UVREDE S TRIBINA

Englezi poraženi i izviždani, Southgate potpuno zbunjen: ‘Nije mi jasno zašto se ljudi protive tome?‘

Stadion je okupiralo više od 30 tisuća djece koja su zvižducima počastila aktualnog viceprvaka Europe
Piše: Andro PolićObjavljeno: 05. lipanj 2022. 10:02

Osim neočekivanog slavlja Mađarske (1-0) u sklopu prvog kola elitne skupine Lige nacija, izbornika Garetha Southgatea i ostale aktere engleske reprezentacije iznenadilo je i ponašanje domaćih navijača. Mađarska je zbog ranijih ispada svojih navijača morala odraditi dvije utakmice bez gledatelja, ali ta zabrana se nije odnosila na djecu mlađu od 14 godina. Tako je stadion okupiralo više od 30 tisuća djece koja su zvižducima „počastila“ aktualnog viceprvaka Europe.

Povod za hukanje i zvižduke s tribina bilo je, sada već tradicionalno, klečanje Engleza prije početka utakmice kao oblik podsjetnika na rasnu diskriminaciju.

- Nije mi jasno zašto se ljudi protive toj gesti. Nekad mladi ljudi uopće ne znaju što rade, samo su pod utjecajem odraslih – izjavio je Southgate nakon utakmice.

U rujnu prošle godine Englezi su s 4-0 protutnjali Budimpeštom u kvalifikacijama za Svjetsko prvenstvo. Upravo na toj utakmici mađarski su navijači rasistički napali Jude Bellinghama i Raheema Sterlinga zbog čega je mađarski savez dobio kaznu od gotovo 200 tisuća eura i dvije utakmice bez publike.

Rupa u zakonu propisa UEFA-e omogućila je Mađarima da djeca popune tribine Puškaš arene u Budimpešti. Engleskom izborniku nije bilo jasno kako je takva situacija uopće moguća.

- Naravno da želimo igrati pred navijačima, ali ovo je drugačija situacija.

Gareth Southgate

PETER KOHALMI Afp

Dječje provokacije nisu bile dodatan motiv za engleske nogometaše. Mađarska je pogotkom Dominika Szoboszlaija iz kaznenog udarca u 66. minuti stigla do druge pobjede nad Engleskom u povijesti. Prvu su upisali davne 1962. na Svjetskom prvenstvu u Čileu kada su u skupini slavili 2-1. Posljednjih 20 minuta za domaćina u sinoćnjem trijumfu odigrao je i igrač Osijeka László Kleinheisler.

U drugom kolu skupine koje je na rasporedu u utorak od 20.45 Engleska će gostovati u Njemačkoj, dok će Mađari put Italije.

08. svibanj 2024 17:00