Joško Gvardiol i Erling Haaland

 Profimedia (foto)/SN (ilustracija)
PIŠE DRAŽEN KRUŠELJ

Vraća se Liga prvaka! Gvardiol i Haaland u klinču od 245 milijuna eura, plus još sedam stvari koje nas čekaju

Salah sanja osvetu Realu, a Messi i Mbappé nastupaju u misiji "zajedno za Katar"
Piše: Dražen KrušeljObjavljeno: 13. veljača 2023. 11:02

Nakon nikad duže stanke, napokon se na repertoar vraća Liga prvaka. Kraljicu klupskih nogometnih natjecanja na spavanje smo ušuškali još početkom studenoga, posljednjim utakmicama grupne faze, nakon čega su se svjetske zvijezde razbježale pod nacionalne zastave i odigrale Svjetsko prvenstvo. Premda je sezona i dalje kalendarski mlada, na papiru tek se zagrijavamo za ono najbolje, brojni su akumulatori već na rezervi, i zato slobodno očekujte rana iznenađenja. Nije isključeno da ćemo u osmini finala svjedočiti barem jednoj senzaciji i ranom oproštaju favorita.

A kad je o favoritima riječ, bookmakeri se uopće ne opterećuju mukama u raju Etihada, svim tim optužbama za financijske muljaže i prijetnjama izbacivanjem iz Premier lige. Još jednom ostaju vjerni navici iz posljednjih sezona, i najveće izglede za osvajanje Lige prvaka daju Manchester Cityju (tečaj 2). "Građanima" za petama su Bayern, PSG, Real Madrid i Liverpool, dok su Club Brugge i Eintracht zacementirani na dno, kao potpuni autsajderi (tečaj 250). Osam utakmica čeka nas u nastavku borbe za Uefin klempavi pehar poslije tri i pol mjeseca hibernacije, najavljujemo ih kroz sljedećih osam sličica.

1. Modrić lovi Paca Genta i vječnost

Alfredo Di Stefano, poster lice velike Realove momčadi iz pedesetih, zaustavio se na petom naslovu europskog prvaka 1960. godine, a njegov mlađi suigrač Paco Gento preuzeo štafetu, produžio dalje, pa šest godina kasnije u Bruxellesu osvojio šestu titulu i do danas ostao rekorder. Velikani igre, poput Cristiana Ronalda i Paola Maldinija, dobacili su do broja pet, i dalje nije išlo.

Po pet ih u osobnim trofejnim vitrinama čuvaju trojica još aktivnih realovaca. Za razliku od 31-godišnjeg Danija Carvajala, dob teško da je saveznik Luki Modriću (37) i Karimu Benzemi (34). Ovo im je vjerojatno posljednja prilika da uđu u Gentov klub kao najtrofejniji igrači u povijesti natjecanja.

image
Sports Press Photo/Ddp Usa/Profimedia

2. Hrvati kao dežurni pobjednici

Bolje da umre selo nego običaji, pada na pamet stara mudrost dok čitam o buđenju Superlige iz mrtvih. Tko zna hoće li se klupska elita za godinu ili dvije udružiti u novom formatu, bez Uefe kao vrhovnog suverena, ali kako god bilo, hrvatski nogometaši jurit će prema vrhu jer na njemu sjede deset godina zaredom.

Seriju je započeo Mario Mandžukić kao strijelac u njemačkom finalu na Wembleyju 2013. godine, a nastavili su je Luka Modrić (2014., Real Madrid), Ivan Rakitić (2015., Barcelona), ponovno Modrić u suradnji s Mateom Kovačićem (2016., ‘17., ‘18.), Dejan Lovren (2019., Liverpool), Ivan Perišić (2020., Bayern), još jednom Kovačić (2021., Chelsea) te napokon Modrić prošle godine u Parizu.

U konkurenciji s Modrićem, Kovačićem i Perišićem natjecanje ovog proljeća nastavljaju još šestorica hrvatskih igrača: Ante Rebić, Josip Stanišić, Kristijan Jakić, Hrvoje Smolčić, Joško Gvardiol i Marcelo Brozović.

image
GLYN KIRK/Afp

3. Klopp: Bukirajte hotel u Istanbulu

"Gdje se igra sljedeći finale? Istanbul, kažete. Odmah bukirajte hotel", još vruć od poraza u finalu Jürgen Klopp je proljetos u Parizu pronašao snage ostati duhovit. Devet mjeseci kasnije, 55-godišnji Nijemac je blijeda sjena vedrog i temperamentnog trenera koji je tijekom posljednjih sedam sezona izgradio kultni status na Anfieldu, osvojivši, između ostalog, Ligu prvaka i Premier ligu. Momčad mu je uslijed prečestih ozljeda parkirana u sredini tablice, čak 21 bod iza lidera Arsenala, i lako bi mogla ostati bez plasmana u Ligu prvaka sljedeće jeseni. Zato Champions League doživljava kao alternativni, ali zapravo bitno pouzdaniji put prema trofeju, od onog ponuđenog u nacionalnoj ligi. Mo Salah i suigrači osminu finala dočekuju naoružani dodatnim motivom: siti su Realove dominacije, "kraljevski klub" redovito im je spuštao rampu.

image
BEN STANSALL/Afp

4. Ultimativni sudar wunderkinda, Gvardiol na Haalanda

U onom trenutku kada se nađu u klinču, Joško Gvardiol (21) i Erling Haaland (22) formirat će transferni paket težak 245 milijuna eura. I to je možda konzervativna procjena, jer često citirani Transfermarkt uglavnom sa zadrškom evaluira igrače. Haalanda drže na 170 milijuna eura, iako bi norveški stroj za golove lako mogao srušiti rekord u Neymarovu vlasništvu (222 mil. eura transfer iz Barce u PSG). S druge strane, Gvardiolu je cijena nakon SP-a skočila na 75 mil. eura, ali Leipzigu se ne žuri i računa da će za najboljeg mladog stopera na planetu izlicitirati više.

Bit će to urnebesan sudar, jer Gvardiol je besprijekoran u svakom segmentu igre, ali Haaland je praktično nezaustavljiv. Već u prve tri utakmice u skupini Lige prvaka, on je jesenas postigao pet golova za Man City. U svim natjecanjima stigao je do brojke 31. Generalno, s čak 28 golova u 23 nastupa u Ligi prvaka, Haaland djeluje kao jedini golgeter koji bi se u perspektivi mogao uključiti u duel između Cristiana Ronalda i Lea Messija, koji je obilježio epohu. Ronaldo se zaustavio na 140 golova, Messi zaostaje jedanaest koraka, a Lewandowski (91) i Benzema (86) zagazili su u godine kada će sve teže glancati statistiku...

image
RONNY HARTMANN/Afp

5. Mudrik i Felix su ispali. Sada jure po naslov

Utjehu za Šahtarovo ispadanje iz skupine Mihajlo Mudrik pronašao je u megatransferu koji je "rudarima" iz Donjecka osigurao dvije godine života. Premda se ne može pohvaliti transferom, zasad je samo posuđen igrač, Joao Felix također je tableticu za bolove nakon preranog Atleticova oproštaja pronašao u selidbi. Obojica su se skrasila na Stamford Bridgeu, i Chelsea ih je prijavio za nastavak Lige prvaka, baš kao i rekordno skupog Enza Fernandeza, koji je u finišu prijelaznog roka stigao iz Benfice. Kupio je Chelsea ove zime i Badiashilea (Monaco) te Maduekea (PSV), ali Uefino pravilo prema kojem u nastavku kampanje Lige prvaka može prijaviti trojicu igrača na koje nije računao u skupini, klub je konzumirao s Mudrikom, Felixom i Fernandezom.

image
IAN KINGTON/Afp

6. Pepova filozofija protiv njemačke doktrine

Trenerski posao, da parafraziramo Linekera, ovih je dana dvorište Pepa Guardiole, u kojem na kraju pobjeđuju Nijemci. Oni osvoje trofej kao što su to u bliskoj prošlosti činili Hansi Flick (Bayern) i Thomas Tuchel (Chelsea), ali čak i kada te dvojice nema na mapi, Ligom prvaka dominiraju njemački stručnjaci. U osmini finala zastupljeni su s čak šestoricom trenera (Klopp, Nagelsmann, Rose, Terzić, Schmidt i Glasner), u stopu ih prate Talijani (Ancelotti, Conte, Pioli, Spalletti i Inzaghi). Zahvaljujući bizarnom slučaju iz Bruggea, gdje su otpustili trenera Carla Hoefkensa, koji se prošetao skupinom i klupu povjerili Scottu Parkeru, engleska trenerska pamet predstavljena je s dvije glave. U tom okruženju Guardiola i dalje figurira kao nogometni Platon naših dana, trener ispred svog vremena, ali s nezgodnim običajem da se u nokaut-fazi Lige prvaka zaplete o vlastite ideje.

image
OLI SCARFF/Afp

7. Napoli je već uzeo "scudetto". Što dalje?

Ako sredinom veljače podvučete crtu, Luciano Spalletti pojavi se kao apsolutni pobjednik nogometne inventure u "ligama petice". Njegov je Napoli s trinaest bodova prednosti ispred Intera de facto položio jednu ruku na pehar talijanskog prvaka, senzacionalno profitirajući od činjenice da mu najveće zvijezde i ključni igrači nisu sudjelovali na Svjetskom prvenstvu (Osimhen, Kvaratskhelia, Rrahmani, Lobotka...). Napoli, drugim riječima, uživa rijedak luksuz da u utakmicama Serie A može štedjeti snagu i fokus preseliti na Ligu prvaka. U tom natjecanju po tradiciji ispada na prvoj stepenici nokaut-faze: jednom od Barcelone, drugi put od madridskog Reala, treći put protiv Chelseaja. Nisu bitno bolje sreće "partenopei" bili niti u utješnim Uefinim natjecanjima. Stigli su 2015. godine do polufinala Europske lige i onda kapitulirali pred Dniprom.

Otkako je Mourinhov Inter 2010. godine osvojio naslov, talijanski klubovi su u velikoj Champions League defenzivi. U međuvremenu su Španjolci odnijeli sedam, Englezi tri, a Nijemci dvije titule. Inter i Milan ne djeluju kao izazivači, ali možda se pod "Kvaradoninom" zastavom rađa velika europska momčad...

image
ANDREAS SOLARO/Afp

8. Nakon katarskog finala Messi i Mbappé "zajedno za Katar"

U mrtvoj utrci dviju zaljevskih zemalja - Ujedinjeni Arapski Emirati protiv Katara - dva "dream teama" dobrih sada već duže od deset godina, trče za Ligom prvaka i nikako da isporuče. Paris St. Germain stigao je korak do cilja 2020. godine, pa u Lisabonu izgubio finale s Bayernom, da bi Manchester City sljedeće godine na istoj stepenici pao pred Chelseajem.

Klub s Parka prinčeva u međuvremenu je nadogradio momčad Leo Messijem, a Argentinac se nakon skromne prve sezone vratio svojem zlatnom standardu, i dosad je zabio 15 golova za PSG (četiri u skupini Lige prvaka).

Finale SP-a u kojem su Messi i Mbappé simultankama počastili navijače, gura PSG u prvi red favorita za titulu, ali samo pod uvjetom da Messi, Mbappé i Neymar mogu pronaći pravu kemiju na terenu. U tom smislu, dosad su rijetko briljirali, a ždrijeb ih u osmini finala nije pomazio kada im je u susret poslao Bayern...

image
FRANCK FIFE/Afp


POGLEDAJTE NOVU ‘VAR SOBU‘

‘Dinamo ima svjetskog talenta, u tim godinama takav nije bio ni Luka. Od ljeta ga vidim u reprezentaciji‘. Tim je riječima Ilija Lončarević komentirao igru veznjaka Modrih na utakmici protiv Istre. Pričali smo i o putu kojim je očigledno da Hajduk mora ići, ali i koje su dvije momčadi pokazale najljepši nogomet u nastavku domaćeg prvenstva. U novoj ‘VAR sobi‘ pogledajte analizu cijelog 21. kola SuperSport HNL:

Linker
26. studeni 2024 12:29