OZAN KOSE Afp
KVALIFIKACIJE ZA EURO

Turska srušila Wales i preuzela vodstvo u skupini s Hrvatskom, Makedonci doživjeli povijesni poraz od Engleza

U skupini I Švicarci su na nevjerojatan način ispustili prilično uvjerljivu pobjedu
Piše: Gradimir ĐukarićObjavljeno: 19. lipanj 2023. 22:56

Turska se odvojila na vrhu ljestvice skupine D, s pet bodova ali i dvije utakmice više od Hrvatske, nakon pobjede protiv Walesa. Velšani su na prepad poveli, međutim gol Mephama poništen je u 12. minuti nakon intervencije VAR-a. Gosti su se i prije poluvremena našli u teškoj situaciji, Morrell je nakon prekršaja u 41. dobio izravni crveni karton, a brojčano inferiorniji gosti nisu uspjeli izdržati pritisak u nastavku. U 64. Çalhanoğlu je zapucao kazneni udarac, ali to se Turcima nije osvetilo.

Nayiru je zabio u 72., a pobjedu je potvrdio Güler u 80. Latvija, inače idući protivnik Hrvatske u kvalifikacijama za Europsko prvenstvo, zakucana je za dno skupine s nula bodova poslije tri odigrane utakmice nakon 2:1 poraza u Armeniji koji je došao u sudačkoj nadoknadi. I to apsolutno zasluženo jer na čitavoj su utakmici uputili tek jedan udarac dok su s druge strane domaćini imali čak 21 pokušaj. Armenci su na nekoliko sati preuzeli vrh skupine zahvaljujući pogotku iz kaznenog udarca u 91. minuti. Poveli su domaćini u 35. preko Tiknizyana, gosti su se iz jedinog šuta na utakmici vratili u igru preko Savaļnieksa 67., a za pobjedu domaćina bio je siguran Barseghyan.

Francuzi zasad imaju savršeni učinak u skupini B, upisali su sve pobjede, a da pritom nisu primili gol. Grčka je pala 1:0, a gol vrijedan nova tri boda zabio je Mbappe. Unatoč porazu Grčka i dalje drži poziciju koja vodi na Euro, s tri boda više od Nizozemaca. Irci su istovremeno tek u nastavku uspjeli probiti Gibraltar. Završilo je 3:0 s čak 32 udarca domaćina. Istovremeno su gosti tek dva puta zapucali..

U skupini C Englezi imaju maksimalan učinak nakon četiri odigrana kola, a posljednja žrtva u trijumfalnom nizu bila je Sjeverna Makedonija koja je doživjela najteži poraz u svojoj povijesti. Gosti nisu ni zapucali po golu, a "Tri lava" su već riješila pitanje pobjednika i do poluvremena vodila 3:0. Golijada je nastvljena i u drugom dijelu, na koncu je završilo čak 7:0 uz hat trick Bukayo Sake te dva gola Harryja Kanea koji se još više odvojio od konkurenciji na ljestvici najboljih strijelaca reprezentacije. Trenutno je na 58 golova u 84 nastupa.

OLI SCARFF Afp

Ukrajina je očekivano slavila protiv Malte iako se prilično namučila da postigne gol vrijedan pobjede. Završilo je 1:0 zahvaljujući Tsygankovu koji je u 72. bio siguran izvođač kaznenog udarca

Na vrhu skupine H neočekivani je dvojac - Finska i Kazahstan. Remi Slovenije i Danske (1:1) išao im je u prilog. Finci nisu imali milosti za San Marino. Završilo je 6:0 uz hat trick Daniela Håkansa u razmaku od samo devet minuta, između 65. i 74. Kazahstan je, pak, zadržao bodovni korak 1:0 pobjedom kod Sjeverne Irske.

U skupini I Švicarci su na nevjerojatan način ispustili prilično uvjerljivu pobjedu. Do 89. su vodili protiv Rumunja 2:0, a na kraju osvojili tek bod. Napadač Parme Valentin Mihăilă u igru je ušao u 57. minuti i na kraju se premetnuo u junaka s dva gola u samo tri minute. Zabio je u 89., a onda u 92. šokirao Švicarce. Za Švicarsku je dva puta u prvom dijelu zabio Zeki Amdouni. Izrael se bodovno izjednačio s Rumunjima nakon 2:1 pobjede protiv Andore, dok je do prve pobjede u kvalifikacijama stigla Bjelorusija koja je s 2:1 slavila protiv Kosova.

GRUPA B
Irska - Gibraltar 3-0 Johnston (52), Ferguson (59), Idah (92)
Francuska - Grčka 1-0 Mbappé (55penal). Crveni karton: Mavropanos (69/GRČ)

Grupa C - 4. kolo:
Engleska - Sjeverna Makedonija 7-0 Kane (29‘, 73/penal), Saka (39, 47, 51),Rashford (45), Phillips (64)

Armenija - Latvija 2-1 Tiknizyan (35), Barseghyan (91/penal//Savalnieks 67
Turska - Wales 2-0 Nayir 72, Güler 80. Crveni karton: Morrell (41/Wales)

Grupa H - 4. kolo:
Finska - San Marino 6-0 Kamara (16‘), Källman (39‘), Haakans (65‘, 72‘,74.), Pukki (76.)
Sjeverna Irska - Kazahstan 0-1 Aimbetov (88)
Slovenija - Danska 1-1 Šporar 25//Höjlund 42