MIHAI BARBU Afp
IGRALI I ZA VATRENE

Austrija pobjedom protiv Ukrajine osigurala osminu finala, ali i pomogla Hrvatskoj! Slavila i Nizozemska

Austrija je u posljednjoj utakmici svladala Ukrajinu 1:0, dok su Nizozemci ispratili Makedonce s 3:0
Piše: SNObjavljeno: 21. lipanj 2021. 17:00

UKRAJINA - AUSTRIJA 0:1 (Baumgartner 21')

UKRAJINA (4-3-1-2): Buščan - Karavajev, Zabarnji, Matvijenko, Mikolenko (od 85. Besjedin) - Šaparenko (od 68. Marlos), Sidorčuk, Zinčenko - Malinovskij (od 46. Cigankov) - Jaremčuk, Jarmolenko. Izbornik: Andrij Ševčenko.

AUSTRIJA (4-3-2-1): Bachman - Lainer, Dragović, Hinteregger, Alaba - X. Schlager, Laimer (od 72. Ilsanker), Grillitsch - Baumgartner (od 33. Schöpf), Sabitzer - Arnautović (od 90. Kalajdžić). Izbornik: Franco Foda.

------------------------------------------------------------------------------------------

U posljednjem kolu skupine C Ukrajina i Austrija odlučivali su od drugom mjestu, oba izbornika minimalno su mijenjali postavu, ali je Franco Foda napravio krucijalnu promjenu vrativši Davida Alabu na lijevog braniča i umjesto s trojicom u zadnjoj liniji igrao je četvoricom. Marko Arnautović zaigrao je u prvom sastavu, iza njega su ordinirali Sabitzer i Baumgartner, a na lijevom krilu zaigrao je Grillitsch.

Sastav je to koji je donio pobjedu Austriji, a također valja istaknuti kako je Hrvatskoj u ovoj utakmici nije odgovarao jedino remi jer bi u tom slučaju vjerojatno morala dobiti Škotsku s dva pogotka razlike. Ovako, Austrijanci su nam na neki način pomogli te je tako sada Vatrenima potrebna bilo kakva pobjeda kako bi prošla u iduću fazu natjecanja.

Ševčenko je napravio jednu promjenu, umjesto Stepanenka na mjesto korektora vezne linije zaigrao je Sidorčuk. Očekivalo se da će njegova momčad biti puno aktivnija, no kao da im se u glavu uvukla misao da će im remi donijeti drugo mjesto, i premda su u najavi govorili da nema mjesta kalkulacijama, na terenu, barem u prvom dijelu to nisu pokazali.

Austrija je krenula odlučnije, ali u prvih deset minute nismo vidjeli previše, tek jedan oštar ubačaj Jarmolenka kojeg je Bachmann bez problema uhvatio, te volej Sabitzera koji je završio visoko preko gola. I dalje su Austrijanci bili aktivniji, u 16. minuti Arnautović je iskoristio jednu pogrešku u dodavanju Ukrajinaca, imao je dosta vremena za udarac, malo je previše oklijevao pa je na kraju njegov pokušaj od bloka završio u korneru, minutu kasnije Jaremčuk je bio u izglednoj situaciji, ali ukrajinska reprezentacija od svega je dobila samo korner.

U 21. minuti Austrija je došla do vodstva. Novi korner s lijeve strane izveo je Alaba, oštar ubačaj sletio je na peterac, a tamo se najbolje snašao Baumgartner koji je ispružio desnu nogu ispred Zabarnjia i pogodio mrežu.

Jasno, to je pokrenulo Ukrajince koji su željeli izbjeći poraz pod svaku cijenu, krenuli su nešto odlučnije, no Austrijanci i dalje imali loptu u svojim nogama i nekoliko kornera. U 29. velika prigoda za igrače u žutim dresovima, Šaparenko je ušao s lijeve strane u kazneni prostor Austrije, uputio je udarac desnom nogom u desni kut Bachmanna koji je to obranio, na odbijancu je bio Jarmolenko, ali nije uspio s nekoliko metara zabiti za izjednačenje.

Do kraja prvog dijela vidjeli smo promjenu u Austriji, strijelac Baumgartner je izašao zbog ozljede, ušao je Schöpf, te dvije šanse za Fodinu momčad, Buščan je obranio Laimerov pokušaj, dok je Arnautović s 12 metara pucao pored gola.

Ševčenko je napravio promjenu u poluvremenu, ušao je Cigankov umjesto neprimjetnog Malinovskog. Međutim, ni to nije donijelo previše za Ukrajinu, osim što su se izdjednačili u posjedu lopte, malo toga su uspjeli iskreirati prema naprijed. Najopasnija situacija pred Bachmannom dogodila se u 62. miniti kada je Karavajev ubacio iz slobodnog udarca, a Lainer je nespretno skrenuo loptu prema svom golu, ali je vratar Austrije bio na mjestu.

Većinu vremena igralo se između dva šesnaesterca, Ukrajina je izgledalo vrlo umorno, dok su Austrijanci bez problema kontrolirali dvoboj. Na kraju su osvojili tri boda i drugo mjesto te će u osmini finala igrati protiv Italije, 26. lipnja na Webleyju. Ukrajina mora čekati rasplet ostalih skupina i vidjeti hoće li proći dalje.

Nizozemci lako s Makedonijom

SJEVERNA MAKEDONIJA - NIZOZEMSKA 0:3 (Depay 24', Wijnaldum 51', 58')

SJEVERNA MAKEDONIJA (4-2-3-1): Dimitrievski – Ristovski, Velkovski, Musliu, Alioski - Bardhi (od 78. Stojanovski), Ademi (od 79. Nikolov -) – Tričkovski (od 56. Čurlinov), Elmas, Trajkovski (od 68. Hasani) – Pandev (od 69. Kostadinov). IZBORNIK: Igor Angelovski.

NIZOZEMSKA (3-5-2): Stekelenburg – De Vrij (od 46. Timber), De Ligt, Blind – Dumfries (od 46. Berghuis), De Jong (od 79. Gakpo), Wijnaldum, Gravenberch, Van Aanholt – Depay (od 66. Weghorst), Malen (od 66. Promes). IZBORNIK: Frank de Boer.

Nakon što su u prvom susretu pobijedili Ukrajinu sa 3-2, a potom Austriju sa 2-0, u susretu zadnjeg kola Nizozemci su porazili Sjevernu Makedoniju sa 3-0. Golove za "Oranje" zabili su Memphis Depay (24) i Georginio Wijnaldum (51, 58).

Za Sjevernu Makedoniju je do 78. minute igrao Dinamov kapetan Arijan Ademi, dok je njegov klupski suigrač Stefan Ristovski igrao cijeli susret. Branič Rijeke Darko Velkovski također je odradio je cijeli susret. Dodajmo kako je ovo bila posljednja utakmica za reprezentaciju makedonskog kapetana Gorana Pandeva.

Prijenos uživo:

UKRAJINA: Buščan - Mikolenko, Matvijenko, Zabarnji, Karavajev - Sydorčuk - Zinčenko, Šaparenko, Jarmolenko, Malinovskij - Jeremčuk

AUSTRIJA: Bachmann - Hinteregger, Alaba, Dragović, Leiner - Schlager, Laimer, Grillitsch - Baumgartner, Sabitzer - Arnautović

KRAJ UTAKMICE

87. minuta - Jaremčuk puca iskosa s desne strane, ali lopta odlazi pored desne vratanice

85. minuta - Pokušava očajnički Ukrajnica stići do izjendačujućeg pogotka koji bi joj osigurao prolazak skupine, ali nikako da Ševčenkova momčad stvori dobru priliku

VADIM GHIRDA Afp

75. minuta - Sabitzer je pucao s dvadesetak metara, ali njegov udarac od bloka odlazi u korner

69. minuta - Nešto skromnija utakmica u drugom dijelu u kojem Ukrajinci imaju nešto više od igre i pokušavaju stići do izjednačenja, ali nema prave prilike

62. minuta - Nakon ubačaja iz kuta Leiner je s tri metra umalo poslao loptu u vlastitu mrežu, ali situaciju je spasio vratar Bachman

51. minuta - Schlager je opalio s dvadesetak metara, ali udarac je otišao ravno u vratara Buščana

KRAJ PRVOG POLUVREMENA

45. minuta - Prvo je Arnautović imao priliku kada je pucao s ruba kaznenog prosotra, ali šut je bio slab, a nekoliko trenutaka kasnije Leiner je primio loptu na desnoj strani, pucao, ali udarac je bio izrazito neprecizan

42. minuta - Arnautović je dobio idealnu loptu na deset metara, izbio sam pred vratara Buščana, ali promašio je čitava vrata! Propala je tako velika prilika za povećanje vodstva Austrije

37. minuta - Laimer se na lijevoj strani uspio izbaciti na lijevu nogu, zapucati iskosa, ali Buščan paradom odbija u korner

35. minuta - Niti nakon vodećeg pogotka Austrijanc ne posustaju već traže i drug pogodak, dok je Ukrajina više koncentrirana na obranu i na kontra napade

28. minuta - Malinovskij je dao na desnu stranu za Šaparenka, ovaj puca iskosa s desetak metara, njegov udarac odvija vratar Bachman, a za korak je na odbijenu loptu zakasnio Jarmolenko

GOOOL 21. minuta - Alaba je ubacio iz kuta, a loptu je na pet metara zahvatio Baumgartner i doveo Austriju u vodstvo

17. minuta - Alaba je ubacio loptu na pet metara, ali niti Dragović niti Arnautović nisu uspjeli zahvatiti loptu

11. minuta - Alaba je ubacio iz kornera, najviši u skoku bio je Dragović, ali njegov udarac s desetak metara bio je slabi i neprecizan

8. minuta - Opalio je uz voleja Sabitzer, ali njegov udarac otišao je visoko iznad gola

4. minuta - Jarmolenko je prošao po desnoj strani, ušao u kazneni prostor, dao oštru loptu na pet metara, ali tamo je siguran bio vratar Bachman

2. minuta - Schlager je dao povratnu loptu za Laimera na desetak metara, ali ispred njega u posljednji trenutak loptu u korner izbacije Zinčenko

1. minuta - Utakmica je počela!

SJEVERNA MAKEDONIJA: Dimitrievski - Alioski, Musliu, Velkovski, S. Ristovski - Bardi, Ademi - Tričkovski, Elmas, Trajkovski - Pandev

NIZOZEMSKA: Stekelenburg - Van Aanholt, Blind, De Ligt, De Vrij, Dumfries - De Jong, Gravenberch, Wijnaldum - Malen, Depay

GOOOL 58. minuta - Za visokih 3:0 Nizozemske ponovno je strijelac bio Wijnaldum

GOOOL 51. minuta - Memphis je dodao za Wijnalduma koji zabija za povećanje vodstva Nizozemske

41. minuta - Nakon ubačaja iz kuta, Musliu je bio najviši u skoku, ali nije uspio zahvatiti loptu na željeni način

29. minuta - Malen je ponovno sjano pronašao Mamphisa Depaya na drugoj vratnici, ali Dimitrievski brani

GOOOL 24. minuta - Nizozemci su poveli napad po desnoj strani, a potom je Malen dodao do Depaya koji postiže pogodak za vodsvo Nizozemske. Provjeravao je VAR kratko situaciju, ali sve je bilo čisto

22. minuta - Trajkovski je zapucao s ruba kaznenog prostora, a lopta je odsjela na vratnici

9. minuta - Makedonija je uspjela postići pogodak, strijelac je bio Tričkovski, ali dosuđeno je bilo zaleđe.

17. travanj 2024 00:16