljan, ali od njega očekujem još bolje.

Puno golova primili ste prošle sezone, jeste li uspjeli popraviti obranu?

- Bili smo na putu da to uspijemo ispraviti. Lešković je u pripreme ušao težak, umoran, i taman kad je pokazao kvalitetu dogodila mu se ozljeda. Kapetan nam je prošao cijele pripreme, spremniji je 30-40 % nego što je bio. Pllana i Boras su odigrali već dosta utakmica, to su mladi igrači koji su prošle sezone odigrali prve seniorske standardne minute, a u Božiću imaju velik oslonac.

Što vam je klupska uprava postavila kao cilj?

- Očekujemo da budemo bolji nego prošle sezone. To je sigurno, i to moramo biti. Ljudi u upravi se stvarno trude, dovodimo igrače koje možemo dovesti. Ja bih bio najsretniji da možemo dovesti Petkovića, ali moramo se spustiti u realnost i slagati ekipu od ovoga što imamo. Ujedno trebamo ostaviti prostora za naše klince, to su sve kvalitetni igrači. U prošloj sezoni više je bio problem psihe nego kvalitete, mislim da smo sada tu barijeru maknuli i da bismo trebali gledati malo bolji Slaven.

Četiri najveća kluba su posebna priča za ostatak lige, a gdje su Farmaceuti u odnosu na preostale članove SHNL-a?

- Prve četiri ekipe imaju veće proračune, više novca, ali to opet ništa ne znači. A ovo ostalo stvarno me ne zanima. Svaki klub ima neke svoje probleme, svoje pluseve i minuse, ali u to neću ulaziti. Mene samo zanima Slaven Belupo, a onda ćemo na kraju vidjeti jesmo li bili uspješni - zaključio je Radeljić.

04. kolovoz 2024 23:10