Fotografija s Dinamovog gostovanja kod PAOK-a u Grčkoj 2010. godine

SAKIS MITROLIDIS/AFP/PROFIMEDIA Sakis Mitrolidis/afp/profimedia
PORAŽAVAJUĆA STATISTIKA

Grčki klubovi nikako ne leže Modrima, Dinamo protiv PAOK-a može prekinuti niz dug 47 godina

Ove godine idealna je prilika za revanš Grcima, može se reći i dvostruki s obzirom na poraz od AEK-a
Piše: Toni RoićObjavljeno: 24. veljača 2024. 14:03

Grčka je suđena Dinamu ove europske sezone i nakon dva ljetna dvoboja s AEK-om u 3. pretkolu Lige prvaka, u osmini finala Konferencijske lige Modri će dvaput igrati sa solunskim PAOK-om, a imat će priliku i osvetiti Hajduk, kojeg su baš Solunjani eliminirali u 3. pretkolu KL.

Dinamo tako u ožujku ima sedmi put u povijesti zakazan dvomeč s grčkim klubovima, koje nikada u šest pokušaja nije svladao na njihovom tlu, a ukupno ima dvije pobjede i dva prolaza protiv njih, ali zadnji je bio u sezoni 1977/1978. kada je eliminiran Olympiacos u 1. kolu tadašnjeg Kupa UEFA. U Pireju je bilo 1:3, a u uzvratnom dvoboju u Zagrebu 5:1 (28. rujna 1977. godine, strijelci za Dinamo Cerin (2), Senzen, Zajec, Bonić). Poslije toga zagrebački klub u osam pokušaja nikada više nije došao ni do pobjede protiv nekog grčkog predstavnika, a po tom kriteriju lošiji učinak ima samo protiv ukrajinskih klubova, s kojima nema trijumf u 12 međusobnih ogleda (četiri remija i osam poraza). Do nedavne pobjede kod Betisa u Sevilli imao je i samo dva trijumfa sa Španjolcima, ali sada ima tri kao i protiv francuskih i njemačkih predstavnika.

PAOK je, dakle, prilika da se nakon skoro 47 godina čekanja konačno svlada i neki grčki klub, a ovo će biti njihov drugi međusobni ogled, ali prvi u nokaut fazi natjecanja. U sezoni 2010/2011. igrali su u skupini D Europske lige i oba puta Solunjani su slavili s 1:0. Trener Dinama bio je Vahid Halilhodžić, a prvi poraz bio je u gostima 30. rujna golom Vladimira Ivića u 56. minuti. U posljednjem kolu skupine, 15. prosinca 2010., mogao je Dinamo pobjedom u Zagrebu osigurati prolaz i proljeće u Europi, ali opet je PAOK bio za gol bolji. Strijelac je u 60. minuti bio Dimitris Salpingidis i Zagrepčani su natjecanje završili kao treći u skupini.

Ove godine idealna je prilika za revanš Grcima, može se reći i dvostruki s obzirom na dramatično ispadanje od AEK-a u pretkolu Lige prvaka (vodstvo 2:0 u uzvratu do nadoknade 90. minute, a onda dva primljena gola), koje je bilo generator brojnih Dinamovih problema...