Danas 58-godišnji Gheorghe Hagi bio je toliko obožavana figura u Rumunjskoj da su birači na predsjedničkim izborima 1996. na listu sami dopisivali njegovo ime, čak je dobio više glasova od nekih službenih kandidata. Veznjak koji je reprezentaciji utabao put do četvrtfinala Svjetskog prvenstva 1994. najbolji je nogometaš u povijesti Rumunjske, a 80-ih i 90-ih godina prošlog stoljeća bio je među najvećim zvijezdama svjetskog nogometa.
No, njegov pečat i danas je neizostavni dio rumunjske reprezentacije, jer gotovo polovica aktualne momčadi polagala je školu ‘Maradone s Karpata’. Hagi je ispisao povijest rumunjskog nogometa, živi impresivnu sadašnjost kroz akademiju koju je pretvorio u trofejnu momčad, a projekt je u kratkom razdoblju zabilježio enorman porast, stoga će Hagija mnogi osloviti kao ikonu predodređenu da Rumunjima vrati staru nogometnu slavu.
Rođen da pobjeđujem
- Moj moto glasi ovako - rođen sam da pobjeđujem, a ne samo da postojim. To pokušavam primijeniti u svemu što radim i svakoga želim inspirirati da učini isto. Morate postaviti najveće ciljeve i vjerovati, inače nećete učiniti mnogo. A ja vjerujem u svoj posao i u talent rumunjskih igrača. Radim na stvaranju velikana, želim stvoriti svjetske prvake - kaže Hagi, većinski vlasnik i trener Farul Constante, trenutačno vodeće momčadi rumunjske lige.
Hagi, dakle, govori o preporodu nogometne nacije koja Svjetsko prvenstvo ne poznaje od 1998., a na Eurima bilježi samo jedan nastup u posljednjih 15 godina. Hagi je prije 14 godina uložio više od 10 milijuna eura u akademiju, koju je započeo ‘od nule’. Nalazi se u neposrednoj blizini Constante, gdje su prije njegova dolaska stajali pašnjaci.
- Imao sam tu sreću da sam se susretao s trenerima i učiteljima koji su ubrzali moj napredak. To je ono što želim prenijeti na nove generacije. Zato sam se vratio u Constantu, u svoj rodni grad. To je moje mjesto, a Farul klub koji me izgradio. Cijela ova akademija moj je način da vratim nešto nogometu, jer uvijek sam se osjećao dužnim - nastavlja Hagi, uz Adriana Mutua najbolji strijelac u povijesti svoje reprezentacije s 35 postignutih golova u 124 nastupa.
Cruyff kao inspiracija
Viitorul Farul Constanta nastala je spojem dvaju klubova. Hagijeva akademija nedugo nakon osnutka spojila se s trećeligašem Viitorul Constantom i gotovo pa u najbržem mogućem roku izborila mjesto u najvišem razredu rumunjskog klupskog nogometa. Hagi je na trenersku stolicu zasjeo u rujnu 2014. i doveo momčad do trofeja (prvenstvo, Kup, Superkup), a 2021. klub se spojio s Farul Constantom, gdje je Hagi kao 10-godišnjak napravio prve korake s loptom.
I danas voli trenirati s ekipom i zabavljati prisutne vještinama, driblinzima i majstorskim tečajevima slobodnih udaraca. ‘Kralj Rumunjske’, kako su ga svojevremeno prozvali, sada ima vlastiti dvorac, koji će uz financijsku pomoć države višestruko narasti. Naime, Vlada će uložiti oko 100 milijuna eura u novi projekt koji bi trebao biti gotov do 2025., a podrazumijeva novi stadion u Constanti koji će primati 20 tisuća gledatelja.
- Taktika i filozofija? Napisao sam knjigu u kojoj možete provjeriti kako vidim nogomet. Morate početi s osnovama, prvo raditi jednostavne stvari, a zatim korak po korak savladavati kompliciranije. Johan Cruyff moja je inspiracija, njegov način rada bio je nevjerojatan. Toliko sam naučio od njegovih metoda i ideja - govori Hagi, te naglašava da je cilj svake sezone promovirati barem dva igrača akademije u prvu momčad.
U kadru reprezentacije
Trenerskog iskustva svakako mu ne nedostaje. Samo nekoliko mjeseci nakon završetka igračke karijere (Galatasaray, 2001.) u kojoj je između ostalog nastupao za Barcelonu i Real Madrid, Hagi je kratko vodio reprezentaciju Rumunjske, da bi trenerske vještine nastavio brusiti u Turskoj dvije godine kasnije. Tamo je vodio Bursaspor i Galatasaray, s kojim je u prvom mandatu osvojio Kup, a prije nego što se vratio u Istanbul trenirao je Politehnicu i Steauu iz Bukurešta. I “usputno” stvorio akademiju. Igračka karijera veliki mu je pomoćni faktor u izgradnji generacije koja, iako to sada zvuči iluzorno, cilja na svjetski vrh.
- Nosio sam 10-ku za Real i Barcelonu, dva najbolja kluba svijeta. Moja ambicija uvijek je bila ista, biti najbolji. To mi je ujedno bila i najveća motivacija. Imao sam dvije prilike igrati u Premier ligi, Newcastle i Tottenham borili su se za moj potpis. Volio sam Keegana i bio je jedan od mojih idola, tako da sam ozbiljno razmišljao o Newcastleu. Ali kada vas Cruyff osobno nazove, teško je odoljeti.
Nastavi li Hagijev projekt rasti, taj bi se povratak mogao pokazati najljepšim ishodom za blisku budućnost rumunjskog nogometa. Reprezentacija koja se trenutačno bori za Euro 2024., a na tom putu uspješno je savladala prve prepreke (Andora i Bjelorusija), broji šest igrača Farula i još petoricu koji su svojevremeno brusili vještine pod Hagijevim vodstvom. Njegov 24-godišnji sin Ianis iz Glasgow Rangersa sada nije na popisu, ali već je odigrao 24 utakmice za Rumunjsku i postigao dva pogotka.
’Maradona s Karpata’ ozbiljno je zagrizao, stoga bi se uskoro i u Rumunjskoj moglo govoriti o ‘Božjoj ruci’...