
Aktualni izbornik Didier Deschamps preuzeo je francusku nogometnu reprezentaciju 2012. godine, a do uzvrata četvrtfinala Lige nacija vodio je impresivnih 167 utakmica. Ostvario je učinak od 106 pobjeda, 31 remija te 30 poraza, a jubilarnu brojku zaokružio je u četvrtak protiv Hrvatske na Poljudu. Tricolori su u tom razdoblju postigli 347, a primili 154 pogotka.
Dakako, Deschamps je s Francuskom osvajao i vrijedne trofeje. Tako je 2018. godine u Rusiji postao svjetski prvak nakon što je njegova momčad u moskovskom finalu upisala pobjedu od 4:2 protiv Vatrenih, dok je u sezoni 2020./21. s Tricolorima pokorio Ligu nacija. Igrao je i finale Europskog prvenstva 2016. na domaćem terenu (pobjednik Portugal) te finale Svjetskog prvenstva u Kataru 2022. godine (pobjednik Argentina).
Dosta je utakmica Deschamps vodio na francuskom nacionalnom stadionu Stade de France, smještenom u pariškoj prigradskoj četvrti St. Denis. Obično su Francuzi bili dominantni na domaćem terenu, no dogodilo im se i nekoliko neugodnih kikseva, a mi smo izdvojili pet takvih utakmica u dugačkoj Deschampsovoj eri.
Vjerojatno najneugodniji od njih zbio se u velikom finalu Europskog prvenstva 2016. godine. Zlatna francuska generacija sanjala je veliki naslov na domaćem terenu, no upravo je u finalu Eura na St. Denisu progutala gorku pilulu te je u produžetku izgubila od Portugala s minimalnih 0:1.
Bila je to utakmica koju ćemo pamtiti po ozljedi Cristiana Ronalda, koji je u završnici susreta uz izbornika Fernanda Santosa vodio momčad i davao upute suigračima, a pogodak vrijedan europskog naslova postigao je Eder u 109. minuti.
Imao je Deschamps i nekoliko posrtaja u prijateljskim utakmicama, koji su u pravilu i najbezbolniji. Većina tih poraza stigla je protiv ravnopravnih suparnika, pa se najneugodnijim može smatrati onaj protiv Japana u prijateljskom srazu u listopadu 2012. godine. Bila je to četvrta Deschampsova utakmica u ulozi izbornika te prvi poraz kojeg je upisao.
Tek koji mjesec kasnije, u ožujku 2013. godine, tri boda je sa Stade De Francea odnijela Španjolska koja je u sklopu kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo slavila rezultatom 0:1. Jedini pogodak postigao je Pedro u 58. minuti.
Preostala dva domaća poraza koji spadaju u sferu iznenađenja upisala je francuska reprezentacija u lipnju 2022. godine u sklopu skupine Lige nacija. Prvo se bodovima u Parizu osladila Danska, koja je ostvarila pobjedu rezultatom 1:2. Benzema je doveo domaće u vodstvo u 51. minuti, no uslijedio je preokret pogocima Corneliusa u 68. i 89. minuti.
Posljednji domaći kiks Tricolori su imali upravo protiv Hrvatske, 13. lipnja 2022. godine. Vatreni su tada iz desetog pokušaja ostvarili prvi trijumf protiv velikog suparnika, a jedini je pogodak u 5. minuti postigao Luka Modrić iz kaznenog udarca kojeg je izborio Ante Budimir.
Komentari (0)