RONALD GORSIC/CROPIX Cropix
SLAVLJE MODRIH

Dinamo je u derbiju srušio Hajduk (2:0), a još jednu sjajnu utakmicu odigrao je Bruno Petković
Piše: Tomo NičotaObjavljeno: 25. travanj 2021. 18:58

DINAMO - HAJDUK 2:0 (Petković 21', Kastrati 35')

DINAMO: Livaković - Stojanović, Lauritsen, Perić, Gvardiol - Franjić (od 61. Oršić), Ademi (od 89. Tolić)- Ivanušec (od 74. Jakić), Majer (od 45. Mišić) , Kastrati (od 74. Atiemwen)- Petković

HAJDUK: Kalinić - Vušković, Simić, Mujakić (od 68. Ljubičić), Čolina - Jurić, Fossati - Jairo, Kačaniklić, Biuk - Umut (od 45. Diamantakos / od 88. Atanasov)

----------------------------------------------------------------------------

Iskoristio je Dinamo remi Rijeke i Osijeka na Rujevici, riješili su Modri još jedan najveći hrvatski derbi, treći put ove sezone pobijedili Hajduk (2:0) i otišli na 'plus četiri' ispred Bjeličine momčadi. Važan je to Dinamov korak prema naslovu prvaka, lomi se prvenstvo, Dinamo još jednom nije 'nagazio na minu', sad je sve bliži cilju. No, još uvijek dovoljno daleko da ne smije početi slaviti. Za devet dana čeka nas novi dvoboj na Poljudu, bit će to još jedan veliki izazov za Krznarove dečke.

Ne može se reći da je Tramezzanijeva ideja bila pogrešna, kao niti da je Hajduk u Maksimiru bio potpuno nadigran. Plan je bio jasan, zaustaviti Dinamove napade gustom obranom, a onda, kad se ukaže prilika, pokušati iznenaditi nekakvom kontrom. Bio je opasan "mali" Biuk, nije bio nimalo impresioniran u svom prvom derbiju, radio je probleme Dinamovoj obrani, skrenuo pozornost na sebe, definitivno. Nešto kasnije probudio se i Stanko Jurić, dvaput zaprijetio izdaleka, jednom pripremio matnu situaciju Umutu, čiji je udarac Livaković obranio.

No, što je to vrijedilo Splićanima kad je Dinamo na odmor otišao s velikih 2:0. Dva trenutka Hajdukove nepažnje i lucidnost Brune Petkovića bili su dovoljni Dinamu. Vuškovićevo igranje rukom u šesnaestercu te ispadanje cijele obrane kod prekida na Dinamovoj(!) polovici, preveliki dar za majstora Petkovića i brzog Kastratija. Eto, Bruno Petković puno je puta uzaludno pokušavao kroz sredinu u svom stilu proigrati suigrače, uglavnom je naletio na zid.

Ali, kad se sve zbroji, bio je Dinamov junak prvih 45 minuta. Bio je u tom duelu u kojem je Vušković naivno igrao rukom, zabio je rutinski s bijele točke, a onda sjajnom, genijalnom okomitom loptom sa svoje polovice potpuno zbunio Hajdukovu obranu, proigrao Kastratija, koji nije promašio za 2:0. Magija Petkovića, hladna egzekucija Kastratija, koji je bio Krznarovo iznenađenje za Hajduk, pogodio je Dinamov trener. Osim što je zabio, njegov je centaršut 'donio' jedanaesterac, nakon još jednog sličnog, sam je na drugoj stativi bio Ademi. Je li kapetan pucao ili dodavao? Kako god, bilo je loše, Hajdukova obrana lagano je očistila opasnost. Spomenimo da je kod Dinamova vodstva od 1:0 Biuk uspio svladati Livakovića, ali bio je u pozamašnom zaleđu, ni Bebekov pomoćnik Pataki ni VAR nisu to propustili primijetiti.

Diamantakos umjesto Umuta s jedne, Mišić umjesto Majera s druge strane, bili su to prvi potezi s klupe Tramezzanija i Krznara. A prvi je prema golu zapucao Biuk, preko gola, mogao je bolje, svejedno, taj mladić zaslužuje čestitke i - više minuta do kraja sezone. Onda je opet Kastrati bio u karakterističnom sprintu, Mujakić je stigao prije njega do lopte, ali se pritom i ozlijedio. Raspoložen je bio Kastrati, bila mu je ovo možda i najbolja partija u dresu Dinama. Mogao je Hajduk smanjiti u 70. minuti, uigrana akcija iz prekida, Čolina je glavom prebacio na peterac, Ljubičić je čekao loptu u matnoj situaciji, ali bacio se na nju Diamantakos, pokušao škaricama. Loš pokušaj, k tome je uzeo Ljubičiću 'zicer'. Propustio je Hajduk priliku da se vrati u utakmicu, drugu više nije dočekao. Mogao je Ademi zapečatiti trijumf Modrih, glavom je pucao preko gola, Kačaniklićev udarac u nadoknadi skinuo Livaković.

Live prijenos utakmice:

KRAJ UTAKMICE

90. minuta - U posljednjih desetak minuta nema prilika ni s jedne niti druge strane, a igra se odvija uglavnom na sredini terena

80. minuta - Brzu kontru povukli su Modri, Gvardiol je ostavio za Oršića koji potom šalje loptu za Ademija, a udarac glavom kapetana Modrih bio je neprecizan

70. minuta - Odigrao je Hajduk jednu kombinaciju iz slobodnog udarca nakon čega je u završnici pucao Diamantakos iz poluvoleja, a iza leđa mu se nalazio Ljubičić koji je bio u puno boljoj situaciji

68. minuta - Nakon jednog duela s Kastratijem na travnjaku je ostao ležati Mujakić. Ukazivala mu se pomoć, ali ipak nije mogao nastaviti, u igru je ušao Ljubičić

64. minuta - Dinamo je povukao jednu brzu kontru nakon koje je Stojanović pokušao poslati oštru loptu na pet metara, ali obrana Bijelih otklanja opasnost

60. minuta - Dinamo je u posljednjih nekoliko minuta malo usporio ritam, ali uglavnom dominira i ne dozvoljava protivniku da mu stvori bilo kakvu priliku

53. minuta - Oštru loptu na pet metara poslao je Kačaniklić, Lauritesn izbija, ali ravno na nogu Biuka koji ju potom šalje visoko iznad gola

51. minuta - Kačaniklić je ubacio u šesnaesterac, a ispred Diamantakosa glavom čisti Lauritsen

KRAJ PRVOG POLUVREMENA

44. minuta - Najbolja prilika za Hajduk! Jurić se odlično oslobodio svog čuvara, poslao oštru loptu na pet metara za Umuta koji puca isprve, ali Livaković brani

42. minuta - Pucao je Jurić s ruba šesnaesterca, ali lopta se srećom po Modre od bloka odbila u korner

GOOOL 35. minuta - Petković je sjajnom loptom proigrao Kastratija koji se sjurio prema vratima Hajduka i zabio za povećanje vodstva Dinama

29. minuta - Biuk se sjurio prema vratima Livakovića i potom elegantno zabio, ali VAR je sasvim opravdano označio zaleđe

25. minuta - Dinamo je povukao brzu kontru, Stojanović je poslao oštru loptu u šesnaesterac, a ona je u konačnici stigla do Ademija koji se također odlučio na proigravanje iako smo dojma da bi udarac bio puno bolji izbor

24. minuta - Jurić je pucao s ruba kaznenog prostora, ali lopta je otišla ravno u ruke Livakovića

GOOOL 21. minuta - Petković je siguran s bijele točke

20. minuta - Kastrati je ubacio loptu u kazneni prostor s desne strane, a Vušković je rukom odnio loptu ispred Petkovića! Bebek je odmah pokazao na bijelu točku, a nakon kratkog pregleda VAR-a njegova je odluka i potvrđena

19. minuta - Stojanović je zapucao s više od dvadeset metara, ali lopta je otišla visoko i daleko od gola

11. minuta - Nakon jednog ubačaja i gužve u kaznenom prostoru ostao je ležati Petković na travnjaku, ali sudac Bebek nije odlučio pokazati na bijelu točku

5. minuta - Jurić je dao jednu kratku loptu za Kalinića, ali vratar Hajduka ipak je uspio otkloniti potencijalno opasnu situaciju

4. minuta - Žestoko je krenulo od samog početka, a u uvodnim minutama Dinamo ima nešto više od igre koja se uglavnom odvija na sredini terena

1. minuta - Utakmica je počela!

>>> Damir Krznar je najavio prije derbija da će osvježiti momčad s tri-četiri igrača u odnosu na onu nominalnu prvu, udarnu postavu. Što je najavio, to je i napravio. Umjesto Ristovskog, Theophila, Jakića i Oršića,od starta zaigrali su Stojanović, Perić, Franjić i Kastrati. Razmišljalo se u plavom stručnom stožeru da za utakmicu odmori Luka Ivanušec, a bilo je govora da bi za početak na klupi mogao ostati i Lovro Majer. Međutim, Krznar se ipak odlučio da krene s dva svoja fantazista, igrača koji na terenu mogu donijeti prevagu. Svojevrsno iznenađenje je ipak bilo izostanak Mislava Oršića, najboljeg Dinamovog strijelca. Kad se govorilo o mogućem umoru kod igrača Modrih, nitko nije spominjao Oršića, ali očito je sjajni Dinamov napadač malo 'zakuhao'. Krznar je u igru stavio Lirima Kastratija. Zanimljivo, Kastrati je posljednji put u HNL-u startao u udarnoj postavi, protiv Lokomotive u 28. kolu 11. travnja, a prije toga je igrao još u 11. kolu, 8. studenog prošle godine u srazu s Istrom. No ovoga puta Krznar mu je dao priliku očekujući da probija bok kraj Davida Čoline, koji je voli kretati u napad, pa ostavlja prostor iza sebe.

Paolo Tramezzani se pak odlučio od početka krenuti s mladim, 18-godišnjim Stipom Biukom. Bilo je to iznenađenje, ali talijanski stručnjak je očito procijenio da će mladi igrač odgovoriti zadacima koje je postavio pred njega. Biuk je ove sezone igrao samo na dvije utakmice u HNL-u, prptiv Šibenika je debitirao u 26. kolu, startao je u udarnoj postavi, a izašao je u 70-toj minuti. Još je ušao u igru protiv Osijeka na Poljudu u 29, kolu. Dakle, Biuk je drugi puta startao u početnoj postavi Hajduka. Predviđalo se da će krenuti s Teklićem. Vratili su se Tramezzaniju u sastav Simić, Vušković i Fossati, te su očekivano bili u udarnom sastavu. Također, pomalo iznenađujuće, Talijan je od prve minute odlučio krenuti s Jairom na desnom boku, kojem očito vjeruje bez obzira što ovaj ne pruža igre koje je nekada nudio u dresu Majstora s mora.

19. travanj 2024 20:49