Navigation toggle
 PIUS KOLLER/IMAGO SPORTFOTODIENST/PROFIMEDIA
PRIČA O THUNU

Rekordni transfer im je manji od milijun eura, bivši član Hajduka im je skaut, a oni žele pokoriti Švicarsku!

Zanimljivo je da se u top 10 najskupljih ulaznih transfera Thuna nalazi i jedan Hrvat
Piše: Dominik BlaževićObjavljeno: 30. prosinac 2025. 15:38

Jedna od najljepših nogometnih priča ove sezone svakako je ona koju „pišu“ nogometaši švicarskog Thuna. Riječ je o momčadi koja je prošle sezone igrala u drugoj ligi, a ove se nalazi na vrhu elitnog ranga nakon prvog dijela sezone.

Momčad dolazi iz istoimenog malog gradića. U njemu živi nešto više od 40.000 ljudi, a nalazi se u blizini Berna, glavnog grada Švicarske. Vrijednost im je prema portalu Transfermarkt procijenjena na 13,45 milijuna eura, po čemu su predzadnji u Švicarskoj, od njih manje vrijedi jedino momčad Winterthura s 9,9 milijuna eura.

Vrijednost momčadi koje se natječu u prvoj ligi Švicarske (Transfermarkt)

FC Basel - 79,5 milijuna eura

BSC Young Boys - 72,7 milijuna eura

FC Lugano - 51,9 milijuna eura

FC St. Gallen - 27,3 milijuna eura

FC Zürich - 27,15 milijuna eura

FC Lausanne-Sport - 27,13 milijuna eura

FC Luzern - 25,9 milijuna eura

Servette FC - 23,6 milijuna eura

FC Sion - 18,7 milijuna eura

Grasshopper Club Zürich - 18,05 milijuna eura

FC Thun - 13,4 milijuna eura

FC Winterthur - 9,9 milijuna eura

Najvrjedniji igrač momčadi je Švicarac kosovskog podrijetla, Kastriot Imeri, koji prema Transfermarktu vrijedi 1,5 milijuna eura. Imeri je na posudbi u Thunu u kojeg je stigao iz redova Young Boysa. On je ove sezone postigao dva pogotka u svim natjecanjima.

Glavna zvijezda momčadi nije Imeri, već ta uloga pripada iskusnom Kongoancu Christopheru Ibayiju (30), koji je ove sezone postigao devet pogodaka u svim natjecanjima, te je jedan od najboljih strijelaca u švicarskom prvenstvu. Od njega su u toj kategoriji bolji Bedia i Fassnacht, koji imaju po 11 pogodaka.

image

Christopher Ibayi

PIUS KOLLER/IMAGO SPORTFOTODIENST/PROFIMEDIA

Bivši igrač Hajduka je jedan od skauta

Thun ima i hrvatski štih, s obzirom na to da je jedan od skauta Stipe Matić, Splićanin koji je igrao za klub iz malenog švicarskog gradića, a u Hrvatskoj je nosio dres Hajduka.

Matić je u Thun stigao 2010. godine i tamo je ostao do 2013., kada je otišao u Naters. Za Thun je skupio 80 nastupa uz učinak od šest pogodaka i jedne asistencije, što je sasvim solidno za igrača koji igra na poziciji centralnog braniča, odnosno stopera. Splićanin je zaposlenik kluba od sezone 2019./’20. kada je preuzeo mladu momčad koju je vodio u 159 utakmica tijekom dva navrata.

Kada smo spomenuli skaute, možemo pogledati i koga je Thun doveo ovoga ljeta u, kako sada stoje stvari, pohodu na naslov prvaka Švicarske. Klub je ove godine na transfere potrošio nešto više od milijun eura.

Na posudbu su stigli Noah Rupp iz Karlsruhera i ranije spomenuti Kastriot Imeri iz Young Boysa, dok su u klub trajno stigli Brighton Labeau za 650.000 eura iz Guingampa i Michael Heule za 450.000 eura iz Stade-Lausannea.

Labeau je dakle najveći ulazni transfer ovog ljeta u Thunu. Riječ je o 29-godišnjem francuskom napadaču koji je ove sezone postigao dva pogotka u 17 nastupa, po čemu je daleko iza prvog strijelca Ibayija.

image

Stipe Matić je bio dio momčadi koja je 2011. igrala protiv Stoke Cityja u kvalifikacijama za Europsku ligu.

FABRICE COFFRINI Afp

Najveći uspjesi Thuna

U slučaju da postanu prvaci Švicarske, bio bi to najveći uspjeh u povijesti kluba koji je osnovan 1898. godine. Do sada su osvojili samo dva trofeja: dvaput su bili prvaci druge švicarske lige.

Najveći uspjeh kluba je nastup u grupnoj fazi Lige prvaka u sezoni 2005./’06. kada su bili u skupini B s Arsenalom, Spartom iz Praga i Ajaxom. Završili su na trećem mjestu s četiri boda.

Nastup u najelitnijem nogometnom klupskom natjecanju zaradili su nakon sjajne sezone 2004./‘05. u kojoj su završili na drugom mjestu, iza prvaka Basela. Bio je to najbolji plasman u povijesti kluba. Thun je do mjesta u grupnoj fazi došao preko kvalifikacija u kojima je slavio protiv kijevskog Dinama i Malmöa.

U sezoni 2013./‘14. Thun je izborio nastup u grupnoj fazi Europske lige. Tada su završili posljednji u skupini G u kojoj su bili s bečkim Rapidom, kijevskim Dinamom i Genkom. Na putu do plasmana u drugo po jačini europsko klupsko nogometno natjecanje izbacivali su redom gruzijsku Chikhuru, Häcken i Partizan.

Rekordni transferi Thuna

Brighton Labeau je ovoga ljeta ušao u povijest Thuna! Njegov transfer iz Guingampa vrijedan 650.000 eura postao je najveći ulazni transfer u povijesti ovog švicarskog kluba. Rekord je do ovoga ljeta, s transferom vrijednim 600.000 eura, držao Finac Ari Nyman koji je stigao u klub u sezoni 2005./06. iz finskog Intera.

image

Stipe Matić je bio dio momčadi koja je 2011. igrala protiv Stoke Cityja u kvalifikacijama za Europsku ligu.

FABRICE COFFRINI Afp

Zanimljivo je da se u top 10 najskupljih ulaznih transfera nalazi i jedan Hrvat: Vedran Ješe, koji je u sezoni 2006./‘07. stigao iz Dinama u transferu vrijednom 200.000 eura.

Kada gledamo izlazne transfere, tu su cifre ipak nešto veće. Najveći izlazni transfer u povijesti Thuna dogodio se u sezoni 2019./‘20., kada je Marvin Spielmann otišao u redove Young Boysa u transferu vrijednom dva milijuna eura.

Thun i ostatak švicarskih klubova sada čeka pauza, a prvenstvo se nastavlja sredinom prvog mjeseca. Momčad iz malog grada gostuje u Zürichu u prvoj utakmici drugog dijela sezone (18. siječnja, 16.30) kod najtrofejnijeg švicarskog kluba Grasshoppera, koji je 27 puta bio prvak, a trenutačno je 11., odnosno pretposljednji u prvenstvu.

30. prosinac 2025 15:38