Najugledniji svjetski portal koji se bavi tržišnim vrijednostima nogometaša, njemački Transfermarkt, objavio je lani u drugom dijelu prosinca prvo ažuriranje u Hrvatskoj nogometnoj ligi od početka lipnja 2023. godine.
Nezgodne činjenice
Vijesti nisu dobre, elitni rang hrvatskog nogometa u jesenskom je dijelu prvenstva osjetno izgubio na vrijednosti. U odnosu na izvješene TM-ove cijene od 15. srpnja i početka sezone u Hrvatskoj, vrijednost kadrova deset nogometnih prvoligaša pala je za 10,7 posto, s 266,11 milijuna eura na 237,50 milijuna eura. Nije Transfermarkt nekakav savršeni zakon, ali dovoljno je dobar pokazatelj onog što se zbiva...
Glavni razlog toj silaznoj putanji jest zagrebački Dinamo. U sezonu je maksimirski klub ušao s kadrom vrijednim 109,5 milijuna eura, a sada je na 72,55 milijuna eura, što znači da je aktualni hrvatski prvak izgubio čak trećinu tržišne vrijednosti u odnosu na start natjecateljske sezone. Jasno, prije svega zahvaljujući prodajom svojih glavnih zvijezdi, Josipa Šutala, Luke Ivanušeca i Dominika Livakovića, ali i ne samo zbog toga. Od početka ove natjecateljske sezone vrijednost je na TM-u pala čak osamnaestorici igrača u aktualnom Dinamovom kadru, dok se digla tek šestorici!
Popriličan pad
Slobodni pad Dinama je evidentan, u prvom kolu protiv Hajduka ondašnji je trener zagrebačke momčadi Igor Bišćan na travnjak izveo udarnih 11, koji su bili procijenjeni na 79 milijuna eura, a u posljednjem jesenskom protiv istog suparnika početna je postava Sergeja Jakirovića vrijedila tek 40,6 milijuna eura. Još uvijek je to daleko iznad svih konkurenata, no prednost se naočigled smanjuje. Kad bi Dinamo prodao svoj najskuplji eksponat, hrvatskog nogometnog reprezentativca Martina Baturinu, uvjerljivo najskupljeg igrača lige procijenjenog na 18 milijuna eura, vrijednost njegovog kadra ostala bi samo milijun eura veća od Hajdukovog. Dobro, u splitskom zbroju je i Luka Vušković, mladić već prodan Tottenhamu, čija je vrijednost na Transfermarktu sedam milijuna eura, a uopće ne konkurira za nastupe seniorske splitske momčadi. No, kako god, činjenica jest da Hajduk dugo, jako dugo, nije bio tako blizu Dinama.
Tablica sve govori
Nekad su dinamovci dominirali na popisu najskupljih igrača lige, ali danas to nije slučaj. Među 11 najskupljih u Hrvatskoj nogometnoj ligi, što je plasman za koji su igrači morali imati minimalnu vrijednost od 3,5 milijuna eura, po četiri su igrača Dinama i Hajduka, a trojica su nogometaša Rijeke.
Hajduk i Rijeka najveći su dobitnici, njihov je rast stalan i lijep. Splitski kadar na početku kalendarske godine bio je procijenjen na 42 milijuna eura, na startu ove sezone na 46,3 milijuna eura, a sada je 53,4 milijuna eura. Najveća je to brojka otkako Transfermarkt procjenjuje igrače HNL-a, nikad splitska momčad nije vrijedila više. Uostalom, vidi se to i na ljestvici...
I alfa i omega riječkog prvoligaša, Damir Mišković, može biti jako zadovoljan onime što su s prvom momčadi njegovog kluba u 2023. godini napravili treneri Sergej Jakirović i Željko Sopić. Rijekin kadar je 1. siječnja vrijedio tek 19,18 milijuna eura, na početku sezone 28,2 milijuna eura, a sada je na respektabilnih 33,3 milijuna eura. Veći napredak od početka sezone do sada napravila je samo Istra 1961, plus od čak 22 posto, no u milijunima to nije tako izraženo, s 8,3 milijuna eura došli su Puljani na 10,2 milijuna eura.
Lokomotiva je na posljednjem ažuriranju doživjela porast cijene kod čak 15 svojih igrača, što samo govori o poslu koji na Kajzerici obavlja njezin dugogodišnji trener Silvijo Čabraja. No, Lokosi su s obzirom na kontinuiranu prodaju obiteljskog zlata osuđeni na stagnaciju ili blagi pad. Vrijede manje nego što su vrijedili jer su u kolovozu u Maksimir proslijedili Luku Stojkovića i Lukasa Kačavendu, koji su u trenutku odlaska zajedno bili procijenjeni na 6 milijuna eura. No, ne daju se Lokosi, izbacuju nove nade...
Tržišni trendovi
Velikih milijunskih razlika kod ostalih hrvatskih nogometnih prvoligaša nema, osim kod Osijeka. Godina koja će se pamtiti po otvorenju krasne Opus Arene, među navijačima osječkog kluba pamtit će se i po neočekivano lošim rezultatima. Pratili su ih u stopu i tržišni trendovi. Osijek je u 2023. godinu ušao s igračkim kadrom vrijednim ukupno 35,01 milijuna eura, a ta brojka se na kraju godine prepolovila na 17,55 milijuna eura. I dalje je to u ovome trenutku četvrti najvredniji kadar Hrvatske nogometne lige, ali konkurencija iz ostatka velike četvorke HNL-a uspjela je Osječanima poprilično pobjeći.
Sagledamo li po klubovima kojim se igračima od početka sezone podignula cijena, uočavamo da ih je najviše u Lokomotivi, čak 15, a potom slijede S. Belupo (14), Istra 1961 i Rijeka (13), Gorica (12), Hajduk (11), Varaždin (10), Osijek i Rudeš (7), te na kraju, kao što je već napisano, zagrebački Dinamo (6).
Gledamo li, pak, tko među hrvatskim prvoligašima u ovome trenutku ima najviše igrača kojima je pala cijena, na čelnom mjestu je Dinamo (18), a iza njega su redom Rudeš (17), Hajduk i Varaždin (11), Rijeka (9), Lokomotiva i S. Belupo (8), Osijek (5), Istra 1961 (3) i Gorica (2).
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....