GORAN MEHKEK/CROPIX Cropix
DRAMA DO SAMOGA KRAJA

Dinamo je dvaput gubio u Gorici i na kraju u pravom trileru došao do sva tri boda.
Piše: Sportske novosti, Tomo NičotaObjavljeno: 23. siječanj 2021. 15:56

GORICA - DINAMO 3:4 (Dieye 10', Lovrić 42', Špikić 61' / Ivanušec 34', Oršić 40', Petković 90'-11m, Theophile 90+5')

GORICA: Banić - Doka, Moro, Jovičić, Čabraja - Babec, Kalik (od 81. Mudrinski) - Špikić (od 81. Hamad), Dvorneković (od 69. Golubickas), Lovrić - Dieye

DINAMO: Livaković - Moharrami, Theophile, Perić, Gvardiol - Ivanušec, Ademi, Jakić (od 67. Kastrati), Oršić - Petković, Gavranović

Fantastična utakmica u Velikoj Gorici završila je pobjedom Dinama 4:3 i povratkom na prvo mjesto, premda je do 89. minute Gorica vodila 3:2 i bila na pragu povijesnog uspjeha. No, sudačka pogreška kada je dosuđen nepostojeći aut za Dinamo najprije je gostima donijela kazneni udarac i izjednačenje, da bi u posljednjim sekundama Theophile-Catherine pogodio za 3:4.

Derbi druge i treće momčadi u prvenstvu opet je bio uskraćen za gledatelje na stadionu zbog pandemijske situacije u Hrvatskoj i svijetu, a da je suprotno, tribine bi zasigurno bile pune do posljednjeg mjesta, što je dvoboj ova dva rivala i zaslužio. Gorica igra najbolju sezonu otkako je prvoligaš, te je branitelja naslova Dinamo dočekala sa samo tri boda zaostatka. Oba kluba nisu najbolje krenula u 2021. jer Gorica je osvojila samo bod kod fenjeraša Istre 1961 u Puli, dok je Dinamo kiksao na svom terenu porazom od Rijeke, te mu je Osijek pobjedom nad Lokomotivom preoteo prvo mjesto najmanje na jedan dan.

Već od prvih minuta bilo je vidljivo da neće biti kalkulacija, Gorica je visoko pritisnula goste i u početnim minutama imala dva kornera i dva udarca prema vrataru Livakoviću. Bez respekta i straha krenuli su Velikogoričani i takav pristup donio im je vodstvo već u 10. minuti. Odlično proigravanje u dubinu Špikića iskoristio je strijelac Matar Dieye i premda je VAR dugo pregledavao situaciju, pokazalo se da je stoper gostiju Theophile-Catherine za djelić sekunde kasnio u istrčavanju i zaleđa nije bilo.

Bio je to hladan tuš za Modre u neobično toplom siječanjskom danu u turopoljskoj prijestolnici, pa je Mamićeva momčad morala hitno prebaciti u višu brzinu. Od druge polovice prvog dijela gosti su uspostavili kontrolu nad loptom i polako stezali obruč oko šesnaesterca Gorice. Petković i Gavranović su dobrim pokušajima najavili preokret, koji će se dogoditi do 40. minute. Oba puta su to bile slične akcije u kojima su gosti ulazili s loptom u šesnaesterac Gorice, a domaći ih nisu mogli zaustaviti ili izblokirati i izbiti loptu. Najprije je u 34. minuti na asistenciju Petkovića rezultat izjednačio Luka Ivanušec, da bi za 1:2 pogodio Mislav Oršić na povratnu loptu Gavranovića.

Činilo se tada da je Dinamo potpuno dominantan i da su domaći na konopcima, ali samo dvije minute poslije pada u zaostatak, Velikogoričani se vraćaju u egal. Lovrić je dijagonalom izbacio na desnoj strani vrlo raspoloženog Špikića, a onda se zatrčao do peterca gdje mu Špikić ubacuje loptu i najbolji strijelac domaćih svojim 11. pogotkom u sezoni pogađa za 2:2. Poluvrijeme za nogometne sladokusce i još jedan dokaz da je ova sezona u 1. HNL uzbudljiva i neizvjesna, kao što to davno nije zabilježeno.

U drugo poluvrijeme Dinamo je krenuo mnogo odlučnije i ofenzivnije, nego na početku dvoboja, pa je Gavranović ubrzo i zabio, ali iz zaleđa. Potom je u dvije dobre situacije došao kapetan Ademi, ali prvi put je zakasnio u predaji lopte, a u 52. minuti njegov udarac s vrha šesnaesterca je otišao zamalo pokraj vratnice. Promijenili su se i vremenski uvjeti, počela je jaka kiša, pa je sve teže bilo kontrolirati loptu. Kada je izdržala početni pritisak Dinama, Gorica se opet ohrabrila i krenula prema Livakoviću, što joj donosi drugo vodstvo na utakmici kada u 61. minuti Dario Špikić pogađa za 3:2. Izvanredna partija mladog reprezentativca Hrvatske, dvije asistencije i postignuli gol u sat vremena derbija.

U 74. minuti Dinamo je imao odličnu priliku za izjednačenje, Ivanušec je idealno poslužio Petkovića, ali njegov udarac sa 12 metara sjajno je obranio Banić.

U želji da izbije loptu, u 88. minuti Musa Muhammed je nogom zakačio Petkovića i sudac Zebec je pokazao na bijelu točku. Bruno Petković preuzeo je odgovornost i snažnim poluviskom udarcem u lijevu stranu spasio Dinamo poraza. Velikogoričani imaju pravo biti bijesni jer nije postojao aut za Dinamo prije nego je Muhammed nepropisno zaustavio Petkovića. I onda u posljednjim sekundama triler na vrhuncu kada igrač koji je trebao biti tragičar, postaje junak. Kevin Theophile-Catherine došao je u napad i u stilu centarfora matirao Banića za slavlje prvaka, a Gorica je u desetom pokušaju doživjela i deveti poraz od maksimirskog kluba.

DINAMO SRETAN, ALI I NAGRAĐEN ZA UPORNOST
Kad Dinamo primi tri gola onda je jasno da nešto u igri nije štimalo. međutim, Dinamo je na kraju nagrađen za upornost, jer nije odustao ni kad je u 88. minuti bio u gubitničkoj poziciji. Tako su Modri upisali tri jako važna boda s kojima su se vratili na vrh. Gorici pljesak za pokazano, vratit će joj se na nekoj drugoj utakmici.

KRAJ UTAKMICE

90+5' - 3:4 - Theophile
Ubacio je Tolić, stvorila se velika gužva pred vratima, a onda je Theophile kroz šumu nogu zabio za 4:3.

90+3' - Još dvije minute nadoknade.

90' - 3:3 Petković (11m)
Petković je sam izveo 11-erac i zabio za 3:3.

Uživo: Scenarij iz noćne more! Hrvatska sve bliže porazu od Argentinu i ispadanju sa SP-a

88' - Musa je u duelu pred vratima zakačio Petkovića i sudac Zebec je opravdano pokazao na 11 metara.

88' - Oršić je opasnim udarcem okončao akciju Petkovića i Oršića. Pucao je praktički s gol-linije, ali bilo je jako opasno.

86' - Nanizao je Petković nekoliko igrača Gorice, ali je pucao ravno u Banića.

83' - Sve je manje vremena za Dinamo, a šansi za golove i dalje nema.

79' - Dinamo sad već žestoko stišće domaćina, ali bez prave ideje u završnici.

74' - Ivanušec je odličnom loptom pronašao Oršića na drugoj stativi, ali Oršić nije dobro zahvatio loptu. Odmah nakon toga Ivanušec je sjajno prošao, dao loptu Petkoviću, koji je imao krasnu priliku, ali je Banić sjajno obranio njegov pokušaj.

70' - Dinamo i dalje nije opasan, Gorica stoji jako čvrsto na terenu.

65' - Špikić je navodno na meti Dinama, a večeras je pokazao da to nije slučajno. Dvije asistencije i krasan gol, najbolja seniorska utakmica karijere.

63' - Rekli smo da se Gorica ohrabrila i odmah je nagrađena. Teren je sve teži i neće Dinamu biti lako okrenuti rezultat.

61' - 3:2 Špikić
Gorica opet vodi. Špikić je imao dvije asistencije, a sad je upisao i pogodak., Lijepo je ušao s desne strane, pa onda s nekih 17 metara krasno pogodio uz drugu vratnicu.

61' - Kiša je jako ojačala, bit će to dodatni problem za igrače.

60'- Gorica se opet ohrabrila i nešto više napada. Dinamo nema završnicu.

54' - Dinamo je bolji ali nije toliko dominantan, posao mu otežava i sve teži teren.

47' - Gavranović je zabio, ali je zaleđe bilo veliko.

46' - Počelo je drugo poluvrijeme.

JAKO DOBRO POLUVRIJEME
Gorica je pokazala hrabrost i zato je nagrađena s dva gola. Dinamo pak nije krenuo u punoj brzini, a opet je zabio dva. S obzirom na silinu s kojom je Dinamo napadao u zadnjih 15 minuta teško je vjerovati da će se Gorica u nastavku obraniti. Inače, gledali smo jako dobrih 45 minuta, četiri gola opravdavaju takav stav.

45+3' - gotovo je poluvrijeme.

45' - Igraju se tri minute sudačke nadoknade.

44' - Četiri gola u prvom poluvremenu, a još nije kraj. Malo je sporije krenulo, ali u posljednjih 10-tak minuta doista sijeva na sve strane.

42' - Lovrić 2:2
Lovrić je dugom loptom pronašao Špikića. Ovaj je ubacio pred vrata, a tamo je najspretniji bio baš Lovrić i zabio za 2:2.

40' - 1:2 Oršić
Dugo je Dinamo kombinirao. Ademi je ušao u kazneni prostor, dao Gavranoviću, Ovaj je proslijedio Oršiću, koji je pucao na gol. Lopta je nekoga dirala i prevarila nemoćnog Banića.

34' - 1:1 Ivanušec
Petković je odlično proigrao Ivanušeca u kaznenom prostoru, ovaj se lijepo okrenuo te plasirao loptu pokraj nemoćnog Banića.

32' - Gavranović je bio u jako dobroj prilici, pucao je dobro s nekih 13 metara, ali Banić je odlično obranio.

31' - I teren je dosta natopljen, težak za igru. Vidjeli smo da se Rijeka na lošem terenu loše provela u Varaždinu, neće ni Dinamu biti lako u Gorici.

29' - Dinamo ima loptu, ali nema pravu ideju što s njom napraviti.

25' - Prva velika šansa za Dinamo. Oršić je sjajno ubacio, a Petković u ne baš laganoj situaciji dobro zahvatio loptu, ali je ona ipak otišla pokraj gola.

23' - Odličan prodor Oršića koji je u punom sprintu krenuo s centra, ubacio na drugu stativu, ali je Ivanušec loše gađao.

20' - Pritišće Dinamo sve više, dobio je i treći korner, ali Gorica se dobro brani u tim prekidima.

16' - Dinamo je napadački još uvijek potpuno izvan igre. Tek jedan korner su izveli, bez smislene akcije. Očito Majer jako nedostaje Modrima.

1:0 - Dieye (10)
Ipak zaleđa nije bilo, VAR je bio na strani Gorice. Theophile je zakasnio s izlaskom i Dieye je regularno zabio gol.

10' - Dieye je zabio, ali čini se iz minimalnog zaleđa. Pomoćni sudac je odmah pokazao zaleđe, ali VAR ima težak posao, jer su centimetri u pitanju.

7' - Nova polukontra domaćih, Špikić je ušao u kazneni prostor, pucao iskosa, ali dosta neprecizno.

5' - Aktivna je Gorica, izlazi visoko i hrabro napada. Dinamo je još u nižoj brzini.

2' - Prvi korner za Goricu, izborio ga Špikić. Ubacio je Čabraja, a lopta je opet u korneru. Sad je ubacio Lovrić, Livaković ju je 'boksao' izvan 16 metara, ali Špikić ju je ponovno vratio, a Lovrić imao prvu priliku za gol. No, dobila je Gorica samo treći korner, od kojeg inje bilo ništa.

1' - Počela je utakmica

Stigli su sastavi!

Zoran Mamić će od prve minute na stadionu u Velikoj Gorici isprobati oba svoja napadača, Petkovića i Gavranovića. Kastrati je svoje mjesto našao na klupi, a u zadnjoj liniji će igrati Theophile i Perić, Lauritsen počinje iz pričuve.

Tri boda “pod mus”, Dinamu u Velikoj Gorici ne postoji plan B, već samo jedan cilj - pobjeda. Nakon poraza od Rijeke, u Maksimiru znaju da bi novo posrtanje unijelo nervozu, uzdrmalo momčad uoči derbija s Hajdukom.

Stadion u Velikoj Gorici jedini je na kojemu Dinamo nije gubio u HNL-u od aktualnih suparnika, Goričani su u protekla četiri pokušaja uspjeli uzeti tek bod. I to uz onih 0:0 kad je na klupi Dinama sjedio Igor Jovićević, tim remijem Modri su i službeno postali prvaci prošle sezone. Ni dok je na sceni bio Radnik nije se Dinamo okliznuo na tom travnjaku (remi i pobjeda), uspio je u Velikoj Gorici pobijediti Modre tek Hrvatski dragovoljac koji je tih sezona igrao tamo kao domaćin. Ali, što se goričkih klubova tiče, nisu uspjeli dosad srušiti Dinamo.

Kapetanović dobio otkaz
To je jedna tradicija koju će momčad Siniše Oreščanina probati prekinuti u subotu, a druga je da baš taj Oreščanin također nikad nije uspio pobijediti Zagrepčane. Ni blizu, triput je na klupi Hajduka igrao protiv Dinama i sva tri puta izgubio. Sve su brojke, dakle, na Dinamovoj strani prije utakmice s Goricom, a još jedna velika navika također obilježava Dinamove utakmice na startu godine. Znači, otkad je HNL-a, zapravo od druge sezone (1992./93.) Modri nikad nisu izgubili dvije utakmice zaredom na početku drugog dijela sezone, odnosno prve dvije u kalendarskoj godini. Što dovoljno govori koliko je teško pobijediti Dinamo, a znamo da je kroz povijest bilo i boljih, ali i lošijih sezona i generacija.

Posljednji put dva je ligaška poraza Dinamo u 90 minuta na startu kalendarske godine upisao još 1974. godine. Prvo je u 18. kolu prvenstva Jugoslavije 24. veljače izgubio kod Olimpije u Ljubljani 0:1 pa onda istim rezultatom kod kuće izgubio i od Hajduka 3. ožujka u 19. kolu. Nije to bio kraj crne serije, Dinamo je potom izgubio i prvenstvene dvoboje kod Željezničara (0:3) i kod kuće od Borca iz Banje Luke (0:1) te niz poraza prekinuo tek 23. ožujka u 22. kolu kod OFK Beograda. Smijenjen je trener Domagoj Kapetanović, čije je mjesto preuzeo Mirko Bazić, a na pobjedu je Dinamo morao pričekati do 28. kola u kojem je 21. travnja 1974. svladao Sarajevo s 4:1 u Maksimiru.

Ne samo da Dinamo nije izgubio prve dvije utakmice u godini u eri HNL-a, nego se samo dvaput dogodilo da na startu proljeća nije pobijedio u prve dvije utakmice. Prvi put desilo se to u sezoni 1993./94. kad su Modri donijeli remije iz Šibenika (0:0) i Zaprešića (1:1) te u veljači 2000. odmah po povratku imena Dinamo. Prvo onih legendarnih 0:0 u Vukovaru, zatim i 2:2 protiv jakog Zagreba. I - to je to, jedina dva slučaja kad Dinamo u prvih 180 minuta u kalendarskoj godini nije uspio pobijediti.

Od te 2000. naovamo, znači u ovom stoljeću, to se nije dogodilo nikad, a lista je ovakva; 12 puta upisali su Modri dvije pobjede, 5 puta pobjedu i poraz te tri puta pobjedu i remi. Eto, nema goreg trenutka za Mamićevu momčad da se prvi put dogodi baš u Velikoj Gorici, sigurno su dečki iz Maksimira svjesni važnosti dvoboja. Već četiri dana kasnije u Zagreb dolazi Hajduk, bilo bi stvarno loše za Mamićevu momčad da mora Bijele i veliki derbi čekati u gubitničkom ozračju.

Drastičniji efekt
Inače, kad govorimo o nizovima poraza, dvije utakmice zaredom Dinamo je izgubio prošle sezone. Nakon 0:2 na Rujevici, Igor Jovićević je dobio otkaz, na klupu je sjeo Zoran Mamić i izgubio u Maksimiru od Hajduka 2:3. Neugodno, dva poraza u derbijima, ali bez dramatičnih posljedica, Dinamo je već bio prvak. Sad bi efekt bio mnogo drastičniji. Znao je Dinamo ne tako davno upisati i četiri utakmice bez pobjede (tri poraza i remi) u proljeće 2018., znao gubiti dvije zaredom i to uvjerljivo, kao, recimo, iste te 2018. kad je izgubio od Rijeke i Lokomotive 1:4. Međutim, nikad nije izgubio dvije na samom startu drugog dijela sezone. Statistike zbog kojih je subotnja utakmica još intrigantnija.

19. travanj 2024 23:08