1. HNL

Remi Rijeke i Slavena

Piše: Goran Čičin-MašanskerObjavljeno: 04. svibanj 2015. 22:56

Rijeka je do jučer bila 1278 dana bez poraza u Koprivnici. Taj će se niz nastaviti još neko vrijeme, ali momčad s Kantride ni u drugom pokušaju ove sezone nije uspjela pobijediti na Gradskom stadionu (1:1). Farmaceuti su bez petorice prvotimaca osvojili vrijedan bod koji će im puno značiti u borbi za opstanak, iskazali su veliku borbenost i za to su nagrađeni.

Dvojica debitanata osvanula su u početnoj postavi domaćih, obojica potekli u koprivničkoj nogometnoj školi. Marko Martinaga koji će uskoro napuniti 17 godina zauzeo je poziciju na lijevom boku upražnjenu zbog suspenzija Delića, Edsona i Genga, dok je u veznom redu od prve minute krenuo 20-godišnji David Arap. Hrabar potez Slavenovog trenera Ante Čačića, koji je momcima pružio veliku priliku za dokazivanje protiv vrlo jakog suparnika. Na vrata se pak vratio Kardum, Picak je završio na klupi, i to se pokazalo dobrim potezom.

U momčadi Rijeke nedostajali su stoperi Mitrović i Samardžić, pa se po prvi put nakon gotovo 13 mjeseci stanke zbog bolesti vratio Dario Knežević koji je ponio i kapetansku vrpcu. Matjaž Kek u napad je postavio Balaja i Tomasova, dok su bočne vezne pozicije izostankom Sharbinija zauzeli Jugović i Vešović.

Krenulo je vatreno. Svi gledatelji još se nisu ni smjestili na svoja mjesta, a gostujuća se mreža već zatresla. Mirić je ispremiješao riječku obranu, nekoliko je igrača ispalo iz igre i to je Petar Mišić odlično iskoristio. Ipak, radost Farmaceuta kratko je trajala, iz prvog izleta pred domaća vrata Rijeka je izjednačila nakon akcije asistenta Jugovića i strijelca Balaja.

S obzirom na efikasan početak, možda je dio gledatelja očekivao isto takav nastavak, ali pravih prilika u prvom poluvremenu više nije bilo. Doduše, ne može se reći da je utakmica bila dosadna, jer su oba suparnika igrala otvoreno te nastojala složiti opasnu akciju za vodstvo, ali i jedni i drugi podigli su razinu koncentracije u fazi obrane pa se više nije prolazilo lako kao na samom startu.

Farmaceuti su i u nastavku dobro parirali drugoj momčadi lige, teško bi netko mogao zaključiti da se domaćin bori za opstanak, a da je gost odavno osigurao europski plasman. Nakon sat vremena igra je postala življa, Čačić je umjesto strijelca P. Mišića ubacio Jambora i promijenio sustav u 4-4-2 s Ejupijem i Mirićem u špici. Upravo se Ejupi u par navrata našao u dobrim situacijama za novo vodstvo, ali nije uspio matirati Vargića. Prijetila je i Rijeka, najopasnije preko Tomečaka čiji je nezgodan pokušaj odlično zaustavio Kardum, a dvije minute prije kraja Balaj je odlično namjestio veliku priliku Josipu Mišiću koji se nije pokazao spretnim realizatorom kao njegov prezimenjak Petar.

Na kraju su zadovoljniji travnjak napustili domaći igrači koji imaju priliku potvrditi opstanak u susretu sa Splitom koji im u petak dolazi u goste. S druge strane, Matjaž Kek sigurno će za neke svoje nogometaše pripremiti "jezikovu juhu" zbog njihovog izdanja u Koprivnici.