Split, 041110. Stadion u Poljudu. Nogometna utakmica 4. kola skupine G Europske lige izmedju HNK Hajduka i ruskog FC Zenita.Na slici: Aleksandra Anyukov i Ante Vukusic.Foto: Vladimir Dugandzic / CROPIX
 Vladimir Dugandzic / CROPIX
HAJDUK - ZENIT 2-3

Spasili se katastrofe: Hajduk se probudio tek na 0-3, Rusi i Jurica Buljat rastužili Poljud

Splitski Hajduk na Poljudu dočekuje Zenit u četvrtom kolu Europa lige
Piše: Sportske novostiObjavljeno: 03. studeni 2010. 15:55

Hajduk je izgubio od Zenita samo sa 2:3 i to je bio konačni privid, jer su Splićani zapravo poraženi znatno teže. U nekim trenucima utakmice izgledali su doslovce pregaženi i poniženi i dugo im je trebalo da se priberu. Zapravo, to se dogodilo tek kad je Zenit zasluženo poveo sa 3:0, a u tom razdoblju "bijeli" mogu zahvaliti svom reprezentativnom čuvaru Subašiću da rezltat nije poprimio razmjere "debrecenske" katastrofe.

I sve to još treba potkrijepiti podatkom da je ovo bila doslovce druga postava, druga "komanda" (tako Rusi kažu za momčad) Zenita, kako su nam potvrdili ruske kolege, da ne nabrajamo sad tko je to sve nedostajao iz elitnih postrojbi ruskog lidera.

Hajduk ustrašen, očajan, sabijen u mišju rupu vlastitog kaznenog prostora, ali ni po muke da je tome bilo tako, nego je taj bunker bio izbužan, probušen, sravnjen s travom i bilo je samo pitanje koliko će razigrani Rosina i društvo utrpati baluna u mrežu...

Kad je bilo 3:0 za Zenit, onda su gosti stali, a Hajduk se barem donekle razbudio, za radost svojih navijača. I to je bilo dobro, lijepo, razvila se borba, pa i zrnce neizvjesnosti kad je Vukušić osam minuta prije kraja stanjio omjer na 2:3...

No nije bilo realno da Hajduk uradi i korak više, odavno nismo vidjeli toliku razliku u kvaliteti na strani gosta, valjda je to posljednji u Poljudu na ovaj način uradio Debrecen. No, rezultat je, kao što vidimo, sasvim umjeren, umjesto poraza koji bi gadno odjeknuo, ovih 2:3 se šulja u neke "obične događaje" i ne otkriva svu razliku u klasi koju je Zenit demonstrirao na poljudskom travnjaku sa svojom, ponovimo, "drugom komandom".

Ostaje barem utjeha finiša koji je donio kozmetiku na rezultat. I jedan veliki plus za gledalište, nije bilo dimne parade, utakmica nije bila prekidana i to je veliki plus za Hajduk i splitsku publiku!

U drugoj utakmici iste skupine po bod su u Ateni podijelili AEK i Anderlecht odigravši 1-1. Za domaćina je precizan iz penala u 48. minuti bio Blanco, za belgijsku momčad u 55. Polak.

Europa liga, 4. kolo:

Skupina G

Hajduk - Zenit 2-3 (Ljubičić 69, Vukušić 82 / Ionov 32, Huszti 47-11m, Rosina 51)

AEK - Anderlecht 1-1 (Blanco 48-11m / Polak 55)

Redoslijed: 1. Zenit 12, 2. Anderlecht 4, 3. AEK 4, 4. Hajduk 4.

Hajduk - Zenit 2-3 (Ljubičić 69' Vukušić 82'; Ionov 31' Huszti 46' Rosina 51')

KRAJ

90. minuta - Sharbini je iskosa pucao, no lopta je nekoga dirala i otišla u korner

82. minuta - GOOOL! Vukušić je odlično pucao no Malafejev je još bolje obranio. Odmah nakon toga Vukušić je sjajno zabio nakon odbijene lopte

78. minuta - Pokušaj Ljubičića završio je pokraj vrata

69. minuta - GOOOL! Ljubičić je prsima spustio loptu i volejem iz okreta smanjio zaostatak

68. minuta - Fajzulin je pucao iz slobodnog udarca u živi zid, lopta mu se vratila i ponovno je pucao. Subašić je uz malo muke obranio

AEK - Anderlecht 1-1 - Polak je u 55. minuti zabio za izjednačenje

56. minuta - Ljubičić nije uspio dobro zahvatiti loptu nakon kornera

AEK - Anderlecht 1-0 - Blanco je zabio za vodstvo iz kaznenog udarca

51. minuta - GOOOL! Buljat ponovno ruši Buharova. Rosina je pucao s bijele točke, Subašić je obranio loptu, no Rosina je odbijanac poslao u mrežu

46. minuta - GOOOL! Jedanaesterac za Zenit. Jurica Buljat je uklizao Buharovu i sudac je dosudio penal. Huszti je bio precizan

Drugo poluvrijeme

AEK i Anderlecht na poluvremenu igraju bez golova

45. minuta - Rusi su izigrali obranu Hajduka i Subašić je fantastičnom obranom spasio mrežu

42. minuta - Huszti je pucao snažno i Subašić je loptu morao odbiti u korner

36. minuta - Bulku je pucao snažno ali neprecizno

31. minuta - GOOOL! Ionov je zabio pogodak. Subašić je uspio odbiti loptu nakon ubačaja u vratnicu, no lopta se odbila do Ionova koji iz blizine zabija za vodstvo Zenita

23. mintua - Tomasov je slabo reagirao i njegov udarac završio je iznad gola. Bila je to dobra prilika za Hajduk

21. minuta - Vukušić je povukao kontru i dao loptu za Anasa koji puca pokraj gola

18. minuta - Subašić je dobro reagirao i blokirao udarac Rosine

Zenit je nametnuo svoju igru na Poljudu

8. minuta - Malafejev je bez problema obranio udarac Tomasova