PREMIER LIGA

Chelsea s uvjerljivih 3-0 slavio protiv Newcastlea, pobjeda Spursa i Topnika

Piše: Sportske novostiObjavljeno: 03. prosinac 2011. 17:02

U prvoj utakmici 14. kola engleskog Premiershipa Chelsea je s uvjerljivih 3-0 slavio u Newcastleu protiv istoimenog suparnika, te im tako nanio prvi domaći poraz u sezoni.

Ne samo to, već je londonska momčad preskočila Newcastle na ljestvici i privremeno se izjednačila s Tottenhamom na trećem mjestu ljestvice. Na utakmici su postignuta tri pogotka, ali ne bi bilo nikakvo čudo da ih je bilo i - deset. Jer, osim tri gola u Krulovoj mreži, gosti su imali još barem pet-šest stopostotnih prilika, kao i promašeni jedanaesterac na samom početku utakmice.

No, Newcastle nije bio uopće podređen u tom ogledu, pa se tako čak četiri puta drmao okvir Chelseajevih vratiju. Ipak, domaći igrači nisu uspjeli svladati Čecha niti jednom, već su upisali drugi poraz u sezoni.

U prvom su dijelu domaći igrači imali strašnih problema sa Sturridgeom, no ovaj je zabrljao tri situacije "jedan na jedan" s Krulom. Odlični domaći vratar je izašao kao pobjednik i u ogledu s Lampardom u 14. minuti, kada je obranio udarac s bijele točke engleskom reprezentativcu. U jeku napada gostiju sijevalo je i na drugoj strani, pa je tako Demba Ba pogodio stativu, a potom mu je Čech sjajnom reakcijom spriječio pogodak.

Gosti su poveli u 38. minuti kada je Drogba udarcem glavom završio akciju započetu od Juana Mate.

U nastavku je Newcastle bio bolji, ali nisu imali sreće pri svojim napadima. Jednom je Drogba pogodio vlastitu gredu, potom je Ameobi iz daljine također uzrdmao okvir vratiju.

I dok je Newcastle tražio bod u ovoj utakmici zaboravio je, pred kraj utakmice, na svoja vrata, a to su kaznili Kalou i Sturridge koji su zapečatili sudbinu domaćina i donijeli gostima slavlje od 3-0.

Prekinuo je Chelsea ujedno crni niz posljednjih tjedana, budući da su izgubili tri od četiri posljednje utakmice prije ove subote.

Ostale se utakmice ovog kola igraju u nastavku subote, te u nedjelju.

Nogometaši Tottenhama nastavili su sjajan niz i u 18. kolu Premiershipa. Na svom White Hart Laneu svladali su Bolton s 3-0 i preskočivši Manchester United došli na drugo mjesto ljestvice.

Luka Modrić odigrao je svih 90 minuta i bio vrlo razigran u sigurnoj pobjedi dominantnog Tottenhama. Naime, sastav Harryja Redknapa zadržao je loptu u svom posjedu čak 80 posto vremena, a u tome im je pripomogao gostujući branič Garry Cahill. Naime, već u 7. minuti, nakon kornera kojeg je izveo Modrić, Velšanin Gareth Bale je doveo domaće u vodstvo, a 10-tak minuta kasnije Cahill je učinio veliku pogrešku. On je potpuno nepotrebno išao u dribling kao posljednji igrač obrane, a njegovu nesmotrenost je iskoristio Scott Parker koji mu je oduzeo loptu i gurnuo si u for prema vratima Boltona. Cahill ga je odmah potom srušio, a sucu nije preostalo drugo nego da mu pokaže izravni crveni karton.

Nakon toga uslijedila je potpuna dominacija Tottenhama, a kao plod tog pritiska stigle su brojne prigode i pogoci koje su postigli Lennon u 50., te Defoe u 61. minuti. Modrić je u 72. minuti na dodavanje Assou-Ekotta gađao dalji kut gostujućih vratiju, ali je bio za malo neprecizan, dok je Defoe u 77. minuti pogodio i vratnicu. Ipak, prvo ime Spursa bio je Bale koji je osim pogotka asistirao Defoeu čime je u posljednjih pet utakmica u Premiershipu ostvario učinak od 4 gola i 3 asistencije. Vedran Ćorluka je cijeli ogled pratio s klupe, dok Niko Kranjčar nije bio u kadru Tottenhama zbog ozlijede. S druge strane, Ivan Klasnić je startao za Bolton i odigrao do 72. minute kada ga je odmijenio N'Gog. U prvom dijelu Klasnić je bio najopasniji igrač gostiju.

Arsenal se nakon skromnog remija u proteklom kolu protiv Fulhama vratio na pobjedničke staze na gostovanju kod Wigana kojeg su pregazili s 4-0, a opet je vrlo učinkovit bio kapetan "topnika" Robin Van Persie. Nizozemski napadač je asistirao za 2-0 Vermaelena, te zabio svoj 39. pogodak u ovoj kalendarskoj godini, od čega 32. premierligaški, za konačnih 4-0. Vodeći je Nizozemac i strijelac Premierlige ove sezone sa 14 postignutih pogodaka.

Ostale pogotke postigli su Arteta i Gervinho.

Jednako uvjerljiv bio je i lider Manchester City koji nije dao niti tračak nade gostima iz Norwicha. Momčad Roberta Mancinija slavila je 5-1, a strijelci su bili petorica različitih igrača. U prvom dijelu su mrežu gostiju tresli Agüero i Nasri, a u nastavku Yaya Toure, Balotelli te Johnson u prvoj minuti sudačke nadoknade. Jedini gol za Norwich postigao je Morison 10-tak minuta prije kraja kada je sve već bilo odlučeno.

szólj hozzá: M5-1N

Unatoč svim gore spomenutim zvijezdama prvo ime ovog kola zasigurno je Nigerijac Yakubu koji je zabio sva četiri pogotka u domaćoj pobjedi Blackburna nad Swanseaom 4-2. Po dva gola u prvom i drugom poluvremenu od kojih je posljednji s bijele točke bili su dovoljni da Blackburn prepusti začelje Boltonu i Wiganu.

U preostaloj utakmici subotnjeg popodneva Queens Park Rangersi su pred vlastitim navijačima podijelili bodove s West Bromwich Albionom.

Nogometaši Manchester Uniteda minimalno su svladali Aston Villu u u posljednjoj subotnjoj utakmici 14. kola Premiershipa i tako se vratili na drugo mjesto na ljestvici. Jedini gol na Villa Parku zabio je Phil Jones.

Kratko je Tottenham boravio na drugom mjestu prvenstvene ljestvice. Aktualni prvaci uzeli su važna tri boda na gostovanju u Birminghamu kod Aston Ville i ponovo zauzeli poziciju iza gradskog rivala Cityja. Momčad Alexa Fergusona bila je bolja većinom dvoboja, a trenutak odluke dogodio se u 20. minuti kada su Nani i Jones iskoristili loše reakcije u obrani domaćina. Nani je asistirao, a Jones postigao svoj premijerni pogodak u Premiershipu. Portugalskom veznjaku Naniju bila je ovo 18. asistencija ove sezone u elitnom razredu engleskog nogometa. Uvjerljivo je najbolji po tom parametru.

United sada za Cityjem zaostaje pet bodova, te ima dva boda više od trećeplasiranog Tottenhama. No, treba reći i da momčad s White Hart Lanea ima i utakmicu manje od "crvenih vragova".

Premiership, 14. kolo:

Aston Villa – Manchester United 0-1 (Jones 20)

Tottenham – Bolton 3-0 (Bale 7, Lennon 50, Defoe 61)

Blackburn – Swansea 4-2 (Yakubu 20, 45+1, 57, 82-11m / Lita 35, Moore 66

Manchester City – Norwich 5-1 (Agüero 32, Nasri 51, Yaya Toure 68, Balotelli 88, Johnson 90+1 / Morison 81)

QPR – WBA 1-1 (Helguson 20 / Long 81)

Wigan – Arsenal 0-4 (Arteta 28, Vermaelen 29, Gervinho 61, Van Persie 78)