
Dobri stari ritam sambe, oživljena "jogo bonita" estetika ili ipak - čvrsta valuta? Svijet se zasad ne uspijeva dogovoriti zašto je točno ovog ljeta procvjetao brazilski nogomet, ali dok ne pronađemo odgovor, recimo da su sva četiri brazilska predstavnika na Svjetskom klupskom prvenstvu stigla do nokaut završnice turnira. Ili, preciznije, tri su ovjerila karte, a četvrti je jednom nogom unutra.
Fluminense, dakle, mora odraditi formalnost u posljednjoj utakmici u skupini s južnoafričkim Mamelodi Sundownsima, dok su u osmini finala već Palmeiras, Botafogo i Flamengo, inače najpopularniji klub u golemoj zemlji s bazom od 30-ak milijuna navijača. Ili barem tako stoje stvari dok s ovom tvrdnjom ne istrčite u društvu navijača Corinthiansa, petog velikana, kojeg nema na turniru u SAD-u, a čiji fanovi žive u uvjerenju da je crno-bijela zastava "korinćana" najtraženija nogometna insignija u Brazilu.
Uglavnom, svjedočimo maloj renesansi brazilskog nogometa: u prvih deset utakmica na SP-u klubovi iz Rio de Janeira (Flamengo, Fluminense. Botafogo) i Sao Paula (Palmeiras) ostvarili su šest pobjeda, tri remija i samo jedan poraz, ali bez većih posljedica. Taj je poraz ubilježio Botafogo, kapituliravši u ponedjeljak protiv Simeoneovih "colchonerosa", ali kako je prethodno pobijedio PSG, u zatvorenom krugu s francuskim prvakom i madridskim Atleticom klub u kojem je kosti ostavio veliki Garincha prošao je u sljedeću rundu na gol-razliku. Tamo će se jedan brazilski klub ipak oprostiti od turnira, jer Botafogo u osmini finala ide na Palmeiras.
A kad smo kod Palmeirasa, uzlet tog velikana vremenski se podudara s povratkom veterana Felipea Mela u klub (prethodno u Juventusu, Galatasarayu, Interu). U brazilski klupski nogomet isluženi legionar Melo vratio se u modrićevskim godinama, naizgled zreo za reciklažu, ali je s njim kao kapetanom Palmeiras ubrzo osvojio dvije Cope Libertadores zaredom (2020., 2021.). I usput olakšao klincima iz klupskog inkubatora afirmaciju na prvoligaškoj pozornici.
U ponedjeljak je tako pričom dana postao "Messinho", 18-godišnji Estêvão Willian, klupski biser i sljedeća velika priča brazilskog nogometa. "Messinho" je nakon remija s Interom iz Miamija došao u priliku razmijeniti dres s idolom Leom Messijem, što su mediji u njegovoj domovini protumačili kao neslužbeno prepuštanje krune iz ruku vladajućeg kralja u ruke budućeg vladara svjetskog nogometa. Unatoč nježnim godinama, Estêvão Willian ima već 81 seniorski nastup i 26 golova za Palmeiras. Nakon pet nastupa za nacionalnu momčad, Transfermarkt mu je cijenu napumpao do granice od 60 milijuna eura.
Dječak poznat kao Messinho navodi nas na trag da se Brazil vratio glancanju nogometnih dijamanata s plaže, ponovno su u modi sloboda u igri, ekspresivnosti u driblingu, ali "zavidni" Argentinci ovdje će vas spustiti na zemlju. Cijeli je taj klupski procvat, uslijed kojeg su Brazilci osvojili sedam od posljednjih osam Copi Libertadores (južnoamerički odgovor na Ligu prvaka), samo odraz snažnog investicijskog zamaha, pišu Argentinci. Kao dokaz nude dokument koji je 2022. cirkulirao kroz vodeće argentinske klubove, izazivajući zgražanje. Pobjednik Cope de Brasil te je godine u blagajnu spremio 15 milijuna dolara. Argentinski osvajač kupa? 250.000 dolara, točno 60 puta manji iznos.
Boca Juniors, totem argentinskog klupskog nogometa, u to je vrijeme zatvarao godišnji proračun s 18 milijuna dolara, dok se Arturo Vidal nakon europskih putešestvija skrasio u Flamengu za godišnju plaću od 3,5 milijuna eura. Premda se Argentina sljedeće godine vraća na Svjetsko prvenstvo kao branitelj naslova i reprezentacija koja je protutnjala kroz kvalifikacijski ciklus u Conmebol zoni, dominacija brazilskih klubova ilustracija je odnosa između dva gospodarstva. Brazil je ekonomski div, a Argentina na koljenima. Pitanje je vremena kada će se ta logika preliti u okruženje nacionalnih momčadi, gdje su Brazilci još jednom odlučili duboko zagrabiti u džep. Carlo Ancelotti prihvatio je izborničku dužnost u zamjenu za deset milijuna eura godišnje.
Znak za otrežnjenje brazilskog nogometa bio je onaj kriminalni 1:7 poraz na Svjetskom prvenstvu 2014. godine. Brazilsko je zakonodavstvo u narednim godinama počelo uklanjati prepreke investitorima, tako da je klubovima danas dopušteno funkcionirati prema modelu korporacija. Od inozemnih multinacionalki, poput Red Bulla, koji kontrolira prvoligaški klub Bragantino, do domaćih bogatih investitora, mnogi pronalaze interes u investiranju u klubove. Ponekad su te investicije unaprijed osuđene na propast, kao u slučaju Neymarova razvikanog povratka u Santos. Na povratku u klub iz kojeg se otisnuo u bijeli svijet 33-godišnji superstar dobio je Peleovu "desetku" i milijun dolara mjesečno, ali u međuvremenu je odigrao samo 12 utakmica, provodeći većinu vremena na liječenju od ozljeda. Ostao je usput bez Ancelottijeve pozivnice za okupljanje reprezentacije prošlog mjeseca, jer Brazil nakon klupske renesanse želi i onu važniju, u vidu šestog naslova svjetskog prvaka. Na čekanju su od 2002. godine...
Komentari (0)