Hamza danas ulazi u posljednji mjesec boravka na Poljudu, točno 30. lipnja završava njegova četverogodišnja epizoda u Hajduku. Pisat će se splitski klub kao najdulja postaja u karijeri 25-godišnjeg Gambijca, prije Hajduka najdulje se zadržao na Malti gdje je u Valletti odigrao dvije sezone. Hamza nije produžio ugovor s Bijelima, nisu se Gambijac i Bijeli dogovorili oko uvjeta produljenja i novi su izazovi pred obje strane.
Pitanje je, dakako, kako će Tudor tretirati Hamzu u posljednjih mjesec dana? Ako je suditi prema zadnjoj međusobnoj test-utakmici prije nastavka sezone, Tudor još uvijek računa na Hamzu. Igrao je veznjak u pobjedničkoj momčadi, u tandemu s Jurićem. Uz to, bitno je naglasiti kako je Tudor koristio Hamzu na početku proljeća. Igrao je svih 630 minuta u drugom dijelu sezone, ni minutu nije izostao, a nije ni tada imao produžen ugovor. S Poljuda nema službenog stava glede statusa Hamze, ali stječe se dojam da se Tudor teško odriče Hamze. Nasljednika će morati pronaći, no razvidno je da Gambijac nije u drugom planu. Barem za sada.
Različit tretman
Različiti su primjeri kako se klubovi odnose prema igračima koji ulaze u zadnji mjesec ugovora. Dinamo je svog pouzdanog stopera Theophilea prebacio u drugu momčad nakon što je Francuz definitivno poručio da neće produljiti ugovor. No, svaki je primjer svijet za sebe, a Tudor je taj koji će odrediti Hamzin put u lipanjskim dvobojima. Morat će svakako razmišljati o preostalim rješenjima u veznom redu, a nije da Tudor nema konkurenciju... Uz Hamzu u sredini na poziciji klasičnog veznjaka ima Jradija, Jurića i Nejašmića, a toj poziciji bliski su i ofenzivci Blagaić te najmlađi, 19-godišnji Čuić, koji je prvoj momčadi priključen s preporukom “juniorski golgeter iz veznog reda”.
Igrao kod svih
Jradi je najčešće igrao u tandemu s Hamzom, a četvorica domaćih igrača strpljivo su čekali šansu dok je Hamza kod Tudora imao status neprikosnovenog prvotimca na početku proljeća. Odigrao je sve proljetne minute u sedam HNL dvoboja, ali ne može se reći da je Gambijac ostavio neki nezaboravni dojam. Korektno je odradio posao, primarno u defenzivnom segmentu, što treneri jako cijene, ali učinak u ofenzivi ostao je s nulom u rubrici golova i asistencija.
Solidan klupski igrač, takav je profil Hamza. Odgovoran i stabilan veznjak kojeg su treneri Hajduka držali kao konstantu startne postave. Kod Carrilla, Kopića, Oreščanina i Burića bio je gotovo nezamjenjiv, sve do kraja prošle jeseni kada je preselio na klupu. Shodno tome, već u studenome prošle godine počelo se kalkulirati da je Hamzin status pričuve povezan s njegovim neproduljenjem ugovora. Logično, jer jesen je završio s jednim startom u pet zadnjih utakmica. Međutim, kod Tudora se opet vratio u status nositelja igre i kada se sve sagleda, nije slučajno da je Hamza u četiri nepune sezone došao do velikih 129 utakmica u Hajduku. Više od 30 po godini, što nije malo, a četvrta je još u prekidu.
Što Hajduk gubi odlaskom Hamze u financijskom aspektu? Prošle zime pokušavalo se realizirati transfer kod trenera Carrilla u MOL Fehervar. Nije prošla opcija s 500.000 eura odštete, jer je navodno Hamza za svoj ugovor previše tražio od Mađara. Za mjesec dana odlazi bez odštete i uvijek je šteta da igrač koji je imao ulogu standardnog prvotimca napusti Poljud za nula kuna.
Kako će se igrački Hamza nadomjestiti, pokazat će vrijeme. Pretendenata na njegovu poziciju ima i viška, na Tudoru je da nasljednika promovira što prije.
Ima nasljednika
Jasnim se nameće da će za sada Hamzu držati u kadru, da mu Gambijac pomogne kad zatreba, jer Tudora primarno zanima ostvarenje rezultata, a tek onda status igrača. Ali i Gambijac je svjestan da više neće moći računati na maksimalnu minutažu. Lipanj je mjesec za oproštaj Hamze i Hajduka, a Tudor sigurno ima nasljednika. Ako ne jednoga, onda barem prvog u redu čekanja.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....