FRANCUSKA - NJEMAČKA 0-1

Hummels poslao Francuze kući, Nijemci četvrti put zaredom stigli do polufinala

Piše: Slaven KižlinObjavljeno: 04. srpanj 2014. 17:50

I četvrti puta u nizu Njemačka je prošla u polufinale Svjetskih prvenstava, doseg je to koji do sada nitko nije ostvario. A Joachim Löw na klupi Njemačke uspio je i na svom petom velikom natjecanju ući među posljednjih četiri.

No, njemački izbornik ipak je odstupio od svoje zamisli. Premda je cijelo vrijeme do dvoboja s Francuskom tvrdio kako će Philipp Lahm do kraja igrati u sredini terena, njemački izbornik stavio je kapetana na mjesto gdje se najbolje osjeća - na desnog braniča.

Nije to bila jedina promjena. Po prvi puta od početka zaigrao je Miroslav Klose, to je ujedno značilo i promjenu sustava, sa 4-3-3, prešli su na 4-2-3-1, a dvojac zadnjih veznih tvorili su Schweinsteiger i Khedira, a odlučio se i na promjenu stoperskog para. Per Mertesacker ostao je na klupi, a povratnik nakon bolesti Mats Hummels zauzeo je svoje mjesto uz Boatenga. I upravo je stoper Borussije D. otvorio utakmicu pogotkom.

0:1 - Hummels (13)

Slobodan udarac na 40 metara od vrata s lijeve strane. Toni Kroos sjajno je ubacio, a na deset metara najsnalažljiviji je bio Mats Hummels koji se uspio izboriti za poziciju ispred Varanea i glavom zabiti pod gredu nemoćnog Llorisa. Bio je to već četvrti pogodak kojeg je Njemačka postigla nakon prekida.

Didier Deschamps također je mijenjao, vratio je oporavljenog Sakha u obranu, a Girouda je ostavio na klupi te postabvio Griezmanna na lijevo krilo. I upravo preko te pozicije Francuzi su imali dvije izgledne situacije prije vodstva Njemačke, međutim, Benzema nije bio precizan u vrlo izglednoj poziciji, a drugu su raščistili njemački stoperi.

Nakon vodstva Njemačke igra se smirila, Elf je držao loptu u svojim nogama i tražio pukotine u obrani Francuske, dva puta su je i pronašli kroz sredinu, u jednoj su akciji čak i tražili jedanesterac nakon dvoboja Debuchyja i Klosea, potonji je pao. Branič Francuske lagano ga je vukao za dres, ali Argentinac je odrješito odmahnuo rukom. Deschampsova momčad imala je problema s prenošenjem lopte prema Neueru, nakon početnik poteškoća zadnja linija Elfa izgledala je vrlo dobro.

I onda u 34. minuti sijevnulo je pred Neuerom. Pogreška Hummelsa omogućila je Griezmannu čistu poziciju na desnom krilu, ofenzivac Real iz San Sebastiana sjajno je odigrao za Valbuenu koji je pucao, a Neuer je fenomenalno reagirao, no odbio je loptu do Benzeme, njegov pokušaj Hummels je odbio preko gola. Iz kornera je Sakhov pokušaj otišao preko gola.

Nakon toga opet smo gledali isti ritam utakmice, Njemačka je imala posjed, Francuska je čekala, u 42. Evra je uputio vrlo dobar centaršut, a Benzemin pokušaj glavom završio je u Hummelsu, pokušao je napadač Reala minutu kasnije, ali ravno u Neuera. No, kako se bližio kraj prvog dijela Francuska je bivala sve opasnija, ali završilo je bez promjene rezultata.

U nastavak su oba izbornika ušla s istim postavama, a Francuska je otvorila odlučnije i agresivnije pritiskajući Nijemce već na njihovoj polovini. Löwova momčad sada je bila ta koja je čekala kontru, no na početku nismo vidjeli previše zanimljivih situacija pred vratarima.

Tek nakon 15 minuta vidjeli smo prvi pravi pokušaj, ubačaj Debuschyja s desne strane završio je na Varaneovoj glavi, no njegov udarac nije bio zahtjevan za Neuera. Rastrgana igra s puno prekida i prekršaja nastavljena je i dalje, tempo je bio vrlo spor, očito su i vremenske prilike utjecale na to, naime, 26 stupnjeva uz 88 posto vlage sigurno nisu bili idealni za ovaj dvoboj. Čekala se pogreška, ali i prvi potez nekog izbornika, a povukao prvi ga je povukao Löw koji je u 69. minuti izvukao umornog Klosea i ubacio hitrog Schürrlea. To je umalo odmah urodilo plodom, ali je Müllerov udarac prohujao pored vrata.

Zanimljivo da se Deschamps nije odlučio na promjene u ofenzivi, premda Francuzi nisu stvorili pravu prigodu u nastavku, mijenjao je prvo Sakha Koscielnym, očito je stoper Liverpoola ponovo osjetio ozljedu zbog koje je i propustio osminu finala. Odmah je povukao i novi potez, umjesto Cabayea uveo je Remija želeći pojačati pritisak prema Neueru. I napokon su uspjeli probiti njemački blok, u samo 30-ak sekundi Benzema i Matuidi imali su prigode, prvom je udarac blokirao Hummels, a drugom Neuer. I onda u 82. minuti meč-lopta za Njemačku. Brza kontra otvorio je Neuer preko Müllera koji sjajno izbacuje Özila, Elfa je ima situaciju 4 na 2, a povratnu loptu prvo je promašio Müller, a Schürrle je umjesto gola pogodio Llorisa. I nekoliko sekundi prije kraja Benzema je ima zicer kojeg je obranio Neuer.

FRANCUSKA - NJEMAČKA 0-1 (Hummels 13)

KRAJ UTAKMICE! NJEMAČKA JE PRVI POLUFINALIST SP-A U BRAZILU

93. minuta - Benzema je imao priliku spasiti Francuze. Sam je s desne strane došao pred Neuera, no njemački vratar još jednom fantasično brani

88. minuta - Schurrle po drugi put propušta nokautirati Francuze. Ovoga puta ga je proigrao MUller, a Schurrle je u idelanoj situaciji za gol napucao Varanea

85. minuta - Valbuena izlazi, a Deschamp šalje posljednjeg napadača Giroua

82. minuta - Muller je povukao kontra napad Njemačke. Ozil je pokušao u 16-tercu gurnuti za Mullera koji kasni, no u još boljoj situaciji našao se Schurrle čiji udarac sa sedam metara brani Loris. Napadač Chelseaja mogao je riješiti pitanje pobjednika

77. minuta - Veliki pritisak Francuza. Neuer brani pokušaj Matuidija

76. minuta - Grizmann se konačno 'ukazao'. Lijepo u šesnaestercu ubacio za Benzemu koji je prevario Boatenga, no Hummels mu je u posljednjem trenutku blokirao udarac

74. minuta - Loris lako brani pokušaj Schurrlea

73. minuta - Deschamp izmjenama želi promijeniti ritam utakmice. Umjesto Cabayea ušao je Remy

71. minuta - Umjesto Sakhoa ušao je Koscielny

69. minuta - Sakho je poklonio loptu Kroosu koji odmah proigrava Mullera čiji udarac odlazi pokraj vratnice

69. minuta - Umjesto Klosea ulazi strijelac protiv Alžira Schurrle

65. minuta - Vručina u Riju očito je učinila svoje. Tempo utakmice je pao, lopta uglavnom 'putuje' sredinom terena

57. minuta - Matuidi se sjurio u šesnaesterac Nijemaca i gurnuo povratnu loptu za Benzemu, no Schweinsteiger izbija u korner. Nakon ubacivanja iz kuta Neuer brani pokušaj Varanea

48. minuta - Evra je ostao sam na sedam nakon ubačaja Valbuene, no lijevi bek Francuske očajno je reagirao

KRAJ PRVOG POLUVREMENA

43. minuta - Ovoga puta Benzema si je sam iskreirao šansu, no njegov udarac lako brani Neuer

41. minuta - Sjajan centaršut Evre za Benzemu. Napadač Francuske pucao je glavom, ali je loptu na putu prema golu zaustavio Hummels. Benzema je tražio najstrožu kaznu tvrdeći da je stoper Njemačke igrao rukom. Ponovljen asnimka pokazala je da je Hummelsa lopta pogodila u trbuh

34. minuta - Najveća prilika Francuza. Grizmann je pobjegao na desnoj strani i ubacio pred vrata Neuera. Valbuena je na drugoj stativi dočekao loptu te dobro šutirao, ali vratar Nijemaca odlično brani. Nakon odbijanca Benzema loše reagira i prilika za izjednačenje odlazi u nepovrat

30. minuta - Ponovno su Nijemci opasni iz prekida. Ozil je ubacio, a udarac Howedesa Sakho blokira

23. minuta - Deset minuta trajalo je primirje na Maracani, a zatim su opet krenuli Nijemci. U tri kratka dodavanja izbacili su obranu Francuza, a Muller je s desne strane sjajno gurnuo Klosea u šansu. Napadača Elfa s leđa je u 16-tercu srušio Debuchy. Sudac je pokazao da se igra nastavi iako je bilo očito da je bek Francuza potezao Klosea

GOOOOOL 13. minuta - Kroos je ubacio iz slobodnog udarca, a stoper Nijemaca Hummels je nadskočio Varane ai zabio za vodstvo Elfa

11. minuta - Identična situacija ispred Neuera. Ovoga puta Grizmann je ubacio, a Hummels izbacio ispred Benzeme

10. minuta - Ozil je s lijeve strane ubacio u peterac, a Sakho čisti ispred Mullera

7. minuta - Francuzi su dugo petljali na lijevoj strani. Valbuena se konačno uspio riješiti pratnje Lahma i ubaciti u šesnaesterac, a benzema iz prve puca malo pokraj gola

2. minuta - Nijemci prvi prijete. Muller je uzeo loptu na sredini terena i ubacio u 16-terac. Francuska obrana je na kratko očistila, a na odbijenu loptu natrčava Schweinsteiger, no njegov udarac nije bio jak niti precizan

Utakmica je počela!

NJEMAČKA (4-2-3-1): Neuer - Lahm, Boateng, Hummels, Höwedes - Schweinsteiger, Khedira - Müller, Kroos, Özil - Klose

FRANCUSKA (4-2-3-1): Lloris - Debuchy, Varane, Sakho, Evra - Cabaye, Matuidi - Valbuena, Pogba, Griezmann - Benzema

19. svibanj 2024 21:11