
Iako je Manchester City već u dva polufinala (2016. i 2022.) "razbio nos" na skliskoj stepenici zvanoj Real Madrid, "građani" u treći čin spektakularnih okršaja za finale (utorak, 21.00) ulaze gladniji nego ikad.
Istančaniji apetit za "klempavim" trofejom Guardioline trupe mogu pripisati prvenstveno posljednjem komadiću mozaika iz taktičke bilježnice katalonskog trenera. Dok se Karim Benzema u poznoj fazi karijere popeo na nogometni Olimp, dignuvši Zlatnu loptu u listopadu prošle godine, Erling Haaland već na pragu 23. rođendana sve hrabrije gazi planinarske staze prema pragu nogometne besmrtnosti.
S obzirom na to kako norveška napadačka neman ima redovnu pretplatu na paranje suparničkih mreža, koju bi vrlo lako mogao dodatno potkrijepiti s čak tri trofeja (Premier liga, Liga prvaka i FA Kup), večerašnji dvoboj na Santiago Bernabéu mogao bi biti i uvertira za svojevrsnu "predaju baklje". Upravo je Benzema prošle godine ovjerio recept za titulu najboljeg igrača na svijetu: kao prvo ime "kraljeva" u džep je s pospremio i La Ligu i elitno natjecanje. Sličnim putem korača i Haaland u tekućoj kampanji.
Specifična situacija
Dok je Lionel Messi u toj utrci, odlaskom na krov svijeta s "gaučosima" u katarskim pustinjama, kroz "prvi prolaz" staze prošao u "zelenom", svježa povijest argentinskog čarobnjaka pomalo ga udaljava vodećeg mjesta u lovu na osmu Zlatnu loptu. Iako su pogoci i asistencije i dalje njegov zaštitni znak, rani oproštaj od Lige prvaka (u osmini finala protiv Bayerna), udarac je za Messijeve apetite u lovu na individualna priznanja. Nadodaju li se na taj konto i recentna previranja u utrobi PSG-a, izazvana svojeglavim odlaskom u Saudijsku Arabiju, sve je izvjesniji rastanak s francuskim prvakom po isteku ugovora u lipnju. Štoviše, AFP je objavio da je Argentinac već sve dogovorio s Al-Hilalom.
Zamršena situacija njegove karijere iz dana u dan zakuhava situaciju oko budućeg vlasnika titule najboljeg na svijetu. Na ruku mu ne ide niti činjenica kako će Zlatna lopta novog vlasnika dobiti tek koncem godine, čime će situacija biti još specifičnija. Odnosno, njegov nastup na Mundijalu mogao bi poprimiti prašnjave obrise, dok bi primarni fokus mogao biti usmjeren na svježa zbivanja u klupskim vodama.
S obzirom na to kako su, prema općem nogometnom mnijenju, i Liga prvaka i Premier liga najjača klupska natjecanja, uspije li City otići do kraja u oba, Haaland bi, kao najbolji igrač te momčadi, imao potencijalno i otvoren "autoput" za najveće priznanje karijere. Dok se dvoboj Reala i Cityja ne može okarakterizirati kao sudar svjetova, s obzirom na to kako i jedni i drugi stanuju na istom "planetu" (čitaj: red najboljih i najbogatijih europskih klubova), dvije devetke ipak su dva različita svijeta.
"Privatizacija" natjecanja
U premijernoj sezoni u dresu plavog kluba iz Manchestera, Haaland je isporučio već 51 pogodak, dok je Benzema, u 14. sezoni u Madridu, trenutačno na 29. Jasno, francuski napadač u prosincu puni 36 godina, dok dugokosi skandinavski topnik, što bi posebno trebalo plašiti njegove suparnike, vjerojatno još nije ni stigao do zenita karijere.
Dvije napadačke oštrice ujedno su i dva napadačka profila. Dok se Benzema nerijetko voli spustiti među veznjake, tražiti i zadržati loptu, a onda i upošljavati suigrače, Haaland je, pak, klasična špica. Fox in the box, kako bi slikovito rekli na Otoku. Inteligentne kretnje, uz dodatak hladnokrvnosti u završnici, kristalizirale su ga u prvu violinu najnovije Guardioline družine koja juriša prvu europsku "kantu" u klupskoj povijesti.
S 35 pogodaka u 27 nastupa u Ligi prvaka, Norvežanin je postao igrač koji je najbrže stigao do te brojke. Štoviše, najbrže je stigao i do 15, 20, i 30 pogodaka među elitom. Ipak, City dolazi u Realovo dvorište, u "njihovo" natjecanje. Dok je "kraljevski klub", od 2011. do 2013., triput zaredom zapinjao na stepenici prije finala, u posljednjem desetljeću gotovo u potpunosti su privatizirali natjecanje. Polufinalnu prepreku preskočili su pet puta u proteklih devet godina, a zatim svih pet puta otišli do kraja. S druge strane, "građani" su slad finala osjetili tek jednom. Bilo je to prije dvije godine, kada je Kai Havertz u Portu odveo Chelsea do druge europske titule u povijesti.
Iako je City, s gol-razlikom 10-0, svladao Leipzig i Bayern na domaćem terenu u osmini finala, odnosno u četvrtfinalu, engleski klub na gostovanjima je remizirao. Nadalje, u grupnoj fazi s punim plijenom s gostovanja vratili su se samo iz Seville (4-0), dok su i u Dortmundu i u Kopenhagenu odigrali sterilne partije bez pogodaka i bez pobjednika. U prijevodu, jedan trijumf u pet gostovanja u tekućoj sezoni i nije baš pretjerano dobar zalog za odlazak na Bernabeu. Pogotovo kada je u pitanju Liga prvaka.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....