RICHARD HEATHCOTE/Pool/AFP
Prognoze su se ostvarile

Korona mercato u kojem nisu padali rekordi: Pogledajte tko je najviše potrošio, a koji velikan ni eura

Kada se vidi potrošnja po klubovima, onda je još jasnije koliko su svi bili oprezni...
Piše: Emir FulurijaObjavljeno: 06. listopad 2020. 12:07

Nogometni prijelazni rok je za nama. Popularni 'mercato' je jučer službeno završio u najvećim europskim ligama, a iako su u nekim ligama još uvijek mogući transferi nogometaša, ona najvažnije tržišta su zatvorena. Samim time, može se i sumirati sve što se događalo ovog ljeta i jeseni.

Kao što se i očekivalo, pandemije koronavirusa je ostavila traga na nogometnom tržištu. Klubovi su bili puno oprezniji u ulaganjima u nova pojačanja jer su svjesni da su u 2020. izgubili velike novce, a pitanje je i što će se sve događati u sezoni koja je počela. Publika se tek pomalo, bojažljivo vraća na stadione, a neke države najavljuju novi 'lockdown' čime bi se sport vjerojatno opet zaustavio. NBA liga je pokazala da je model 'balona' jedno od rješenja za održavanje sportskih natjecanja, ali pitanje je koliko je to moguće u nogometnim uvjetima. Zbog toga je i uoči prijelaznog roka bilo jasno kako ove godine neće padati rekordi što se najvećih transfera tiče. I to se i dogodilo.

Doduše, slučaj Lionela Messija, odnosno njegovog potencijalnog odlaska iz Barcelone 'prijetio' je knjigama rekorda, ali Argentinac je ipak ostao na Camp Nou pa od njegovog upisivanja među najveće transfere svih vremena nije bilo ništa.

Bez Messija je rekorder što se tiče isplaćene oštete bio Kai Havertz. Njemački veznjak je za 80 milijuna eura prešao iz Bayera u Chelsea, a da su na Stamford Bridgeu ozbiljno shvatili ovaj prijelazni rok govori podatak da su još dva igrača u top 10 transfera što se odštete tiče. To su Timo Werner, koji je došao za 53 milijuna eura iz Leipziga, te Ben Chilwell za kojeg je Chelsea Leicesteru platio 50,2 milijuna eura.

Prelazak Arthura iz Barcelone u Juventus je nominalno drugi najveći transfer ovog ljeta, ali kako je u isto vrijeme i dogovoren odlazak Miralema Pjanića u drugom smjeru, onda je jasno kako su ta dva transfera na neki način međusobno 'poništena'. Treći je na listi mladi nigerijski napadač Victor Osimhen koji je za 70 milijuna eura prešao iz Lillea u Napoli, a na listi najvećih transfera nalaze se još Ruben Dias, Thomas, Nathan Ake i Leroy Sane.

Niti jedan do ovih transfera nije se približio brojci od 100 milijuna eura, a kada se vidi potrošnja po klubovima, onda je još jasnije koliko su klubovi bili oprezni u ovom prijelaznom roku. Naime, samo je 5 klubova na nova pojačanja potrošilo više od 100 milijuna eura!

Rekorder je Chelsea s potrošenih 247,2 milijuna eura, a osim gore spomenutog trojca došli su i Hakim Ziyech (Ajax, 40 milijuna), Edouard Mendy (Rennes, 24 milijuna), Thiago Silva (PSG, besplatno) i Malang Sarr (Nice, besplatno). Drugi na listi je Manchester City koji je potrošio 156,8 milijuna eura, a brojku od 100 milijuna eura probili su još Barcelona (124 milijuna eura), Juventus (110,2 milijuna eura) i Leeds (105,2 milijuna eura).

U top 10 klubova po potrošnji nalaze se još Tottenham (98,4 milijuna eura), Inter (97 milijuna eura), Atletico Madrid (90 milijuna eura), Arsenal (86 milijuna eura) i Manchester United (83,5 milijuna eura).

Zanimljivo je vidjeti kako su neki europski velikani potpuno u prikrajku bili u ovom prijelaznom roku. Liverpool je potrošio samo 79,7 milijuna eura (sjajno pojačanje Thiago Alcantara koštao je samo 22 milijuna), Bayern 64, Borussia Dortmund 48, a posebna su priča PSG i Real Madrid. PSG je potrošio 61 milijun eura, ali od toga čak 50 milijuna otpada na ranije dogovoren transfer Maura Icardija iz Intera dok madridski Real nije potrošio niti jedan euro na nova pojačanja. Zinedine Zidane je vratio neke igrače s posudbe i to su mu sva pojačanja za novu sezonu.

Sve u svemu, recesija uvjetovana pandemijom koronavirusa je itekako ostavila traga na nogometnim transferima. S obzirom na ludilo koje se događalo prethodnih godina što se odšteta tiče, možda ovo i nije loše, ali nekako nam se čini da će se sve brzo vratiti na staro, samo ako se globalna zdravstvena situacija normalizira.

01. siječanj 2025 01:19