Ranko Suvar / CROPIX
SPEKTAKULARNI REKORDI

ORŠIĆ JE AUTOR NAJBRŽEG DINAMOVA HAT-TRICKA U PRVOJ HNL Dinamov veznjak ipak nije vlasnik titule najbržeg hat-tricka, evo tko predvodi ljestvicu..

Piše: Sportske novostiObjavljeno: 02. veljača 2019. 22:20

Dinamo je na Maksimiru sa 7:2 pobijedio Rudeš, a s tri pogotka je strijelce vodeće momčadi prvenstva predvodio Mislav Oršić. Osim Oršića, koji je pogađao mrežu u 56., 60. i 64. minuti, strijelci za Dinamo bili su Izet Hajrović u 5. i 8. minuti, Bruno Petković u 19. minuti te Amer Gojak u 40. minuti. Oba pogotka za Rudeš postigao je Tomislav Štrkalj u 22. i 79. minuti.

Subotnjih 7:2 tek je drugi ovakav rezultat plavih na domaćem travnjaku u cijeloj povijesti. Jedini prethodni slučaj u kojem je Dinamo u službenoj utakmici slavio sa 7:2 datira od prije više od pola stoljeća, iz 20. svibnja 1964. kad su Zagrepčani u polufinalu Kupa nadigrali Partizan.

Trostruki je strijelac bio Slaven Zambata, dva je gola zabio Zdravko Rauš, po jedan Rudolf Belin i Stjepan Lamza. Dinamo je izvan Zagreba samo jednom slavio sa 7:2, i to u europskoj utakmici: u 1. kolu Kupa velesajamskih gradova u sezoni 1961/'62. pobijedili su gradsku reprezentaciju Kopenhagena, može se pročitati na službenim stranicama GNK Dinamo.

Dvoboj protiv Rudeša donio je još jednu zanimljivost: Mislav Oršić autor je najbržega Dinamova hat-tricka u Prvoj HNL! Rudešovu je mrežu tresao triput, i to u razmaku od sedam minuta: od 57. do 64. Da je bio „samo“ minutu brži, probio bi se i na vrh ljestvice najbržih „hat-trickova“ u povijesti cijele HNL.

Na vrhu se zasad vijori Davor Vugrinec koji je u dresu Zagreba zabio tri pogotka za samo šest minuta, i to u utakmici u kojoj je njegova momčad – poražena. Osijek je studenom 2009. godine pobijedio Zagreb sa 5:3, a Vugrinec je prvo smanjio na 2:1, potom na 3:2 te izjednačio na 3:3. U tih su šest minuta, dakle, postignuta ukupno četiri gola jer se između tri Vugrinčeva pogotka „ugurao“ i Osijek povisivši vodstvo na 3:1.

Oršićev je hat-trick drugi najbrži u povijesti Prve HNL, a drugo mjesto dijeli s bivšim napadačem Osijeka, Petrom Krpanom, koji je u sezoni 2001/'02. u pobjedi protiv Hrvatskog dragovoljca sa 6:1 mrežu tresao od 75. do 82. minute, ali pritom je dva od ta tri gola zabio iz jedanaesterca.

Dosadašnji je najbrži Dinamov „hat-trick“ u Prvoj HNL držao Igor Cvitanović iz sezone 1995/'96. kad je u pobjedi protiv Hrvatskog dragovoljca sa 6-0 zabijao u razmaku od 71. do 80. minute.

Dinamove pobjede sa 7:2

Kup velesajamskih gradova, 1961/'62.: Kopenhagen – Dinamo 2:7

Jugoslavenski kup, 1963/'64.: Dinamo – Partizan 7:2

Prva HNL, 2018/'19.: Dinamo – Rudeš 7:2.

Prva HNL, najbrži „hat-trick“:

1. Davor Vugrinec (Zagreb), 6 minuta (2009/'10., Osijek – Zagreb 5-3);

2. Mislav Oršić (Dinamo), 7 minuta (2018/'19., Dinamo – Rudeš 7-2);

Petar Krpan (Osijek), 7 minuta (2001/'02., Osijek – Hrvatski dragovoljac 6-1);

4. Mate Dragičević (Šibenik), 8 minuta (2001/'02., Hrvatski dragovoljac – Šibenik 0-4);

Tomislav Erceg (Hajduk), 8 minuta (1993/'94., Hajduk – Pazinka 5-1);

6. Igor Cvitanović (Dinamo), 9 minuta (1995/'96., Dinamo – Hrvatski dragovoljac 6-0);

7. Ivan Krstanović (Zadar), 10 minuta (2014/'15., Lokomotiva – Zadar 1-5)

06. svibanj 2024 16:00