JANEK SKARZYNSKI Afp
LIGA PRVAKA

Šahtar je sve do 97. minute držao tri boda u rukama, ali Real je ipak uzeo bod iz Varšave
Piše: Marko CrnjakObjavljeno: 11. listopad 2022. 23:07

Manchester City prva je momčad s osiguranim prolaskom u nokaut fazu Lige prvaka! Mogli su na tom mjestu biti još Paris Saint-Germain i Real Madrid, ali velikani su ‘kiksevima‘ propustili prvu priliku.

Igor Jovičević na klupi Šahtar Donjecka ima za čime žaliti nakon sraza s Real Madridom u četvrtom kolu F skupine. Na stadionu u Varšavi, gdje je ukrajinska momčad pronašla svoj privremeni dom, Oleksandr Zubkov (46) doveo je Ukrajince u vodstvo.

Pun plijen držali su sve do sedme minute sučevog dodatka, kada je Rudiger pogodio za egal i upropastio jedan od najvećih trijumfa u trenerskoj karijeri hrvatskog stručnjaka. Real je tako stigao do 10. boda na prvom mjestu skupine, dok je Šahtar (5) treći. Luka Modrić igrao je od 57. minute, a Neven Đurasek za Šahtar od 71.

U drugoj utakmici F grupe Leipzig je slavio 2:0 u Glasgowu protiv Celtica pogocima Wernera (75) i Forsberga (80) te učvrstio treće mjesto tablice (6), dok su Škoti i dalje na začelju (1). Joško Gvardiol odigrao je cijeli susret u redovima pobjednika, kao i Josip Juranović kod Celtica.

U grupi G Sevilla je u Dortmundu povela preko Nianzoua (18), koji je odlično iskoristio ubačaj Ivana Rakitića iz slobodnog udarca s lijeva, ali Belingham (35) je brzo vratio stvari na početak i, ispostavilo se, postavio konačan rezultat.

Manchester City na račun tog remija izborio je mjesto među 16 najboljih iako su u Danskoj odigrali bez pogodaka s Kopenhagenom. Mahrez je propustio iskoristiti kazneni udarac u 25. minuti, a pet minuta kasnije Cityjev branič Sergio Gomez zaradio je isključenje zbog prekršaja kojim je spriječio stopostotnu šansu Haraldssona.

>>>SAŽETKE S UTAKMICE KOPENHAGENA I CITYJA POGLEDAJTE OVDJE

Građani su uspjeli ostati dominantni i s igračem manje, ali nedovoljno da nastave svoj pobjednički niz. Ipak, City može slaviti promociju s 10 bodova na vrhu, a prati ih Borussia Dortmund (7), te slijede Sevilla (2) i Kopenhagen (2).

I Paris Saint-Germain mogao se pridružiti Građanima u nokaut fazi, ali na Mbappéov pogodak s bijele točke (40) istom mjerom odgovorio je veznjak Benfice Joao Mario (60). Lionel Messi zbog ozljede nije nastupio na Parku Prinčeva.

Najveće iznenađenje režirala je Maccabi Haifa 2:0 slavljem protiv Juventusa. Omer Atzili (7, 42) kao dvostruki strijelac presudio je Staroj dami i donio svojima prvu pobjedu u Ligi prvaka još od 2002. godine, kada je pao Manchester United. Osim što je od početka sezone katastrofalni Juventus pokazao da uvijek može gore, znatno si je smanjio šanse za prolaz u nokaut fazu. PSG predvodi H grupu (8) s istim brojem bodova kao drugoplasirana Benfica (8), dok su Juventus (3) i Maccabi Haifa (3) poprilično daleko od mjesta koje vodi među 16 najboljih.