Vratar Osijeka bio je raspoložen, ali onaj Zire bio je čudesan
Piše: Niko MatičevićObjavljeno: 15. kolovoz 2024. 21:32

Zira - Osijek 2:2 (Alijev 55., 11m, Volkov 90. /Jugović 37., Matković 81.)

ZIRA JE NAKON JEDANAESTERACA BILA BOLJA S 2:1

ZIRA: Silva - Alijev ⚽, Ruan, Mutsinzi, Djibrilla (od 106. Isajev) - Zebli (od 82. Soumah), Ibrahimli (od 75. Hajijev), Martins Junior ?(od 69. Nurijev) - Utzig, Volkov ⚽?, Kuliiev (od 69. Akmedzade)

OSIJEK: Čavlina - Omerović ?, Jelenić, Nejašmić, Jurišić ? - Pušić, Soldo ?(od 65. Mikolčić), Jugović ⚽?(od 74. Lima) - Matković ⚽, Ademi ?, Bukvić (od 84. Cvijanović)

GOLOVE S UTAKMICE POGLEDAJTE OVDJE

Osijek je nakon što je u raspucavanju jedanaesteraca promašio čak četiri od pet šuteva ostao bez play offa Konferencijske lige. Dva puta su Bijelo-plavi vodili, imali su prednost još u 90. minuti, i opet im nije bilo dovoljno. Možemo govoriti o sreći, odnosno njezinom nedostatku, o tome koliko je nonšalancija Duartea u prvoj utakmici skupo koštala Bijelo-plave, nedovoljnoj dubini kadra, ali sve se svelo na jedanaesterce. U kojima su Osječani teško podbacili. I svoj europski put završili prije nego što su se nadali. Još jednu gorku pilulu Bijelo-plavi su progutali u europskim kvalifikacijama. Nakon 120 minuta borbe i penal katastrofe mnogi su u suzama završili na travnjaku.

Tek što je utakmica počela, prva minuta nije ni istekla, domaćini su imali šansu. Slučajnu, ali broji se. Zebli je otpucao, a lopta koja je išla daleko od okvira vrata odbila se od Volkova i posve promijenila smjer pa prošla blizu vratnice. U uvodnih desetak minuta Osijek je malo odigrao sve do 12. minute kada je pokušaj Jurišića prošao pored okvira. Živio je Osijek sve opasnije što se poluvrijeme bližilo kraju, a najzaposleniji je bio Čavlina. U 27. je nakon perioda igre u kojem je Zira pritisnula Osijek u kazneni prostor dobro tukao Kuliiev, ali je sjajno obrani golman Osijeka, a odbijenu loptu pred nadirućim napadačima Zire izbio Omerović.

Anton Matković

NK Osijek

Nekoliko minuta kasnije opet Čavlina mora intervenirati nakon šuta Djibrile. Kraj poluvremena pripao je ipak Bijelo-plavima. Uzvratio je Osijek preko Omerovića čiji je šut s tridesetak metara vratar domaćih uz dosta muke obranio. Bila je to najava gola. U 37. Osijek je poveo preko kapetana Jugovića koji je nakon ubačaja Jurišića reagirao poput klasnog centarfora. U sudačkoj nadoknadi prvog dijela kapetan Zire Aliyev na gol crti je "obranio" šut Ademija glavom nakon ubačaja Pušića iz kuta.

Slavlje Osječana nakon gola

KARLO KRALJIK

Zira je nastavak otvorila sjajnim šutem Martinsa na koju se nadovezala još bolja obrana Čavline nakon čega je vratar Osijeka odmah intervenirao i zbog udarca Volkova. Silni pritisak domaćina urodio je plodom već u 54. minuti. Jurišić je nakon ubačaja Alyjeva igrao rukom u kaznenom prostoru. Isti igrač koji je izborio jedanaesterac sigurno ga je i izveo. Nakon što su anulirali prednost domaćini više nisu bili toliko agresivni, ali s druge strane ni Osijek nije ništa napravio.

Bilo je mirno sve do 70. kada je nakon šuta Ruana na gol crti Mikolčić očistio opasnost. Bijelo-plavi su preživjeli taj pritisak, a onda uzvratili - golom. U kaznenom prostoru sjajno se snašao Matković. Ali ni to nije bio kraj, na isteku 90. minute, netom prije nego što je 4. sudac pokazao pet minuta dodatnog vremena, najbolji strijelac Zire Volkov krasno zabija za izjednačenje koje je utakmicu odvelo u produžetak.

Slavlje Osječana nakon gola Matkovića

Uvod je opet pripao Ziri. Čavlina je dva puta odlično obranio u jednoj akciji domaćina, prvo Soumahu, a onda i Ahmadzadeu. U sjajnoj situaciji potom se našao Lima, ali pokušaj veznjaka Osijeka zaustavlja blok. S druge strane opet je Čavlina zaustavlja Akmedazdea.

A o penal seriji u kojima su Osječani pali još dugo će se pričati. Čak četvorici od petorice izvođača vratar Zire Silva pročitao je udarac. Pritisak nisu izdržali Pušić, Ademi, Lima i Mikolčić. Tek je u tom trenutku kapetan Nejašmić u drugoj seriji slomio protivničkog vratara. Ni igrači Zire nisu blistali, ali zabili su dva. Njima dovoljno, jedan više od Osječana.

Domagoj Bukvić

Nk Osijek

Navijači Osijeka u Azerbajdžanu

NK Osijek

KRAJ UTAKMICE

Nevjerojatnu seriju jedanaesteraca smo gledali u Azerbajdžanu. Nestvarni Silva je obranio čak četiri jedanaesterca igračima Osijeka, koji ruku na srce nisu najbolje izvodili svoje udarce s bijele točke. S druge strane, Čavlina je obranio tri jedanaesterca, ali to nije bilo dovoljno. Osijek se okreće HNL-u, a Zira ide na Omoniju u playoffu.

Utzig je pogodio. Zira je izbacila Osijek

Novi promašaj Osijeka. Silva brani udarac Mikolčića. Već četvrti obranjeni jedanaesterac.

Čavlina još jednom brani. Sada brani Isajevu. Nevjerojatna serija jedanaesteraca.

Lima također promašuje. Osijek je ponovno u zaostatku.

Čavlina još jednom odmah odgovara. Sada brani udarac Nurijeva.

Ademi promašuje jedanaesterac. Točnije, Silva mu brani.

Ruan je sjajno izveo svoj jedanaesterac i stvari su ponovno na početku.

Nejašmić je siguran s bijele točke i donosi prednost Osijeku.

Čavlina odmah odgovara. Ovog puta je obranio udarac Alijeva.

Silva brani udarac Pušića.

Prvi će pucati Osijek. Odgovornost je preuzeo Petar Pušić.

Kod jedanaesteraca najčešće vratari postanu junaci. Sada je samo pitanje hoće li to postati Čavlina ili Silva.

KRAJ PRODUŽETAKA

Osijek će drugi put u klupskoj povijesti pucati jedanaesterce. Prvi put nije bilo uspješno, nadamo se boljem ishodu danas.

119. Novi opasan ubačaj Zire. Završilo je to u rukama Čavline.

117. Oštru loptu u kazneni prostor očistio je Nejašmić.

115. Ademi je legao na travnjak. Čini se da Švicarac više ne može nastaviti.

114. Udarac Volkovog u posljednji je trenutak blokirao Jelenić.

111. ?

Žuti karton zaradio je i Jurišić.

109. ⚠?

Osijek sada traži kazneni udarac zbog prekršaja nad Limom. Ademi je dobio žuti karton zbog prigovora, a od kaznenog udarca nije bilo ništa.

108.

Ogromna greška Jelenića umalo je koštala Osijek. Na njihovu sreću, Čavlina je obranio udarac Akmedzadea. Unatoč nešto lošijoj reakciji kod drugog gola, Čavlina je danas uvjerljivo najbolji pojedinac Osijeka.

107. Roko Jurišić je ispratio Soumaha i blokirao njegov udarac. Moglo je ovo biti opasno.

106.

Promjena kod Zire uoči posljednjih 15 minuta. Djibrila je izašao, a umjesto njega je ušao Isajev.

KRAJ PRVOG PRODUŽETKA

Krenulo je otvoreno sa šansama s obje strane. Nakon toga utakmica se umirila. Slijedi novih 15 minuta u kojima će se tražiti pobjednik. Ako golova ne bude, ići će se na jedanaesterce.

Petar Pušić

Nk Osijek

103. Dalekometni pokušaj Pušića završio je daleko od ičeg.

100. Prošlo je prvih deset minuta produžetaka. Zira je i dalje bolji protivnik, ali i Osijek je imao dobru priliku za novo vodstvo.

Loše vijesti iz Švedske. Rijeka gubi u uzvratu protiv švedskog Elfsborga. Više o toj utakmici pročitajte OVDJE.

96. S druge strane, Čavlina brani udarac Akmedzadea i još jednom održava Osijek na životu.

95.

Sada Osijek propušta veliku priliku. Lima je dočekao loptu u kaznenom prostoru, ali mu je u posljednji trenutak netko od domaćih blokirao udarac.

92.

Čavlina sada spašava Osijek. Prvo je obranio pokušaj Uztiga, da bi nakon toga obranio i odbijanac. Osijek opasno živi.

91. Krenuli su produžetci u Azerbajdžanu.

Ovo je drugi put u povijesti Osijeka da im je europski dvomeč otišao u produžetke. Prvi put je to bilo 2019. protiv CSKA Sofije kada su ispali nakon jedanaesteraca.

KRAJ REGULARNOG DIJELA

Osijek je cijelo drugo poluvrijeme proveo braneći se. Unatoč tome, preko Matkovića dolaze do vodstva desetak minuta prije kraja. Već tradicionalno ove sezone, Osijek nije izdržao pa se ide u produžetke.

U međuvremenu je pokazano pet minuta sudačke nadoknade.

Činilo se da Osijek ima sve pod kontrolom, ali onda "ni iz čega" Zira zabija. Volkov je primio loptu leđima okrenut golu. No, Gruzijac se sjajno snašao i zabio za 2:2.

90. GOL!

Kakav sada gol. Volkov "škaricama" zabija za 2:2.

89. ?

Petar Pušić je ometao izvođenje slobodnog udarca i zaradio žuti karton.

88. Osijek je sada u totalnom bunkeru. S druge strane, Zira je bacila sve karte u napad.

86. Lopta je nakon tog kornera došla u ruke sigurnog Čavline.

85. Zira je ponovno pritisnula Osijek. Sada će imati korner.

84.

Coppitelli polako zatvara utakmicu. Umjesto Bukvića je ušao Cvijanović.

Nk Osijek

Gol je potvrđen nakon VAR provjere. Mikolčić je ubacio iz slobodnog udarca, a najviši je bio Ademi. On nije dobro zahvatio loptu koja je došla do Matkovića. On je puno bolje reagirao i sjajnim udarcem pogodio za 2:1 Osijeka.

81. GOOOOOOOL!

Matković nakon slobodnog udarca zabija glavom.

80. ?

Volkov ruši Bukvića koji je jurio u kontru i zarađuje žuti karton.

78. ?

Omerović je treći igrač Osijeka koji je završio u bilježnici austrijskog suca.

75.

Ne može više nastaviti Ibrahimli. Na terenu je umjesto njega Hajijev.

74.

Taj prekid Osijek koristi za novu izmjenu. Lima je ušao umjesto strijelca Jugovića.

74. Ibrahimli je ostao ležati na terenu. Obrani Osijeka će dobro doći ovaj predah.

73. Otvarala se sada situacija za kontru Osijeka. No, Matković i Ademi to nisu najbolje razigrali.

70.

Iz tog kornera Zira opasno prijeti. Čavlina nije najbolje reagirao, ali je na njegovu sreću Mikolčić sa same crte očistio udarac Ruana.

70. Udarac Utziga je od bloka završio u korneru. Zira je ponovno pritisnula Osijek.

69.

Izmjene i kod Zire. Iz igre su izašli Martins Junior i Kuliiev. Umjesto njih na teren su ušli Nurijev i Akmedzade.

67. Tek što je ušao u igru, Mikolčić je nastradao. U duelu sa Zeblijem je izvukao deblji kraj i ostao ležati na travnjaku.

65.

Prva izmjena kod Osijeka. Umjesto Solde koji ima žuti karton ušao je Mikolčić.

63. Kuliiev je pokušao pronaći Martinsa koji je utrčao u prostor. Sve to prati Čavlina koji hvata loptu.

60. Nakon primljenog gola, Osijek se ponovno otvorio. Traže pukotinu u čvrstoj domaćoj obrani.

Zira je od početka drugog dijela dominirala i pritisnula Osijek. No, opet je za gol Osijeka zaslužna velika greška nekog od igrača. Osječani stvarno nemaju sreće na početku ove sezone.

55.

Alijev je sigurno realizirao kazneni udarac.

53.

Kazneni udarac za Ziru. Jurišić je prilikom jednog starta igrao rukom, a sudac je opravdano pokazao na bijelu točku.

51. Poslije gužve u kaznenom prostoru Osijeka, lopta je došla do Utziga. Na sreću, netko od igrača Osijeka je u posljednji trenutak blokirao njegov udarac.

50. Sada jedna zbunjujuća situacija. Osijek je već izveo aut misleći da je njihova lopta, ali je sudac to vratio jer je procijenio da je lopta za Azerbajdžance. Nekoliko sekundi kasnije, Zira je izborila korner.

47.

Nova velika obrana Nikole Čavline. Martins Junior je pucao s 20-ak metara, ali Čavlina odlično vadi njegov pokušaj.

46. Počelo je drugo poluvrijeme.

KRAJ POLUVREMENA

Osijek nije dobro krenuo u susret, ali kako je vrijeme odmicao, tako su i oni rasli. S jedne strane briljirao je Čavlina, a u napadu je sjajno reagirao Jugović. Osiječani su 45 minuta udaljeni od playoffa Konferencijske lige.

NK Osijek

45.

Ogromna prilika za Osijek. Udarac Ademija je netko od domaćina očistio s crte. Osiječani su tražili i kazneni udarac.

43. Nakon brze kontre pokušao je Bukvić. Njegov udarac s ruba kaznenog prostora išao je ravno u vratara Silvu.

NK Osijek

42. Korner Pušića je lakoćom očistila obrana Zire.

Jurišić je prošao po lijevoj strani i poslao loptu u sredinu. Tamo je najbrži bio Jugović koji u maniri vrhunskog centarfora neobranjivo pogađa za 1:0 Osijeka.

37. GOOOL!

Jugović dovodi Osijek u vodstvo.

33. Dalekometni pokušaj Omerovića išao je ravno u Silvu, no Osijek je dobio korner. Prvi je to udarac Osijeka u okvir gola.

31. Čavlina još jednom brani. Martin Junior je neugodnim udarcem pokušao s krila. Vratar Osijeka je spreman i na to.

29. Ademi je iz tog slobodnog udarca spustio loptu nazad u kazneni prostor, ali je obrana domaćih to u posljednji trenutak očistila.

28. ?

Prvi žuti karton kod domaće ekipe zaradio je Martin Junior zbog prekršaja nad Jugovićem.

27.

Najbolja prilika na susretu. Igrači Osijeka su tražili prekršaj, a sudac se nije oglasio. Iskoristio je to Volkov čiji udarac krajnjim naporom brani Čavlina. Coppitelli je zbog prigovora zaradio žuti karton.

26. Na sreću za Osijek, udarac Alijeva otišao je ravno u živi zid.

24. Sada je Nejašmić napravio prekršaj u izglednoj poziciji za pogodak. Zira će imati slobodan udarac s 20-ak metara.

22. ?

Soldo je zbog prekršaja u zračnom duelu s Martinsom zaradio žuti karton.

21. Treba pohvaliti i malobrojnu skupinu Osijekovih navijača koja se odvažila na ovaj uistinu daleki put. Došli su podržati svoju momčad u najvažnijoj utakmici sezone.

NK Osijek

18. Osijek u posljednjih nekoliko minuta dominira posjedom. Pletu mrežu oko gola Azerbajdžanaca i čekaju svoju priliku.

13. Prva prilika za Osijek. Jurišić je dočekao loptu na rubu kaznenog prostora i silovito opalio. Završilo je to samo na vanjskom dijelu mreže.

12. Kuliiev je pokušao dubinskom loptom pronaći Volkova. Čavlina je sve to pratio i mirno riješio situaciju.

8. Ademi je primio loptu u kaznenom prostoru, ali je sudac označio prekršaj u napadu. Švicarac je za sada najaktivniji u osječkim redovima.

5. Ademi je prošao po strani i ubacio loptu u sredinu. Ruan je to izbacio u korner prije natrčalog Matkovića.

1. Već u prvoj minuti Zira prijeti. Udarac Zebilija se od Volkova odbio malo pored gola Čavline.

1. Počela je utakmica u Azerbajdžanu.

18.15 Današnju utakmicu će suditi Julian Weinberger iz Austrije. On nikada prije nije sudio hrvatskim klubovima.

18.00 U prvom susretu Zira se spasila poraza kasnim pogotkom Raphaela Utziga iz kaznenog udarca.

17.30 Kladionice uoči uzvratnog susreta daju prednost Azerbajdžancima. Na njihovu pobjedu koeficijent je 2,70. Na pobjedu Osijeka koeficijent je 3,20, a isto toliko je i na neriješeni ishod.

Najavu piše: Nikola Patković

Može li Talijanu uspjeti ono što još od 2017. godine i Zorana Zekića nije uspjelo nijednom Hrvatu na klupi Osijeka - odvesti momčad u play-off europskih natjecanja? Federico Coppitelli i nogometaši Osijeka na Veliku Gospu u dalekom Azerbajdžanu, u osmom uzastopnom izlasku u Europu od dolaska mađarskih vlasnika, traže pobjedu koja bi ih odvela pred vrata 'mini raja', što bi bio potencijalni plasman u skupine Konferencijske lige.

No, dalek je put do tamo, a uzvrat kod Zire u Bakuu pokazat će hoće li ga 'bijelo-plavi' nastaviti i u play-offu ili će, kao i prošle godine, zapeti u 3. kolu. Podsjetimo, u prve četiri sezone nove osječke ere pod mađarskom upravom, klub se pokušavao dokopati skupina EL, ali je samo u prvoj sezoni bio blizu toga. Bilo je to ono prekrasno ljeto 2017. godine kada su redom padali Santa Coloma, Luzern i veliki PSV, a onda su Zekić i društvo uz veliku dozu nesreće ispali od Austrije Beč i ostali pred vratima raja. Osijek to više nikada nije ponovio. Iako je bilo odličnih prilika.

Čeka se prolaz

Sljedeće sezone pod Zekićem su zapeli u 2. kolu kvalifikacija protiv Glasgow Rangersa, a onda u iduće dvije godine ispadali već na prvoj prepreci. S Skenderom na klupi protiv CSKA Sofija, a s Bjelicom protiv Basela. Bjelica je započinjao i prve dvije sezone u KL, ali učinak je ostao isti. U sezoni 2021./22. ispalo se u 3. kolu kvalifikacija, opet od CSKA Sofija, a sezonu poslije doživljeno je sramotno ispadanje od Kizilžara. Ni Tomas nije prošle godine uspio momčad odvesti do play-offa. On je zapeo na turskoj Adani.

Hrvati, dakle, nisu uspjeli. Može li Talijan? Coppitelli se može pohvaliti i da je u premijernoj seniorskoj sezoni zasad bez poraza u Europi. S dvije pobjede nad Levadijom i remijem sa Zirom on je i jedini uz Zekića koji u ovih osam sezona nije poražen u prve tri euro-utakmice na klupi Osijeka. No, Bakuu je ogroman izazov. Ne toliko zbog snage suparnika, koliko zbog svega što se Osijeku dogodilo unazad 10-ak dana. Od nesretnih i nezasluženih poraza protiv Šibenika i Dinama te remija sa Zirom do činjenice da mu je osjetno sužen kadar uslijed odlazaka Miereza i Prekodravca, teške ozljede Guedesa, Duartea koji je postao strano tijelo pa nije ni otputovao i činjenice da Armenac Mkrtčjan nije mogao u Baku iz političkih razloga. Novopridošli Hasić, pak, još nema pravo nastupa u Europi.

Problem sa stoperima

Najveći je problem sa stoperima. U kadru je, naime, uz Jelenića je profilno to samo mladi Vrbanac, pa će Coppitelli vjerojatno posegnuti za nekim od zadnjih veznih. Po svoj prilici to će biti Soldo. Ipak, bez obzira na sve probleme, Osijek se ima čemu nadati protiv Zire, jer igra na početku sezone izgleda obećavajuće. Vidi se Coppitellijeva ideja, još samo da završi niz nesreća i prestanu individualne pogreške koje suparnici kažnjavaju. I, naravno, da mu Jose Boto dovede 3-4 pojačanja. Novca sad ima, jer je i definitivno realiziran transfer Miereza u Al Jaziru...

15. rujan 2024 22:11