Navigation toggle

Martin Zlomislić

 DAMIR SKOMRLJ Cropix
rijeka u naletu

Zlomislićev kiks i bizarna pogreška dobra je vijest uoči Šahtara!

Pulski dvoboj donio je prekid zbog magle i još jednu neuvjerljivost prvog golmana, a sutra slijedi put u Krakov
Piše: Siniša LončarObjavljeno: 16. prosinac 2025. 23:38

Utakmica Istra 1961 - Rijeka, prekinuta u nedjelju zbog, za Pulu, neobično guste magle (niti pirotehnika uoči početka dvoboja od strane domaćina definitivno nije pomogla) pri rezultatu 1:1, dobit će svoj konačni epilog uoči početka proljetnog dijela sezone. Natjecateljska komisija HNS-a priopćila je kako je jednoglasno, sukladno Propozicijama natjecanja i Pravilniku o nogometnim natjecanjima, odlučila da će se nastavak prekinutog susreta odigrati prije prve utakmice proljetnog dijela prvenstva u sezoni 2025./2026., a dodatnu specifičnost toj odluci daje činjenica da će u tom nastavku pravo nastupa imati i igrači pristigli u zimskom prijelaznom roku.

Derbi Učke, započet u jednim okolnostima, završit će se tako u potpuno drukčijem kontekstu, s novim licima, novim odnosima snaga i, vrlo vjerojatno, drugačijim psihološkim momentom. I to je bolje od neslužbenog prijedloga domaćina, koji su, čuje se s riječke strane, navodno htjeli da se dvoboj odigra u ponedjeljak - bez gledatelja?!

Sklonost oscilacijama

Prije nego što je magla potpuno progutala Drosinu, viđeno je dovoljno sadržaja da se utakmica već tada uvuče u pamćenje. Istra je povela već u petoj minuti pogotkom Lawala, Rijeka je brzo odgovorila preko Menala u devetoj minuti, a potom je vidljivost iz minute u minutu nestajala. Susret je službeno prekinut u 18. minuti, u trenutku kada je nogomet praktički već prestao postojati u regularnim uvjetima.

Uz sve to, večer u Puli još je jednom potvrdila koliko je Martin Zlomislić ove sezone sklon oscilacijama. U akciji koja je prethodila pogotku Istre, riječki vratar napravio je prilično bizarnu pogrešku: lopta mu je ispala iz ruku u situaciji koja se činila rutinskom, još jednom potvrdivši njegov “toplo-hladno” ritam. Paradoksalno, upravo takav dan u Puli mogao bi biti i dobra vijest uoči Šahtara jer Zlomislić nerijetko nakon slabijih nastupa reagira na najbolji mogući način, s utakmicama u kojima brani iznad razine.

image

Martin Zlomislić

DAMIR KRAJAC Cropix

Pulski ogled ostat će zapamćen i po ozbiljnim organizacijskim problemima na ulazu u stadion, kako za predsjednika Miškovića i klupsku delegaciju, tako i za navijače Rijeke smještene na južnoj tribini. Više od tisuću navijača Rijeke stiglo je na vrijeme, no ulazak na južnu tribinu bio je omogućen isključivo kroz dva takozvana “češlja”, što je stvorilo izrazito usko grlo. Posljedica takve organizacije bila je da znatan dio gostujućih navijača nije uspio ući na tribinu tijekom svih odigranih uvodnih minuta. Posebno je zanimljivo da se prethodnih godina na južnu tribinu redovito ulazilo i s istočne i sa zapadne strane stadiona, čime se gužva izbjegavala, no ovoga puta organizatori, iz razloga poznatih samo njima, nisu posegnuli za tim rješenjem. Navijači Rijeke, za razliku od klupske delegacije, već su nažalost navikli na ovakav degradirajući tretman na gostovanjima.

Ne traže privilegije

O incidentu vezanom uz predsjednika Miškovića sve je već rečeno, HNK Rijeka još je iste večeri objavila službeno priopćenje u kojem je pojašnjeno da je Miškovićeva reakcija uslijedila nakon niza organizacijskih propusta i neprimjerenog postupanja, prije svega vezanih uz onemogućavanje normalnog ulaska i parkiranja unatoč ranijoj najavi i važećim akreditacijama. Klub je poručio da ne traži nikakve privilegije, već isključivo elementarno poštovanje i ravnopravan tretman.

Kako god, Pula sada ostaje u zagradama. Fokus Rijeke vrlo se brzo prebacuje ondje gdje su Bijeli ove jeseni ostavili najupečatljiviji trag: na europsku scenu. Nakon zrele i uvjerljive pobjede protiv Celja, Riječane čeka zahtjevno gostovanje u Krakovu protiv Šahtara, kluba koji je 2009. godine osvojio Kup UEFA i time zacementirao status jednog od najrespektabilnijih istočnoeuropskih nogometnih projekata.

Današnji Šahtar i dalje ima jasno prepoznatljiv identitet, a okosnicu momčadi čini velik broj brazilskih nogometaša koji nose igru i daju ton cijelom sustavu. Pedrinho diktira ritam i povezuje linije, Eguinaldo donosi okomitost i konstantnu prijetnju dubini, dok Newerton svojom završnicom i osjećajem za prostor predstavlja stalnu opasnost u kaznenom prostoru. Upravo ta brazilska linija čini Šahtar momčadi koja može izgledati nezaustavljivo kada uhvati ritam, ali i ranjivo kad se prisili na strpljivu, pozicijsku igru bez puno prostora.

Sposobni ne paničariti

U takvim okolnostima Rijeka mora igrati pametno, strpljivo i disciplinirano. Momčad Victora Sancheza ove je sezone pokazala da zna igrati europske utakmice bez panike, s jasnim planom i visokim stupnjem taktičke zrelosti. U Krakovu se zato može očekivati kompaktna Rijeka, s naglaskom na zatvaranje međuprostora, kontrolu ritma i brzu reakciju nakon osvajanja lopte. Ako Zlomislić, nakon pulskog posrtaja, uhvati jedan od svojih “toplih” dana, a obrana ispred njega ostane stabilna, Bijeli imaju realnu šansu izdržati početni pritisak i dočekati svoju priliku.

Dok će se nastavak maglom prekinutog derbija u Puli igrati krajem siječnja, odnosno uoči početka “proljetnog” nastavka sezone, europska sadašnjost Rijeke nudi novu priliku da se potvrdi ono što ova momčad već mjesecima dokazuje: da u Europi ne traži alibije, nego igra pametno, hrabro i s jasnom ambicijom. Krakov je nova postaja, ali ne i prepreka preko koje Rijeka ne zna kako proći.

U prodaji ulaznice za posljednju ovosezonsku predstavu na Rujevici

Nogometaši Rijeke u nedjelju, 21. prosinca, od 17.45 sati na stadionu na Rujevici dočekuju Goricu u utakmici 18. kola SuperSport HNL-a, ujedno i posljednjem domaćem nastupu Bijelih u ovoj kalendarskoj godini.

Ulaznice za ogled s Goricom nalaze se u prodaji, a mogu se kupiti na blagajnama stadiona HNK Rijeka ili putem interneta. Blagajne rade od ponedjeljka do petka od 16 do 20 sati, u subotu od 9 do 13 sati, dok će na dan utakmice zapadna i istočna blagajna biti otvorene od 15.30 sati.

Ulaznice za sjevernu tribinu dostupne su isključivo članovima HNK Rijeka i KN Armada, pri čemu članovi Armade ulaznice mogu kupiti samo na blagajnama u kampu HNK Rijeka. Za ostvarivanje popusta umirovljenici su dužni predočiti dokaz o svom statusu, a pri kupnji ulaznice obavezno je imati osobni dokument s fotografijom te važeću člansku iskaznicu.

Promjena nositelja pojedinačne ulaznice moguća je isključivo na blagajnama, dok je ustupanje godišnjih kompleta moguće obaviti i online i na blagajnama, uključujući i sam dan utakmice. (sl)

Standings provided by SofaScore LiveScore
Standings provided by SofaScore LiveScore
16. prosinac 2025 23:38