Slavlje Talijana

EMMANUELE MASTRODONATO/IPA SPORT/PA IMAGES/PROFIMEDIA Emmanuele Mastrodonato/ipa Sport/pa Images/profimedia
UTAKMICA ZA 3. MJESTO

Drama nad dramama u uvertiri povijesnog okršaja Vatrenih: Talijani u kaotičnoj završnici uzeli broncu

Domaćin je pokušavao, igralo se i preko 100 minuta u Enschedeu, no Azzuri su stigli do pobjede
Piše: Kazimir Guberina, SNObjavljeno: 18. lipanj 2023. 17:03

NIZOZEMSKA - ITALIJA 2:3 (Bergwijn 68., Wijnaldum 90./Dimarco 6., Frattesi 20., Chiesa 73.)

ENSCHEDE Stadion De Grolsch Veste Gledatelja 25.000. Sudac Glenn Nyberg (Švedska)

NIZOZEMSKA: Bijlow - Dumfries, Geertruida (od 46. Wijnaldum), Van Dijk, Ake - Wieffer (od 77 Weerman), De Jong, Simons (od 62. Koopmeiners) - Malen (od 46. Bergwijn), Gakpo, Lang (od 46. Weghorst).

ITALIJA: Donnarumma - Toloi, Acerbi, Buongiorno, Dimarco (od 74. Spinazzola) - Frattesi, Cristante, Verratti, (od 86. Barella) - Gnonto (od 63. Zaniolo), Retegui (od 85. Pelegrini), Raspadori (od 63 Chiesa).

Italija je završni turnir Lige nacija zaključila osvajanjem trećeg mjesta nakon pobjede nad domaćinom Nizozemskom u golijadi 3:2. Izbornik Azzura Roberto Mancini napravio je u prvoj jedanaestorici svoje momčadi u odnosu na dvoboj protiv Španjolske čak sedam promjena, ali to Talijanima niti malo nije smetalo da u prvih dvadeset minuta na krilima Federica Dimarca dva puta nadmudre propusnu obranu domaćina.

Lijevi branič milanskog Intera poentirao je u 6. minuti nakon što je vrhunskim udarcem s desetak metara naciljao lijevi gornji kut, a potom je Dimarco pokrenuo akciju i za drugi gol Italije koju je poslije sretne asistencije Gnonta u pogodak pretvorio Frattesi.

KOEN VAN WEEL Afp

Najbolju prigodu za Nizozemce u završnici prvog poluvremena nije realizirao Gakpo. Napadač Liverpoola iz blizine je neometan pucao pokraj vrata, te omogućio Talijanima da na odmor odu uz dva pogotka prednosti na svom kontu. U nastavku je izbornik Nizozemske Ronald Koeman učinio tri promjene na startu drugog poluvremena, dok Gakpo nije uspio realizirati još jednu gotovo stopostotnu prigodu.

Domaćini su napokon dali malo razloga za zadovoljstvo svojim navijačima, ali bez konkurentnosti u završnicama akcija u dvoboju koji s obzirom na sam kraj naporne sezone pobudio odličan nogomet. Do zasluženog pogotka Nizozemci su konačno stigli zahvaljujući Bergwijnu u 68 minuti, no samo pet minuta kasnije Chiesa je na širokom prostoru nadmudrio Van Dijka, naciljao lijevi donji kut za povratak Italije na dva pogotka prednosti i potvrdu osvajanja trećeg mjesta uz poništeni pogodak Weghorsta zbog zaleđa i gol Wijnalduma u posljednjoj minuti koji ipak za Oranje nije bio dovoljan za potpuni preokret bez obzira na deset minuta sudačke nadoknade.

PRIJENOS UŽIVO:

KRAJ! Talijani su novi vlasnici brončane medalje Lige nacija.

90+6 Slobodan udarac Pellegrinija završio je preko gola.

90+3 Kakav promašaj Talijana! Imali su utakmicu u svojim nogama, a kontru pet na dva nije uspio zaključiti Pellegrini.

90+2 Novi pokušaj Wijnalduma lako je pokupio Donnarumma.

90‘ Igrat će se još devet minuta sudačke nadoknade.

89‘ GOOOOL! Nizozemci su smanjili na 2-3! Strijelac pogotka je Georginio Wijnaldum.

86‘ Iz igre su izašli Verratti i Retegui, a zamijenili su ih Pellegrini i Barella

82‘ Činilo se da su Nizozemci smanjili na 2-3, ali pogodak Weghorsta VAR je poništio zbog zaleđa.

78‘ Ponovno je Nizozemcima pobjegao Chiesa, ali ovoga puta njegov udarac odlazi preko gola.

76‘ Nova zamjena u stožeru Nizozemske. Igru je napustio Mats Wieffer, a zamijenio ga je Joey Veerman.

72‘ GOOOOL! Talijani vode 3-1! Munjevito se po lijevoj strani sjurio Chiesa, prošao Van Dijka i smireno završio akciju u suprotni kut vratara Bijlowa.

68‘ GOOOOL! Nizozemci smanjuju na 1-2! Nakon centaršuta Codyja Gakpa lopta je završila na desnoj strani kod Bergwijna, koji loptu šalje u suprotni kut za smanjenje vodstva.

63‘ Igru je napustio Xavi Simons, zamijenio ga je Koopmeiners. U talijanskim redovima iz igre su izašli Gnonto i Raspadori, dok su sada na terenu Chiesa i Zaniolo.

59‘ Pritisak Nizozemaca traje cijelo poluvrijeme, ovoga puta tukao je Dumfries, ali nedovoljno jako za Donnarummu.

52‘ Ponovno prijeti Nizozemska, udarac Gakpa iz daljine završio je pokraj gola.

51‘ Šansa za Nizozemsku! Ubacio je Gakpo, lopta se odbila do Bergwijna koji puca, a Italiju akrobatski spašava Dimarco.

46‘ Nastavljena je utakmica, a dočekali smo i izmjene u sastavu Nizozemske. Donyell Malen, Noa Lang i Lutsharel Geertruida napustili su travnjak, a zamijenili su ih Wout Weghorst, Steven Bergwijn i Georginio Wijnaldum.

45+6‘ Kraj prvog poluvremena.Talijani odlaze na odmor s lijepih i zasluženih 2-0.

45‘ Igrat će se šest minuta sudačke nadoknade.

40‘ Kakva šansa za Nizozemsku! Xavi Simons se sjurio prema golu Talijana i uposlio samog Codyja Gakpa, koji loptu šalje pokraj gola.

SIMON WOHLFAHRT Afp

36‘ Slobodan udarac za Nizozemsku s ruba kaznenog prostora Noa Lang je posalo u živi zid.

33‘ Žuti karton zaradio je Dimarco.

27‘ Ponovno prijete Talijani. S ruba 16-erca zaprijetio je Dimarco, ali njegov udarac otišao je preko gola.

25‘ Obečavajuću situaciju imali su Nizozemci, ali igranje rukom Xavija Simonsa spriječilo je razvitak akcije.

20‘ GOOOOL! 2-0 za Italiju! Dimarco je probio po lijevoj strani i poslao povratnu loptu, a odbijeni udarac dočekao je Davide Frattesi za podebljanje vodstva svoje momčadi. VAR je otprilike dvije minute provjeravao pogodak, ali utvrđeno je da Talijan nije igrao rukom.

17‘ Nakon početnog naleta s obje strane situacija na terenu se malo smirila. Nizozemci strpljivo drže loptu i čekaju svoju priliku.

6‘ GOOOOOL! 1-0 za Italiju! Pritisnuli su jako Talijani, ubačaj s desne strane škaricama je promašen, a proslijeđenu loptu odličnim udarcem pospremio je Dimarco.

3‘ Prvi pokušak Nizozemaca, glavom je iz kornera zaprijetio Dumfries.

1‘ Počela je utakmica za broncu!

13:45 Stigli su sastavi za ogled Nizozemske i Italije! Ronald Koeman nije mnogo mijenjao, ali zato je Roberto Mancini okrenuo ploču u odnosu na utakmicu sa Španjolskom, pogotovo u napadačkom redu.

01. svibanj 2024 11:30