Anel Ahmedhodžić zabio je za BiH u Ukrajini
 SERGEI SUPINSKY/AFP/PROFIMEDIA Sergei Supinsky/Afp/Profimedia
PREKID OD 20 MINUTA

Kaos u Londonu i Tirani: Poljaci zabili, pa dobili bocama! BiH uzela veliki bod, sama kroji put za Katar

Srbija i Portugal nastavili mrtvu utrku, Škotska do pobjede na Farskim Otocima u 86. minuti.
Piše: Kazimir GuberinaObjavljeno: 12. listopad 2021. 23:13

Danska se kvalificirala na SP u Katar nakon pobjede nad Austrijom. Polufinalist europskog prvenstva upisao je osmu pobjedu bez primljenog pogotka i na inpresivan način čekirao kartu za još jedno veliko natjecanje. Danci u F skupini nisu imali ozbiljnog konkurenta, a Škoti su na Farskim Otocima na jedvite jade slavili 1:0 i u najboljoj su poziciji za osvajanje drugog mjesta.

Bosna i Hercegovina je na gostovanju kod Ukrajine u D-skupini uzela vrijedan bod. Yarmolenko je doveo domaćine do prednosti u utakmici koja je imala gotovo presudni značaj za oba suparnika. Napadač West Hama mogao se u prvom dijelu barem još jednom upisati u listu strijelaca, a u drugom dijelu Ahmedhodžić je vratio izabranike Ivajla Peteva u rezultatski egal. Veliki bod za Bosnu i Hercegovinu koja u odnosu na Ukrajince ima dva boda manje ali i utakmicu manje na svom kontu.

Finska je slavila protiv Kazahstana s 2:0. Teemu Pukki postigao je dva pogotka i tako postao najbolji strijelac u povijesti Finske s 33 pogotka na kontu, jedan više od Jarija Litmanena. Engleska je na Wembleyju u I skupini protiv Mađarske odigrala samo 1:1.

Gosti su šokirali velikog favorita nakon pogotka Sallaija s 11 metara, a osim na travnjaku Mađari su pravili dosta problema i engleskoj policiji na tribinama kultnog engleskog stadiona na kojima se okupilo 1000 gostujućih navijača. Tri lava su u početnoj fazi dvoboja izgledali kao da ih je netko prisilio da izađu na travnjak, no i u takvom izdanju Stones je poentirao iz blizine u 36. minuti za izjednačenje.

U nastavku su gosti bez previše muke stigli do boda, a Englezi nakon devet godina nisu slavili na domaćem travnjaku kada su u pitanju dvobiji kvalifikacija, dok je utakmica u Tirani između Albanije i Poljske prekinuta u 80 minuti zbog navijačkih nereda nakon što su Poljaci poveli 1:0.

Poljaci su bili napadnuti od strane albanskih navijača
GENT SHKULLAKU/AFP/PROFIMEDIA Gent Shkullaku/Afp/Profimedia

U A-skupini Portugal je imao lakši trening protiv Luksemburga (5:0) a Cristiano Ronaldo je upisao hat-trick, a dva dva puta je portugalski majstor poentirao s bijele točke. Srbija je također opravdala ulogu favorita u dvoboju s Azerbejdžanom (3:1) i osigurala barem dodatne kvalifikacije. Srbija ima bod prednosti u odnosu na Portugal, ali Ronaldo i društvo imaju utakmicu manje koju će odraditi na gostovanju kod Republike Irske, te će vjerovatno međusobni dvoboj Portugala i Srbije 14. studenog odlučiti o izravnom putniku za Katar, dok je Dušan Vlahović s nova dva pogotka potvrdio je da je bez ikakve sumnje u ovom trenutku jedan od najboljih europskih napadača.

Švicarska je u C-skupini očekivano savladala Litvu (4:0) uz gol Marija Gavranovića i i na ljestvici se po bodovima (14) izjednačila s europskim prvakom Italijom, dok je Švedska svladala Grčku i u B-skupini prezela prvo mjesto na ljestvici ispred Španjolske. Skandinavska družina ima 15 bodova, dva više od finalista Lige nacija.

SVI REZULTATI I LJESTVICE

SKUPINA A

Portugal - Luksemburg 5-0 (Ronaldo 8-11m, 13-11m, 87, Fernardes 18, Palhinha 69)

Srbija - Azerbajdžan 3-1 (Vlahović 30-11m, 52, Tadić 83-11m / Mahmudov 45+2)

SKUPINA B

Kosovo - Gruzija 1-2 (Muriqi 45-11m / Okriašvili 11, Davitašvili 82)

Švedska - Grčka 2-0 (Forsberg 59-11m, Isak 69)

SKUPINA C

Bugarska - Sjeverna Irska 2-1 (Nedelev 53, 63 / Washington 35)

Litva - Švicarska 0-4 (Embolo 31, 45, Steffen 42, Gavranović 90+4)

Kazahstan - Finska 0-2 (Pukki 45, 48)

Ukrajina - BiH 1-1 (Jarmolenko 15 / Ahmedhodžić 77)

Farski Otoci - Škotska 0-1 (Dykes 86)

Izrael - Moldavija 2-1 (Zahavi 28, Dabbur 49 / Nicoloescu 90+5)

Albanija - Poljska 0-1 (Swiderski 78)

Engleska - Mađarska 1-1 (Stones 37 / Sallai 24-11m)

San Marino - Andora 0-3 (Pujol 9, Moreno 53, Fernandez 89)

SKUPINA E

Bjelorusija - Češka 0-2 (Schick 22, Hložek 65)

SKUPINA G

Nizozemska - Gibraltar 6-0 (Van Dijk 9, Depay 21, 45'3-11m, Dumfries 48, Danjuma 75, Malen 86)

Latvija - Turska 1-2 (Gutkovskis 70 / Dursun 76, Yilmaz 90+9-11m)

Norveška - Crna Gora 2-0 (Elyounoussi 29, 90+6)

SKUPINA H

HRVATSKA - Slovačka 2-2 (KRAMARIĆ 25, MODRIĆ 71 / Schranz 20, Haraslin 45)

Cipar - Malta 2-2 (Papoulis 7, Sotiriou 80 / Muscat 53, Degabriele 90+8)

Slovenija - Rusija 1-2 (Iličić 40 / Divejev 28, Džikija 32)

SKUPINA J

S. Makedonija - Njemačka 0-4 (Havertz 50, Werner 70, 73, Musiala 83)

Rumunjska - Armenija 1-0 (Mitrita 26)

Island - Lihtenštajn 4-0 (Thordarson 19, Gudmundsson 35-11m,79-11m, Gudjonsen 89)