Ženski nogomet sve je popularniji, a u narednih bi mjesec dana napredak mogao doseći nove visine za vrijeme Svjetskog prvenstva koje je počelo u Australiji i na Novom Zelandu. Turnir koji će trajati mjesec dana na putu je da postane najposjećeniji samostalni međunarodni ženski sportski događaj do sada.
Predsjednik FIFA-e Gianni Infantino prije nekoliko je dana izvijestio da je do sada prodano preko milijun ulaznica, a očekuje se da će putem TV prijenosa utakmice pratiti dvije milijarde ljudi, što je prije samo desetak godina bio nezamisliv scenarij...
Prvo neslužbeno prvenstvo za žene koje se održalo u Italiji osvojila je Danska 1970. godine. Tek 21 godinu kasnije FIFA je službeno preuzela organizaciju turnira. Bit će ovo dakle jubilarno deseto prvenstvo, a prvo koje će se održati u Australiji i Oceaniji. Naime, domaćini su u početku prijavili samostalno kandidaturu za organizaciju turnira, ali nakon što je Kolumbija postala ozbiljan konkurent, odlučili su udružiti snage te su tako s više glasova dobili domaćinstvo. Osim toga ovo je prvo natjecanje u kojemu će sudjelovati 32 momčadi nakon što je FIFA odlučili povećati broj timova s dosadašnja 24.
Kao rezultat toga, svaka konfederacija ima puno veći broj timova. UEFA ovog ljeta ima 12 predstavnika, CONCACAF i AFC imaju po šest, CAF će poslati četiri momčadi iz Afrike, CONMEBOL ima tri južnoameričke strane, a jedina OFC momčad je Novi Zeland, jedna od domaćina. Svoj debi na SP-u upisat će Filipini, Vijetnam, Maroko, Zambija, Haiti, Panama, Portugal i Republika Irska, ali ne i Hrvatska koja još uvijek sanja nastup na velikom natjecanju.
Za razliku od muške reprezentacije koja se s posljednja dva prvenstva vraćala kući s medaljama (srebro u Rusiji i bronca u Kataru), kod suprotnog spola još ima prostora za napredak. O tome smo razgovarali s kapetanicom hrvatske ženske reprezentacije Doris Bačić.
- Za mene je to jedini neostvareni san, da odem na veliko natjecanje s Hrvatskom. Vjerojatno i najveći san koji imam. Trenutno smo jako mlada i perspektivna ekipa. Uvijek sam pozitivna i Ligu nacija nam je prva prilika da dobro odradimo natjecanje i budemo među prvima u svojoj grupi, ako ne i prve. Kao momčad smo počeli napredovati dolaskom Nenada Gračana za izbornika. Osjetila se velika promjena s njim u ekipi, neko novo ozračje, sama njegova pojava kao trenera s bogatim iskustvom donijelo je do promjena u svlačionici. Za sve je nas on prije nego li je došao bio veliko ime, a donio je samopouzdanje, mirnoću u ekipu i to je bio najveći korak - govori 28-godišnja Doris.
Vratarica rođena u Neumu ima iznimno bogat CV i osvajala nacionalna prvenstva, kupove i Superkupove s bosansko-hercegovačkim Sarajevom, hrvatskim Osijekom, švedskim Rosengardom, belgijskim Anderlechtom, a kako voli istaknuti, najdraži joj je uspjeh iz sezone 2018./19. kad je s Juventusom stigla do trostruke krune. Prošle godine je došla i do pehara portugalskog kupa i Superkupa sa Sportingom iz Lisabona, a onda je odlučila promijeniti sredinu i otići put Španjolske. Potpisala je jednogodišnji ugovor s Levante Las Planasom, momčadi sredine tablice.
Kad se osvrne na početke svoje karijere, Doris ističe da je bila tabu tema kao curica pričati da treniraš nogomet, a ona je bila jedina koja je u svom kraju dolazila na treninge muške ekipe. Danas je to puno drugačije.
- Danas imate kampove, niz različitih klubova i sve je približeno curama za koje je ovaj sport, pogotovo nakon uspjeha u Rusiji i Kataru, postao sasvim normalan sport kojim bi se mogle baviti. Zadnjih par godina kod nas se počelo malo više ulagati i ozbiljnije gledati na taj sport u kojemu smo prije 10 godina u jednoj teškoj poziciji da smo bili doslovno anonimke. Bila je riječ o sportu u kojega se nije isplatilo ulagati. Sada je UEFA, FIFA i HNS su počeli ulagati. S nule je u samo nekoliko godina došlo do astronomskih napretka i vjerujem da ćemo kroz par godina doći do razine drugih europskih momčadi - govori Doris koja prekretnicu u ženskom nogometu smatra Svjetsko prvenstvo u Francuskoj 2019. godine.
Tamo je reprezentacija SAD-a stigla do svoje četvrte titule svjetskih prvakinja te im kladionice u Engleskoj daju najveću prednost za osvajanje još jednog naslova (5,2 koeficijent), dok su Španjolska (6,2) te Engleska i Njemačka (7,1) također u vrhu.
- Amerika je uvijek favorit za osvajanje, ali ja ću navijati za Italiju! Iz Europe su uvijek jake Švedska, Engleska, Nizozemska – dodaje Bačić koja vjeruje da ćemo nakon ovog prvenstva po prvi put vidjeti neki milijunski transfer. Rekord trenutno drži engleska reprezentativka Keira Walsh koja je u rujnu prošle godine za 400 tisuća funti prešla iz Manchester Cityja u Barcelonu. Arsenal je ove zime još i veću cifru za napadačicu Manchester Uniteda Alessiju Russo, ali je ponuda odbijena.
- Ne bi bila iznenađena da nakon ovog prvenstva doživimo po nekoliko ‘skupih‘ transfera koji će ići i preko milijuna, a nakon toga cijene mogu samo rasti. Ženski nogomet ne može više ići dolje, on samo može napredovati. Počeli su dolaziti različiti investitori, sve je veći interes - podvukla je Doris koja u slobodno vrijeme ne prati baš nogomet, ali najdraži klub ima – HNK Hajduk.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....