AFP
UZBUDLJIVE UTAKMICE

Belgija i Italija izborile završni turnir Lige nacija, Srbija ‘razbila‘ Rusiju i preživila ispadanje

Na Final Fouru neće nastupiti niti jedna od četiri momčadi od prošle godine
Piše: SNObjavljeno: 18. studeni 2020. 22:50

Nakon Francuske i Španjolske, plasman na završni turnir elitnog razreda Lige nacija izborile su i reprezentacije Belgije i Italije.

Zanimljivo, na Final Fouru neće nastupiti niti jedna od četiri reprezentacije koje su izborile plasman na završnom turniru u prvom izdanju ovoga natjecanja. Podsjetimo, lani su u Portugalu nastupili domaćin, Engleska, Nizozemska i Švicarska, a naslov je pripalo Porugalu koji je u finalu porazio Nizozemsku sa 1-0.

Francuska i Španjolska su plasman na Final Four izborili u utorak, dok su večeras to ostvarili Belgija i Italija.

Belgija je u izravnom sudaru za prvo mjesto u Leuvenu pobijedila Dansku sa 4-2, a domaćinu je bio dovoljan i bod za osvajanje prvog mjesta.

Belgija je povela u trećoj minuti golom Tielemansa, izjednačio je Wind u 17. minuti, a potom je Lukaku golovima u 56. i 69. minuti doveo Belgiju do dva gola prednosti. Autogol Chadlija u 87. minuti vratio je Dansku u život, no samo minutu kasnije De Bruyne je razriješio sve dvojbe.

U drugom susretu iz ove skupine Engleska je pobijedila Island sa 4-0. Strijelci za "Gordi Albion" bili su Rice (20), Mount (24) i Foden (80, 84)

Put na završni turnir osvojila je i Italija koja je u Sarajevu pobijedila Bosnu i Hercegovinu sa 2-0 golovima Belottija (22) i Berardija (68).

U drugom susretu Nizozemska je u Chorzowu okrenula rezultat protiv Poljske slavivši sa 2-1. Poljska je povela u 6. minuti golom Jozwiaka, no gosti su u nastavku susreta okrenuli rezultat golovima Depaya (77-11m) i Wijnalduma (84).

Na koncu je Italija osvojila prvo mjesto u skupini sa 12 bodova, Nizozemska ima 11 bodova, Poljska sedam, a BiH dva boda.

Završni turnir drugog izdanja Lige nacija održat će se od 6. do 10. listopada iduće godine, dok će ždrijeb polufinalnih parova biti 3. prosinca ove godine.

Final Four će se igrati u Italiji, polufinalni susreti su na rasporedu 6. i 7. listopada 2021. godine, dok će susret za treće mjesto i finale biti 10. listopada.

Dodajmo kako su iz elitnog razreda Lige nacija ispali Švedska, Bosna i Hercegovina i Island, dok će četvrti putnik u niži rang biti Švicarska ili Ukrajina.

Nogometne reprezentacije Mađarske, Češke, Walesa i Austrije izborile su plasman u elitni razred Lige nacija nakon što su osvojili prva mjesta u skupinama Lige B.

Wales je u izravnom susretu za prvo mjesto u skupini 4 u Cardiffu pobijedio Finsku sa 3-1.

Strijelci za domaći sastav bili su Wilson (29), James (46) i Moore (84), dok je gol za goste, koji su od 12. minute igrali bez isključenog Uronena, zabio Pukki 63).

U skupini 3 za plasman u viši rang borili su se Rusija, Mađarska i Turska, a na koncu su slavili Mađari koji su nedavno izborili i plasma na EURO.

Mađarska je kod kuće pobijedila Tursku sa 2-0 (Siger 57, Varga 90+4), a pomogao joj je i težak poraz Rusije u Srbiji sa 0-5. 

Golove za Srbiju zabili su Radonjić (10), Jović (25, 45+1), Vlahović (41) i Mladenović (64). Na kraju Mađari idu u rang više, a Turska je od situacije u kojoj se borbila za prvo mjesto na koncu ispala.

U skupini 1 Austriji je trebao bod protiv "ranjene" Norveške i na koncu je završilo 1-1.

Norveška je povela u 61. minuti golom Zahida i da je uspjela zabiti još jedan gol prošla bi dalje. No, domaćin je u samoj završnici uspio izjednačiti preko Grbića.

U skupini 2 za "jedinicu" su se borili Škotska i Češka.

Škoti, koji su imali bod više, gostovali su u Izraelu, dok je Češka kod kuće ugostila Slovačku. Češka je slavila sa 2-0, dok je Škotska izgubila u Izraelu sa 0-1.

Iz Lige B ispali su Slovačka, Sjeverna Irska, Turska i Bugarska.

 Rasplet natjecanja u Ligi nacija po jakosnim razredima:

LIGA A

Final Four: Francuska, Španjolska, Belgija, Italija

Ispali: Švedska, Island, Bosna i Hercegovina, Švicarska/Ukrajina

LIGA B

Promocija u viši razred: Austrija, Češka, Mađarska, Wales

Ispali: Sjeverna Irska, Slovačka, Turska, Bugarska

LIGA C

Promocija u viši razred: Crna Gora, Armenija, Albanija, Slovenija

Play-off za ostanak: Cipar, Estonija, Kazahstan, Moldavija

(Parovi su Moldavija - Kazahstan, Estonija - Cipar)

LIGA D

Promocija u viši razred: Farski Otoci, Gibraltar

Linker
18. studeni 2020 23:38