LIGA PRVAKA

Mandžukić nastavio briljantnu seriju golova i u Londonu, Bayern razbio Arsenal

Piše: Dražen KrušeljObjavljeno: 19. veljača 2013. 12:57

Bez ozbiljnijeg otpora grogirane Wengerove vojske Bayern se sinoć u Londonu prošetao do uvjerljive 3-1 pobjede čime je bavarski div praktično zakoračio u četvrtfinale Lige prvaka. Putujuća armada gostujućih navijača pogodak Marija Mandžukića - njegov prvi u Ligi prvaka - kojim je utakmica definitivno “ubijena”, dočekala je pjevušeći stihove himne Eura 96. “Football is coming home”, zvučalo je kao benigna provokacija i ujedno dobra dijagnoza viđenog na travnjaku gdje se Bayern predstavio kao nogometna velesila, pravi dom nogometa, a Arsenal kao naporni i dosadni uljez koji samo kvari spektakularnu zabavu…

Bayern je od prvog zvižduka autoritativno zgrabio utakmicu za ovratnik i nije ostavio niti minimalne izglede Arseneu Wengeru da eventualno na stražnja vrata, kao Chelsea prošle sezone, ode do kraja u Ligi prvaka te eventualno spasi još jednu netrofejnu sezonu. Nakon dvadeset minuta “mannschaft” Juppa Heynckessa u rukama je držao dva pogotka prednosti. Stoperi Dante i Van Buyten pomaknuli su obrambenu crtu na centar igrališta, veznjaci gostiju zagospodarili su terenom i u prvoj ambicioznoj akciji stigli do pogotka.

Igrala se 7. minuta kada je Toni Kroos načeo “topnike” neuhvatljivim projektilom s ruba kaznenog prostora. Ribery je počeo plesti mrežu oko šesneasterca pa poslužio Muellera na desnom boku. Uslijedio je prizemni ubačaj, lopta je uhvatila na pogrešnoj nozi kompletnu domaćinovu obranu, ali ne i Kroosa koji ju je majstorskim dropkikom zakucao u mrežu.

U 20. minuti već je 2-0. Van Buyten je nakon kornera nadvisio suparničke stopere i glavom zahvatio loptu koju je Wojciech Szczesny stigao kratko odbiti nakon čega je kolektivno paralizirana Arsenalova obrana odgledala Thomasa Muellera dok se na gol-crti bacao na loptu kako bi je ugurao u mrežu.

Razlika u klasi u tim trenucima bila je šokantna i potpuno je utišala inače bučnu i raspoloženu domaću publiku. Statistika je dobro objašnjavala ono što smo gledali na terenu. Bayern je igrao simultanku, nizao napade i udarce, dok domaćin u prvom poluvremenu nije stigao uputiti udarac u okvir. Jedan usamljeni pokušaj Mertesackera nakon kornera i gužve u kaznenom prostoru zapeo je u bloku Van Buytena i Kroosa.

Da je Mario Mandžukić u 45. minuti reprizirao jednu od akcija kojima ovih dana oduševljava u Bundesligi, poluvrijeme bi stalo u devizu “gem, set i - meč”. Hrvatski napadač je na desetak metara od gola glavom poslao Lahmovu loptu milimetar pored vratnice i ostavio Arsenalu kakve-takve izglede da u nastavku dvoboja pokuša sanirati štetu

I domaćin je uistinu nakratko uskrsnuo na početku druge dionice. Dogodilo se to sretnim spletom okolnosti, doduše, ali je barem nakratko naelektriziralo navijače. Strijelac je bio Podolski nakon kardinalnog sudačkog previda i poklonjenog kornera domaćinu. Putanju visoko ubačene lopte Manuel Neuer, ozbiljno pothlađen zbog nedostatka ikakvog posla, pogrešno je procijenio i ona je pronašla glavu Lukasa Podolskog na drugoj vratnici. Smireni naklon glavom, rutinska egzekucija i malo nade koja će se rasplamasati u 72. minuti.

Tada je, naime, joker s klupe Olivier Giroud u prvom kontaktu s loptom zamalo izjednačio rezultat. Francuski napadač našao se u prilici nakon blic-akcije Rosickog i Walcotta, natrčao je na nisko ubačenu loptu ispred čuvara Dantea i sa pet metara naciljao - točno u Neuera. Umjesto 2-2 pet minuta kasnije na semaforu je već svijetlilo 1-3.

Mario Mandžukić napokon je probio led, upisao se u strijelce što je u službenoj statistici s utakmice ovjerila i Uefa, iako ponovljena snimka stavlja upitnik pored ove procjene. Treći Bayernov gol pao je nakon malog rikošea u petercu, na ubačenu loptu s desnog boka natrčao je Mandžukić, lopta je zapela u sendviču između njega i Sagne prije nego što je u bizarnom luku preletjela Szczesnyja i odsjela u mreži. Mandžukić je zbacio s leđa manji teret koji ga je tištio tijekom šest utakmica u skupini pa nakon čestitki prepustio mjesto na terenu Mariju Gomezu. Njemački reprezentativac ubrzo je ušao u veliku priliku i mogao je gurnuti domaćina preko ruba rezultatske provalije, no s pet metara je pucao visoko iznad gola. Taj propust, međutim, neće imati ozbiljnijih posljedica jer Bayern uzvratnu rundu može odraditi u “leru” i pregrupirati snage za nastavak natjecanja…

Uzvratni susret je 13. ožujka u Munchenu.

Na Zmajevom stadionu Málaga je doživjela prvi poraz u debitantskoj sezoni Lige prvaka.

Porto 1-0 Málaga (Gol de Joao Moutinho) UEFA... by DaniDV

Pogodak Joăa Moutinha iz 56. minute osigurao je Portu minimalni kapital uoči uzvrata i ujedno povećao njegov niz nepobjedivosti na 12 utakmica. U tipičnom “portovskom” stilu, Alex Sandro se sjurio po lijevoj strani i ubacio prizemnu loptu u šesnaesterac, a Moutinho utrčao u prostor i matirao Caballera.

Granitnu obranu na čelu s Otamendijem i Mangalom, koja je u zadnja tri i pol mjeseca kod kuće primila ukupno dva gola, nisu uspjela rastaviti ni brza krila Joaquín i Isco. Na Portovih 17 udaraca stigao je samo jedan Málagin, a domaćini su dominirali i u posjedu.

ARSENAL - BAYERN 1-3(Podolski 55/ Kroos 7, Muller 21, Mandžukić 77)

KRAJ UTAKMICE

GOOOL 77. MINUTA - Mandžukić je nastavio sjajnu seriju u 2013. godini. I u Londonu se hrvatski napadač upisao u strijelce. Nisku loptu Lahma sa strane Mandžukić je pospremio u mrežu. Lopta se nakon sudara Marija i Sagne jedva dokotrlja do gol linije, no pogodak se piše. Odmah nakon gola Mandžukić je izašao iz igre

73. MINUTA - Neuer se iskupio za kiks kod pogotka. Vratar Bayerna obranio je udarac Girouda s pet metara

GOOOL 55. MINUTA - Nakon kornera Arsenala Neuer je pogriješio i ostavio prazna vrata, a Podolski je glavom iskoristio poklon njemačkog vratara

KRAJ PRVOG POLUVREMENA

45. MINUTA - Mandžukić je propustio priliku da se upiše u listu strijelaca. Sjajan centaršut Lahma hrvatski napadač je glavom poslao tik uz vratnicu

36. MINUTA - Konačno je i Arsenal došao do zraka. No, zasad niti jedna njihova akcija nije ozbiljno ugrozila Neuera

24. MINUTA - Grubi prekršaj na mandžukić. Bilo je posla i za liječničku ekipu

GOOOL 21. MINUTA - Englezi su na koljenima. Lahm je izveo korner, a Van Buyten glavom pucao po golu. Szczęsny je odbio loptu na nogu Thomasu Mulleru koji ju je zakucao pod gredu

20. MINUTA - Bayern je zagospodario terenom. Arsenal se grčevito brani

GOOOL 7. MINUTA - Jedna od prvih ozbiljnijih akcija Bavaraca okončana je pogotkom. Muller je ubacio s desne strane, a anemična obrana Arsenala samo je promatrala kako Kroos iz voleja sa vrha 16-terca zabija za 1-0

3. minuta - Arsenal je prvi zaprijetio. Cazorla je ušao u kazneni prostor, no Schweinsteiger je presjekao dodavanje Španjolca

Utakmica je počela! Mandžukić igra za Bayern od prve minute

ARSENAL - BAYERN 0-2 (Podolski 55/ Kroos 7, Muller 21, Mandžukić 77)

ARSENAL: Szczęsny, Sagna, Mertesacker, Vermaelen, Koscielny - Arteta, Wilshere, Ramsey - Walcott, Cazorla, Podolski.

BAYERN: Neuer - Lahm, Van Buyten, Dante, Alaba - Schweinsteiger, Martinez - MIller, Kroos, Ribery - Mandžukić.

30. MINUTA - Porto dominira na Dragauu, no gosti iz Španjolske zasad se uspiješno brane

PORTO - MALAGA 0-1 (Moutinho 56)

GOOOL 56. MINUTA - Konačno su igrači Porta slomili otpor Malage. Moutinho je nakon entaršuta Alexa Sandra zabio za vodstvo Portugalaca

45. MINUTA - Malaga zadovoljna odlazi na odmor. Španjolci su sačuvali mrežu, što je s obzirom na prikazanu igru Malage senzacionalan rezultat

18. MINUTA - Najbolja prilika za Porto! Varela je tukao glavom tik uz gostujuću vratnicu

Utakmica je počela!

PORTO: Helton - Danilo, Otamendi, Mangala, Alex Sandro - Izmailov, Lucho, Fernado, Moutinho, Varela - Jackson.

MALAGA: Caballero - Sergio Sanchez, DeMichelis, Weligton, Antunes - Toulalan, Iturra - Joaquin, Julio Baptista, Santa Cruz, Isco.

21. rujan 2024 13:32