Hrvatski klubovi, kao i mnogi u svijetu, traže “pojas za spašavanje” i nitko danas nije siguran da će svi preživjeti u aktualnom formatu. Hoće li im i može li im HNS pomoći, što pojedini zazivaju?
Robert Markulin, čelnik Komisije za profesionalni nogomet i dopredsjednik HNS-a kaže da Savez radi u dva pravca, ali svoj novac, kojim bi im ubrizgao financijsku injekciju - nema.
Markulin govori...
- Jasno je da klubovima treba pomoći, da je sve drugačije, da su prihodi nula. Svi su u teškim problemima. Izvršni direktor Marijan Kustić je u ime HNS-a uputio zahtjev Središnjem državnom uredu za šport, tijelu Vlade RH da se sport također uzme u obzir kod donošenja mjera o pomoći na državnoj razini, a s druge strane Davor Šuker, predsjednik HNS-a, vodi priču prema UEFA-i. Što se tiče krovne europske organizacije, tu čekamo rješenje na kontinentalnoj razini, kako će biti prema drugim državama, tako i prema nama. Interes nas je svih zajedno da klubovi opstanu i da nastavak natjecanje krene što prije jer svakim danom je sve gore... - rekao je Markulin.
HNS vodi profesionalnu Ligu, ali primarna skrb je za reprezentacije, muške, ženske i u futsalu, a dužan se brinuti i o amaterskom nogometu. Klubovi moraju biti svjesni jedne činjenice:
- HNS ne raspolaže takvim novcem da bi mogao izravno financirati obveze klubova.
Odlična je vijest da FIFA planira osnovati Fond za pomoć, što su talijanski mediji nazvali novim Marshallovim planom. Tada je bila riječ o projektu SAD-a koji je uložio 13 milijardi dolara u obnovu Europe nakon Drugog svjetskog rata, a izradio ga je državni tajnik George Marshall, kasnije dobitnik Nobelove nagrade za mir. Ako aktualni čelnik FIFA-e Gianni Infantino operacionalizira najavljenu akciju, možda i njega netko predloži za Nobela. FIFA ima rezerve 2,5 milijarde eura, nagomilane u “zlatno doba” i proučava kako spasiti nogomet od katastrofe. Kao jamstvo kod osnivanja fonda mogla bi koristiti i budući prihod od TV prava pa mnogi mediji zaključuju kako bi upravo 2,5 milijarde eura mogla biti injekcija koju će ubrizgati prvenstveno u klubove, ali dijelom i nacionalne saveze.
- Radimo na mogućnosti pružanja pomoći nogometnoj zajednici u cijelom svijetu - kazao je glasnogovornik FIFA-e.
Na mukama nisu samo klubovi, primjerice Urugvajski nogometni savez otpustio je 400 zaposlenika. To bi bila neviđena intervencija, a iz FIFA-e tvrde kako su “spremni učiniti sve što je potrebno”. Novi bi plan sadržavao hitne potpore i kredite. Pa učini li nešto nalik tome i UEFA, koja ima i veći budžet, doći će nešto milijuna eura i do Hrvatske. Prerano je kazati točno koliko.
- FIFA mora ići u tom pogledu, da zaštiti klubove i natjecanje. Za očekivati je da povuku poteze i iznesu prijedloge kako da se premosti trenutačna situacija. Cijela Europa je pogođena i opasno ugrožena. Ovog časa trebamo imati još malo strpljenja da FIFA i UEFA donesu konkretne odluke, a onda će se i HNS uključiti u to, u skladu s njihovim preporukama. Vjerujem da će se mjere objaviti u skorijem roku. Kao što čine i državne vlade za gospodarstvo. Štete su ogromne. Nesagledive. Nažalost, kod nas pogotovo jer se većina klubova financira iz transfera. Zasad je to tako, a to nije dobro. Nadam se da će danas-sutra stanje biti drugačije - istaknuo je Markulin i zaključio:
- Ovog časa traju razgovori i konzultacije, a ništa konkretno još nije dogovoreno. Iako vjerujem da će biti.
Osim financija, radi se i na pravnoj regulativi na razini FIFA-e. Dosta se najavljuju izmjene nekih propisa vezanih za transfere i ugovorne odnose kluba i igrača. I to je u razmatranju i izradi.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....