DAMIR HAJDARBASIC
KONFERENCIJSKA LIGA

Debitant nadomak okršaja s Rijekom: Pobjeda Stipića, bivši hajdukovac spasio Krznara blamaže

Odigrane su prve utakmice 1. pretkola Konferencijske lige, a na terenima je bilo i mnoštvo Hrvata
Piše: Predrag ŽukinaObjavljeno: 13. srpanj 2023. 23:11

Nogometaši Rijeke će u 2.pretkolu kvalifikacija Konferencijske lige (prva utakmica 27. srpnja u Rijeci, a uzvrat 3. kolovoza) igrati protiv boljeg iz dvoboja između kosovskog Dukagjinija i gibraltarske Europe. Naravno, stara je to vijest, a trener Rijeke Sergej Jakirović nije ništa "pametniji" nakon prve utakmice ovih dvaju suparnika odigrane na Fadil Vokrri stadionu u Prištini. Drugim riječima, da bi se konkretnije pripremio za 99. i jubilarnu 100. utakmicu Rijeke u Uefinim natjecanjima, Jakirović će morati pričekati uzvratnu utakmicu jer je prva završila 2:1 pobjedom domaćina. Kosovari su poveli pogotkom Bujara Shabanija u 30. minuti, Gibraltarci su izjednačili duboko u sudačkoj nadoknadi prvog poluvremena pogotkom Jesusa Pozoa na dodavanje Alberta Quintane. Iljasa Zulfiji donio je pobjedu domaćinu također u nadoknadi sudačkog vremena u 95. minuti.

Kako god završi sljedeća utakmica i tko god prođe u 2. pretkolo, Rijeci će to biti prvi nastup protiv neke od momčadi s Kosova ili Gibraltara. Na papiru nešto kvalitetnija momčad Europe u kojoj igra većina Španjolaca, morat će se dobrano potruditi želi li nadoknaditi minus iz prve utakmice i putovati u Rijeku.

ZIGISMUNDS ZALMANIS +37129339099

Hrvatski trener Tomislav Stipić odlično je krenuo u natjecanje s latvijskom Rigom. Lijepa pobjeda 2:0 nad Vikingurom iz Reykjavika nosi veliki opstimizam da će nakon uzvrata na Islandu biti osigurano 3. pretkolo. Hrvatski stoper Petar Bosančić odigrao je cijelu utakmicu za Rigu, dok je negdašnji veznjak Gorice Hrvoje Babec na terenu bio do sudačke nadoknade 90. minute. Babec je u 23. minuti dobio i žuti karton. Pogotke za Rigu postigli su Douglas Aurelio (31) i Regža (52).

Tužna je bila noć za slovenski nogomet, čija dva predstavnika nisu svladala suparnike s Malte. Štoviše, težak debakl doživjele su Domžale, koje su doma izgubile 1:4 od Balzana. Jedini gol za Domžale je iz jedanaesterca postigao hrvatski napadač Franko Kovačević, koji je odigrao cijeli dvoboj za momčad trenera Simona Rožmana, dok je donedavni igrač Gorice Edin Julardžija za Domžale igrao prvo poluvrijeme.

Maribor nije doživio sramotu poraza, ali momčad trenera Damira Krznara nije kao domaćin svladala Birkirkaru. Završilo je 1:1, pa će za prolaz Krznarovi igrači morati slaviti na Malti. Birkirkara je povela u 38. minuti pogotkom Paula Mbonga. Izjednačujući gol za Maribor je u 67. minuti iz kaznenog udarca postigao bivši napadač Hajduka Ivan Brnić, koji je odigrao cijelu utakmicu kao i Marin Laušić, dok je Marko Kolar zaigrao do 44. minute.

Oba sarajevska kluba odigrala su 2:2, Sarajevo je remiziralo s gruzijskim Torpedom iz Kutaisija dok je Željezničar istim rezultatom odigrao protiv Dinama iz Minska.

Konferencijska liga, 1. pretkolo, prve utakmice:

Dukagjini (Kos) - Europa (Gib) 2:1, Riga (Lat) - Vikingur Reykjavik (Isl) 2:0, Sutjeska (CG) - Cosmos (SM) 1:0, Željezničar (BiH) - Dinamo Minsk (Blr) 2:2, Gzira (Mal) - Glentoran (S. Ir) 2:2, Hegelmann (Lit) - Škupi (S. Mak) 0:5, Tobol (Kaz) - Honka (Fin) 2:1, Ararat (Arm) - Egnatia (Alb) 1:1, Inter Escaldes (And) - Vikingur (FOt) 2:1, Pjunik (Arm) - Narva (Est) 2:0, Makedonija GP (S. Mak) - Rigas FS (Lat) 0:1, Žilina (Svk) - Levadia (Est) 2:1, Panevežys (Lit) - Milsami (Mol) 2:2, Haka (Fin) - Crusaders (S. Ir) 2:2, Magpies (Gib) - Dundalk (Irs) 0:0, Alaškert (Arm) - Arsenal Tivat (CG) 1:1, Domžale (Slo) - Balzan (Mal) 1:4, Torpedo Kutasi (Gru) - Sarajevo (BiH) 2:2, Dunajska Streda (Svk) - Dila Gori (Gru) 2:1, Niedercorn (Lux) - Gjilani (Kos) 2:1, Penybont (Wal) - Santa Coloma (And) 1:1, Akureyri (Isl) - Connah‘s Quay Nomads (Wal) 2:0, HB Torshavn (FOt) - Derry City 0:0, Škendija (S. Mak) - Haverofordwest (Wal) 1:0, Tirana (Alb) - Dinamo Batumi (Gru) 1:1, Vaduz (Lih) - Neman (Bje) 1:2, La Florita (SM) - Zimbru (Mol) 1:1, Linfield (S. Ir) - Vllaznia (Alb) 3:1, Maribor (Slo) - Birkirkara (Mal) 1:1.

30. travanj 2024 13:50