DVA HRVATA NA TRONU

Kovačić je u raspucavanju bio precizan s jedne, Rakitić s druge strane, ali slavi momčad s Etihada
Piše: SNObjavljeno: 16. kolovoz 2023. 22:59

MANCHESTER CITY - SEVILLA 1:1 (Palmer 63./En-Nesyri 25.) (5:4)

PIREJ – Stadion Georgios Karaiskakis. Gledatelja 30.000. Sudac: Francois Letexier (Francuska).

JEDANAESTERCI: 2:1 – Haaland, 2:2 – Ocampos, 3:2 – Alvarez, 3:3 – Mir, 4:3 – Kovačić, 4:4 – Rakitić, 5:4 – Grealish, 5:5 – Montiel, 6:5 – Walker, Gudelj – greda.

MANCHESTER CITY: Ederson – Walker, Akanji, Ake, Gvardiol – Rodri, Kovačić – Palmer (od 85. Alvarez), Foden, Grealish – Haaland.

SEVILLA: Bono – Navas (od 83. Montiel), Bade, Gudelj, Acuña – Jordan, Rakitić – Ocampos, Torres (od 75. Juanlu), Lamela (od 90+3. Suso) – En-Nesyri (od 90+3. Mir).

GOLOVE POGLEDAJTE OVDJE.

Izvještaj // piše: Goran Čičin - Mašansker

Udarci s bijele točke odlučili su pobjednika UEFA-inog Superkupa između osvajača Lige prvaka Manchester Cityja i pobjednika Europske lige Seville u Pireju. Momčad Pepa Guardiole po prvi put je osvojila ovaj trofej nakon što je u posljednjoj seriji jedanaesteraca Gudelj pogodio gredu, prije toga su svi izvođači bili precizni.

Sevilla je po šesti put poražena u ovom natjecanju te je ostala na samo jednom trofeju, a hrvatski reprezentativac Mateo Kovačić osvojio je četvrti Superkup te se izjednačio s Lukom Modrićem. Dakako, slavio je i Joško Gvardiol koji je odigrao cijeli susret i uzeo prvi trofej s Građanima, dok je na drugoj strani punu minutažu imao Ivan Rakitić.

Utakmica je počela minutom šutnje za 29-godišnjeg Grka Michalisa Katsourisa koji je izgubio život u navijačkim neredima uoči neodigrane utakmice između AEK-a i Dinama.

Očekivano je u početku dominirala Guardiolina momčad koja je najbolju priliku prvog dijela stvorila već u 7. minuti. Ake je tukao glavom iz blizine, no marokanski vratar Bono odličnom je reakcijom zaustavio njegov opasan udarac.

ARIS MESSINIS Afp

Pokušao je 10 minuta kasnije Grealish zaprijetiti iz daljine, gađao je suprotne rašlje, ali je Bono i to obranio. Nakon ‘minute odmora‘ za osvježenje igrača, Sevilla je iz jednog od rijetkih izleta na suparničku polovicu stigla do prednosti.

Igrala se 25. minuta kad je Acuña ubacio s lijeve strane, a marokanski napadač Youssef En-Nesyri visoko skočio između Akea i Gvardiola te glavom svladao nemoćnog Edersona za 0:1.

Nakon toga su Građani još jače pritisnuli ne bi li stigli do izjednačenja, ali se Sevilla povukla pred svoj kazneni prostor i disciplinirano pokrivala prilaze Bonou. U sudačkoj nadoknadi prvog dijela Grealish je dobro ubacio s boka, no Palmer i Kovačić su ostali prekratki. Andalužani su na odmor otišli s vodstvom iako je City dominirao u posjedu (72:28) i ostalim statističkim pokazateljima.

Sjajnu šansu propustili su Andalužani početkom nastavka. Ocampos je povukao kontranapad po lijevoj strani i kao na pladnju servirao loptu En-Nesyriju čiji je udarac obranio Ederson. Još jednom je iz brze tranzicije zaprijetio Mendilibarov sastav u 60. minuti, ali je Walker zaustavio loptu ispred En-Nesyrija.

Sevilline promašaje kaznio je City u 63. minuti. S lijeve strane ubacio je Rodri, a Cole Palmer se na drugoj vratnici odlično snašao i glavom matirao suparničkog vratara.

Mogla je Sevilla vratiti prednost samo minutu nakon primljenog pogotka, no Ederson je fantastično zaustavio zicer En-Nesyrija. Na drugoj strani udarac Gvardiola bio je blokiran, a pokušaj Palmera nakon sjajnog lažnjaka zaustavio je Bono.

Pritisnula je momčad Pepa Guardiole u završnici, no Sevilla je izdržala sve nalete. Opasan je bio pokušaj Akea nakon prekida, Bono je i to obranio. Pogodaka do kraja nije bilo pa su o pobjedniku odlučili jedanaesterci u kojima su više koncentracije imali Cityjevi nogometaši.

MANCHESTER CITY JE SLAVLJENIK NAKON LUTRIJE JEDANAESTERACA!

⛔ Nemanja Gudelj pogađa gredu i to je to, City osvaja Superkup!

⚽ Walker zabija, ali Bono je imao loptu na ruci, malo je nedostajalo da mu obrani penal!

⚽ Montiel šalje Edersona u jednu, a loptu u drugu stranu!

⚽ Bono pleše po gol-liniji, ali Grealish pogađa ravno po sredini!

⚽ Ederson je pogodio stranu, ali naš je Rakitić nepogrešiv, pogađa visoko za 3:3!

⚽ Kovačić bez poteškoća zabija za 3:2!

⚽ Rafa Mir smireno za 2:2!

⚽ Alvarez za 2:1!

⚽ Zabija i Ocampos!

⚽ Haaland zabija prvi gol!

KRAJ REGULARNOGA DIJELA! JEDANAESTERCI ĆE ODREDITI POBJEDNIKA!

Dinamično i sadržajno finale Superkupa odredit će lutrija penala. Guardiola je napravio jednu jedinu izmjenu, a njegov kolega na suparničkoj klupi Jose Luis Mendilibar četiri. Hoće li ta svježina u momčadi Seville presuditi?

ANGELOS TZORTZINIS Afp

90.+3. ⇔ Izlaze En-Nesyri i Lamela, mijenjaju ih Rafa Mir i Suso.

90.+2. Walkerov strahovit udarac prohujao je malo iznad grede!

90. ? Igrat će se četiri minute sudačke nadoknade. Ostane li ovakav rezultat, neće biti produžetaka, odmah će se izvoditi jedanaesterci.

90. ? Juanlu zbog grubog prekršaja na Gvardiolu dobiva žuti karton.

89. Gvardiol je sjajno pronašao Kovačića na vrhu šesnaesterca kojega blokiraju Sevillini braniči.

85. ⇔ Evo sada i Pepove reakcije. Ulazi Julian Alvarez umjesto strijelca Colea Palmera.

83. ⇔ Izlazi kapetan Jesus Navas, mijenja ga Gonzalo Montiel. Ivan Rakitić preuzima kapetansku vrpcu.

82. U tri navrata centriraju Sevillini igrači prema En-Nesyriju, sva tri puta zračne duele dobivaju Cityjevi braniči.

81. Oštar i silovit Grealishov šut išao je ravno u - Yassinea Bona.

79. Traje ogroman pritisak Cityja. Prvo je blokiran Haaland nakon sjajne Kovačićeve minijature, a zatim na Walkerov ubačaj ne stiže Foden.

78. Kovačić i Gvardiol pripremili su akciju za Fodena koji ipak nije mogao samostalno probiti dvojicu-trojicu Sevillinih braniča.

74. ⇔ Prvu zamjenu radi Sevillin trener Jose Luis Mendilibar.

Ući će Juanlu Sanchez umjesto Olivera Torresa.

69. Kakav potez Colea Palmera! Poslao je 'po ćevape' Acunu i potom žestoko opalio po golu, a Bono sjajno obranio!

67. I dalje traje presing Građana. Sada je Gvardiol opalio s vrha šesnaesterca, od bloka njegov udarac završava u korneru.

64. ⚠ Strašno igra Youssef En-Nesyri! Još je jednom pobjegao obrani Cityja, ali Ederson opet čudesno brani ovaj zicer!

63. ⚽ GOOOL!

Foden zabija za izjednačenje!

Dugo su probijali igrači Cityja posljednju liniju Seville, na kraju ih je Rodrijev centaršut uhvatio na spavanju, a kaznio ih sjajni Cole Palmer... 1:1 u Pireju!

62. ? Lamela zbog opasne igre prema Akeu dobiva žuti karton.

60. Nova munjevita kontra Seville, Walker stiže presjeći dodavanje prema En-Nesyriju u zadnji čas.

57. Opasni Ocampos opet traži En-Nesyrija na drugoj vratnici, ovog puta ne stiže na njegov centaršut Marokanac.

54. Jordan iz slobodnjaka gađa izravno po golu, Ederson se nije dao iznenaditi.

52. En-Nesyri je u novom naletu, ali zaustavlja ga Ake.

50. ⚠ Stopostotna šansa Seville! Ocampos je jurnuo u kontru i oslobodivši se Walkera probio lijevi bok te potom idealno uposlio En-Nesyrija koji s desetak metara ne uspijeva poentirati, Ederson brani čisti zicer!

47. Igrači Seville tražili su kazneni udarac jer su smatrali da je Gvardiol igrao rukom, međutim VAR soba nije se oglasila.

46. ? Vraćamo se u Pirej. Nema promjena u sastavima.

LOUISA GOULIAMAKI Afp

KRAJ PRVOGA DIJELA!

City dominira u gotovo svim segmentima, osim u onome ključnom - na semaforu je 1:0 za Sevillu. Posjed lopte je 72 % - 28 % za Građane, omjer udaraca je 9 - 4 (od toga 3 - 1 u okvir gola), slobodnih je udaraca 12 - 1, kornera je 4 - 0... Ipak, marokanski napadač En-Nesyri iskoristio je sjajan Acuñin centaršut i doveo Andalužane na korak do novog povijesnog trofeja. Rakitić standardno dobro obavlja 'prljavi' posao na sredini terena, Kovačić se istaknuo s nekoliko sjajnih prodora, dok je Gvardiol odigrao izvrsno gotovo cijelo poluvrijeme - osim onoga krucijalnog trenutka prilikom pogotka.

45.+2. Grealish ubacuje u peterac, a ondje ni Kovačić ni Palmer ne stižu to pospremiti u mrežu.

45. ? Igrat će se tri minute sudačke nadoknade.

43. Ocampos grubo ruši Grealisha, a francuski ga sudac samo usmeno opominje na što igrači Cityja žestoko protestiraju.

Lucas Ocampos i Jack Grealish

39. Gvardiol i Kovačić složili su lijepu akciju za Grealisha kojega ipak stižu blokirati Sevillini braniči.

37. Rodri nakon kornera gađa glavom, a od Rakitića se to odbija u korner, na što hrvatski veznjak žestoko protestira.

35. Foden je izveo taj slobodan udarac, ali pogodio je samo nesretnog Jordana u glavu koji je privremeno morao izaći s terena.

33. ? Bade zaustavlja Haalanda u zoni udarca, bit će to opasan slobodnjak i k tome žuti karton za braniča Seville.

30. Opet je Gvardiol pola koraka 'prekratak', izmakao mu je pozornosti Lamela i šutirao s vrha šesnaesterca, prošlo je to nekoliko metara od gola.

25. ⚽ GOOOL!

Sevilla vodi, strijelac je En-Nesyri!

Acuna je centrirao, a marokanski napadač nadskočio Joška Gvardiola i Nathana Akea te glavom poentirao pored nemoćnog Edersona!

Nathan Ake, Youssef En-Nesyri i Joško Gvardiol

22. Navas je nehotice jakim udarcem pogodio Kovačića u lice. Pridigao se veznjak Vatrenih i nastavit će igru, a francuski sudac koristi ovaj prekid za tzv. 'cooling break'.

► Opet izvjestitelj Man. Cityja piše o Jošku:

Guardiola ima dug razgovor s Gvardiolom na kraju te pauze. Teško je ponekad reći je li šef Cityja zadovoljan ili ljut na svoje igrače, ali Hrvat je relativno dobro započeo utakmicu.

20. Rakitić radi grub prekršaj na Haalandu, srećom po njega prošao je bez sučeve opomene.

17. Grealish cilja suprotne rašlje s vrha šesnaesterca, a Bono izbacuje u korner! Prilično je zaposlen večeras marokanski vratar...

16. Kovačić je dobrim dodavanjem gurnuo Haalanda u prostor, no brži je bio Navas od stasitog Norvežanina.

Mateo Kovačić i Lucas Ocampos

11. Gvardiol je opalio desnicom iz daljine nakon jednog Bonovog izlaska s gol-linije, ipak preletjela je lopta čitav gol Seville.

► Ovako piše reporter Man. Cityja, Matthew Howarth:
- Gvardiol na poziciji lijevog beka svakako je iznenađenje, ali mladi je branič imao nekoliko zgodnih poteza u ranoj fazi, dobro se povezujući s Rodrijem i sunarodnjakom Kovačićem u veznom redu.

8. ⚠ Velika šansa Cityja! Ubacio se Ake iz drugoga plana i silovito opalio glavom, a marokanski vratar na golu Seville refleksno brani ovaj zicer!

7. Zaprijetio je Palmer iz daljine, hvata to bez poteškoća Bono.

6. Nastala je gužva u šesnaestercu Cityja, na kraju svega Ederson hvata En-Nesyrijevu 'svijeću'.

5. Gvardiol je izveo aut i dugačkim dodavanjem pronašao Fodena koji odmah daje za Haalanda kojega ekspresno udvajaju Sevillini braniči.

Lucas Ocampos i Joško Gvardiol

2. Akanji je loše reagirao u jednoj situaciji pa se Lameli otvorio prostor, no njegov pokušaj nije bio opasan za vratara Cityja.

1. ? Počelo je finale Superkupa u Pireju! Glavni je sudac François Letexier iz Francuske.

Utakmica je počela minutom šutnje za preminulog 29-godišnjeg Grka Michalisa Katsourisa koji je stradao u navijačkim neredima uoči (neodigrane) utakmice između AEK-a i Dinama.

>>> Večerašnje finale Superkupa na stadionu Georgios Karaiskakis u Pireju bit će prvo UEFA-ino klupsko natjecanje održano u Grčkoj još od finala UEFA Lige prvaka 2006/07.

Carlo Ancelotti (1990; 2003, 2007, 2014, 2022)
Josep Guardiola (1992; 2009, 2011, 2013)
Diego Simeone (1999; 2012, 2018)
Luis Enrique (1997; 2015)
Zinédine Zidane (1996, 2002; 2016, 2017).

DARREN STAPLES Afp

>>> Osvajač UEFA-inog Superkupa s Barcelonom 2015., Ivan Rakitić bi sa Sevillom večeras mogao osvojiti svoj peti trofej u nekom od UEFA-inih klupskih natjecanja.

>>> Guardiola je također spomenuo Kovačića kada su ga pitali o mogućim zamjenama za De Bruynea. Veznjak Vatrenih inače igra defanzivniju rolu u veznome redu, ali je briljirao za reprezentaciju kada je dobio ofenzivnu ulogu, postigavši ​​dva zgoditka protiv Turske u kvalifikacijskoj utakmici za EURO 2024. u ožujku.

OZAN KOSE Afp

>>> Manchester Evening News napravio je anketu u kojoj su navijači Cityja glasali za večerašnju početnu postavu. Najviše je glasova dobila formacija s tri promjene u odnosu na onu koja je porazila Burnley u petak u Premiershipu, a to su Kovačić, Gvardiol i Grealish umjesto De Bruynea, Lewisa i Bernarda Silve.

04. svibanj 2024 22:57