Liga nacija

Profimedia
POGLEDAJTE GOLOVE

Katastrofa Engleske i Italije: Nijemci ponizili Talijane, šok na Otoku! Pogled na tablicu djeluje nestvarno

Rijetki su mogli zamisliti da će semafori u utorak pokazivati ovakve rezultate...
Piše: SN, HinaObjavljeno: 14. lipanj 2022. 22:38

U jednom od nogometnih klasika, sudaru bivših svjetskih prvaka, Njemačka je u Mönchengladbachu pobijedila Italiju s 5-2 izjednačivši najveću pobjedu u međusobnim susretima, dok je u drugom susretu iz skupine Mađarska deklasirala Englesku s 4-0 ostvarivši prvu pobjedu na "Otoku" nakon 1953. godine.

Njemačka je odigrala sjajnu utakmicu protiv aktualnih europskih prvaka i nakon 70 minuta igre vodila je 5-0. "Elf" je u posljednjim minutama spustio nogu s gasa dozvolivši "Azzurrima" da s dva gola izbjegnu najteži poraz u povijesti međusobnih susreta i izjednače rekordni poraz od Nijemaca iz studenog 1939. godine.

JOHN MACDOUGALL Afp

Strijelci za domaćine bili su Joshua Kimmich (10), Ilkay Gündogan (45+4-11m), Thomas Müller​ (51), Timo Werner (68, 69). Za Italiju je zabio Wilfried Gnonto u 78. minuti postavši najmlađi strijelac u povijesti "Azzurra". Mladi napadač Zuricha je zabio gol s 18 godina i 222 dana oborivši rekord Brunea Nicolea koji je imao 18 godina i 258 dana kada je zabio za "Azzurre" u studenom 1958. protiv Francuske (2-2). U posljednjim trenucima susreta Alessandro Bastoni je postavio konačan rezultat.

Bilo je to tek treće slavlje "Elfa" protiv "Azzurra" u posljednjih 12 međusobnih ogleda. Njemačka je zadnji put bila bolja u četvrtfinalu EP-a 2016. godine kada je u Bordeauxu pobijedila boljim izvođenjem jedanaesteraca, a iste je godine dobila i prijateljsku utakmicu u Münchenu s 4-1. Prije toga zadnju pobjedu je upisala u lipnju 1995. u prijateljskoj utakmici u Zurichu.

Dodajmo i kako je Njemačka posljednji put u nekoj službenoj utakmici zabila Italiji više od jednog gola, davne 1970. u polufinalu SP-a (4-3).

POGOTKE S UTAKMICE NJEMAČKA - ITALIJA POGLEDAJTE OVDJE

Počelo je sjajno za odabranike Hansija Flicka. Domaćin je poveo već u desetoj minuti golom Joshue Kimmicha. U 33. minuti opasno je zaprijetio Jonas Hofmann, no Gianluigi Donnarumma je bio siguran.

U završnici prvog dijela njemačka vrsta je imala još dvije odlične prilike, u 39. minuti je pucao Leroy Sane, a minutu kasnije i Timo Werner, ali je talijanska jedinica ob puta sjajno reagirala. No, u posljednjim trenucima prvog dijela niti Donnarumma nije mogao ništa. Alessandro Bastoni je oborio Hofmanna, a sudac Istvan Kovacs je pokazao na bijelu točku. Ilkay Gündogan je bio siguran za 2-0.

U nastavku susret uslijedio je pravi potop aktualnih europskih prvaka. Müller je u 51. minuti zabio za 3-0, a da bi Werner u dvije minute zabio dva gola (68, 69). Do kraja susreta Gnonto i Bastoni su tek malo ublažili debakl.

Katastrofa Engleza

U drugom susretu iz ove skupine Mađarska je na stadionu Molineux u Wolverhampton "razbila" europskog doprvaka Englesku s 4-0. Bila je to prva mađarska pobjeda na "Otoku" nakon davne 1963. godine kada je "Laka konjica" na Wembleyju deklasirala "Gordi Albion" sa 6-3. Tada je to bila prva pobjeda jedne strane momčadi protiv Gordog Albiona u engleskom nogometnom hramu.

ADRIAN DENNIS Afp

Mađarska je dobila Engleze i u prvom susretu 4. lipnja u Budimpešti, također za povijest, prvi put nakon 60 godina. U čudesnoj večeri mađarskog nogometa strijelci su bili Roland Sallai (16, 70), Zsolt Nagy (80) i Daniel Gazdag (89).

Mađari nakon četiri kola iznenađujuće vode sa sedam bodova ispred tri bivša svjetska prvaka. Njemačka je druga sa šest bodova, Italija ima pet, a Engleska je na dnu ljestvice s dva boda.

POGOTKE S UTAKMICE ENGLESKA - MAĐARSKA POGLEDAJTE OVDJE

U skupini 4 Nizozemska je pobijedila Wales s 3-2 zadržavši prvo mjesto.

Domaćin je poveo 2-0, gosti su izjednačili, a pobjedu "Oranju" donio je Memphis Depay u četvrtoj minuti nadoknade. Za Nizozemsku su zabili i Noa Lang (17), te Cody Gakpo (23), a za goste Brennan Johanson (26) i Gareth Bale (90+2-11m).

Belgija je na gostovanju porazila Poljsku s 1-0 golom Michyja Batshuayjia iz 16. minute.

Na ljestvici vodi Nizozemska s 10 bodova, Belgija ima sedam, Poljska četiri, a Wales jedan.

LIGA A

Skupina 3

Njemačka - Italija 5-2 (Kimmich 10, Gundogan 45-11m, Muller 51, Werner 68, 69 / Gnonto 78, Bastoni 90+4.)

Engleska - Mađarska 0-4 (Sallai 16, 70, Nagy 80, Gazdag 89)

LJESTVICA:

1. Mađarska 4 2 1 1 7-3 7
2. Njemačka 4 1 3 0 8-5 6
3. Italija 4 1 2 1 5-7 5
4. Engleska 4 0 2 2 1-6 2

Skupina 4

Nizozemska - Wales 3-2 (Lang 17, Gakpo 23, Depay 90+4 / Johnson 26, Bale 90+2-11m)

Poljska - Belgija 0-1 (Batshuayi 16)