Goran Mehkek / CROPIX
DINAMO - AUSTRIA 0-2

POTOP DINAMA Modrima za plasman u Ligu prvaka treba veliko čudo u Beču

Piše: Alen LesičkiObjavljeno: 21. kolovoz 2013. 21:28

Dinamo je u Beč ispraćen s dva komada u mreži i skandiranjem Kruni Jurčiću! Ako u uzvratu ne kreira senzaciju, prvak Hrvatske će Ligu prvaka gledati na televizoru. To je epilog 90. maksimirskih minuta u kojima je Dinamo servirao 'blagi očaj' od igre pred 25 tisuća navijača. Nažalost, rezultat realan prikaz zbivanja na travnjaku. Jer, Jurčićevi izabranici ove su srijede igrali tek pet minuta. U finišu prvoga djela bio je to Dinamo kakav su navijači očekivali. Sve ostalo je najbolje zaboraviti čim prije.

Šteta i zbog atmosfere. Navijači su ispunili tribine i kreirali dekor koji silno nedostaje 'modrima' . Ono što su igrači u najavi priželjkivali to su i dobili; od prve minute su ih tribine nosili pjesmom i skandiranjem... Doduše, kako je s vremenom do izražaja stigla jalovost 'modrih' tako su pjesmu zamjenili zvižduci.

Uoči utakmice Kruno Jurčić je otkrio kako se najviše pribojava - fine lijeve nogeľ Alexandera Grünwalda. Očito Bjelica ne razmišlja slično s obzirom da je strateg Austrije veznjaka ostavio na klupi. Sammir, junak protiv Malmöa, priliku je čekao na klupi. I vidjelo se u uvodu kako Dinamu silno nedostaje kreativac s vicom u igri. Iako su Jurčićevi izabranici preuzeli konce i dominirali, njihove akcije završavale su daleko od vratiju Austrije.

S druge strane, Austrija je bila orjentirana isključivo kako sačuvati svoju mrežu. U nekoliko navrata je cijela momčad Nenada Bjelice stala iza lopte a prema naprijed nisu spojili dva, tri točna dodavanja. Plan je bio isključiti vezni red i pustiti Addya da vodi igru. Dobro su Bečani zatvorili Dinamovu desnu stranu pa je do izražaja stigao Josip Pivarić na onoj lijevoj. I upravo s te strane je stigla prva prava prilika za 'modre'. Šimunić je dugom loptom pronašao Pivarića na lijevoj strani. Povratna lopta stigla je do Soudanija, ali prizemni udarac s ruba kaznenog prostora bio je lak plijen za vratara Lindnera.

Kako se igra razvodnila, tako je i početna atmosfera iščezla. Navijači su najčešće bili tek nijemi promatrači. Nije bilo tog huka koji bi podigao malo igrače i natjerao ih da krenu angažiranije prema vratima Austrije iz Beča.

Dinamo je počeo igrati tek u 40. minuti. U finišu prvog djela dva puta je pokušao glavom Junior Fernandes, dok je Ivo Pinto pucao iz daljine. Međutim, Lindnera se nije moglo uhvatiti na krivoj nozi.

U nastavku je atmosferu digao Soudani s dva pokušaja, ali i Pivarić koji je ispred kaznenog prostora zaustavio Royera. Ipak, Mader je bio neprecizan iz slobodnog udarca. Bečani su se malo otvorili u nastavku. Nanjušili je Austrija 'krv' i počelisu ozbiljnije prijetiti. Do vodstva su lako mogli u 58. minuti kada se Jun našao u idealnoj prilici, ali njegov udarac u posljednji trenutak blokira Josip Šimunić. Uzvratio je na drugoj strani Pivarić na čiji je centaršut Fernandes zakasnio za djelić sekunde.

Posljednjih pola sata priliku je dobio Sammir koji je zamjenio nevidljivog Husejinovića. Da Saje nije bilo u službenom zapisniku, zapitali bi se je li uopće sinoć bio na Maksimiru. Filho je dobio ovacije publike na ulasku u igru, ali vrlo brzo se uklopio u sivilo.

01 by hoyno25

U 68. minuti Bečani su hrabriju igru u nastavku okrunili pogotkom. U 68. minuti Leovac je matirao Zeleniku i donio fini kapital pred uzvrat. Jurčić je reagirao uvođenjem Rukavine koji je izletio iz igre nakon 25 sekundi. Visokom nogom je napadač Dinama išao na Rogulja i dobio crveni karton. Malo kasnije je Stanković zabio za 2-0 i odveo Dinamo kilometre od Lige prvaka!

02 by hoyno25

Nakon utakmice trener Jurčić bio je nezadovoljan igrom i slabom reakcijom igrača:

- Znao sam da neki moji igrači ne mogu izdržati tempo ovakve utakmice. Žao mi je što nismo iskoristili neke svoje dobre prilike. Zato sam i pokušao uvesti Sammira i Rukavinu kako bi dobili na ofenzivi, ali rani crveni karton Rukavine poremetio je naše planove.

DINAMO - AUSTRIJA BEČ 0:2 (Leovac 68', Stanković 75')

DINAMO: Zelenika, Pinto, Šimunić, Addy, Pivarić, Ademi, Pamić (Brozović, 83), Husejinović (Sammir, 62), Soudani, Fernandes, Čop (Rukavina, 71).

AUSTRIA: Lindner, Koch, Rogulj, Ortlechner, Leovac, Holland, Mader, Stanković, Royer (Murg, 90+1), Jun (Gruenwald, 85), Hosiner (Okotie, 82).

CRVENI KARTON: (Rukavina, 71)

SUDAC: Howard Webb (Engleska).

STADION: Maksimir

GLEDATELJA: 25.000

DINAMO - AUSTRIJA BEČ 0:2 (Leovac 68', Stanković 74)

KRAJ UTAKMICE

88. minuta - Fernandes je dao oštru loptu u kazneni prostor, ali nitko nije uspio reagirati na pravi način, te je mreža Austrije još jednom ostala netaknuta

77. minuta - Hosiner je išao sam prema Zeleniki, ali Pinto u zadnji tren ulazi u blok

GOOL 74. minuta - Stanković je opalio s dvadesetak metara i zabio za povećanje vodstva Austrije

71. minuta - Ante Rukavina je ušao u igru i već u prvom startu zaradio crveni karton

GOOL 68. minuta - Austrija je povukla brzu kontru i pogotkom Leovca iskosa s lijeve strane pronašao bliži kut Olivera Zelenike

68. minuta - Fernandes se uspio osloboditi Rogulja i opalio s tridesetak metara, ali lopta je otišla pored gola

61. minuta - Pivarić je dao oštru loptu u šesnaesterac, ali Fernandes ju nije uspio zahvatiti glavom

59. minuta - Hosiner je dao odličnu loptu za Juna na desetak metara, ali u zadnji tren Šimunić blokira njegov udarac

58. minuta - Jun je picao s dvadesetak metara, ali lopta je otišla iznad grede

54. minuta - Soudani je 'slomio' trojicu obrambenih igrača Austrije, zabio se u kazneni prostor, pucao s petnaestak metara iskosa, ali lopta je otišla iznad grede

51. minuta - Šimunić je napravio veliku pogrešku na tridesetak metara od gola, ali obrana Modrih stigla je na vrijeme ispraviti njegovu pogrešku

47. minuta - Soudani je opalio s dvadesetak metara, ali Linder zaustavlja i njegov pokušaj

KRAJ PRVOG POLUVREMENA

45. minuta - Pamić je nabacio iz kornera, a Fernandesov udarac glavom zaustavlja Linder

44. minuta - Pinto je gromovito opalio s tridesetak metara, ali Linder zaustavlja njegov udarac

41. minuta - Pamić je poslao dugu loptu u kaznei prostor, najviši u skoku bio je Fernandes, ali njegov pokušaj glavom otišao je ravno u Lindera

33. minuta - Royer s esjurio prema kaznenom prostoru Dinama i opalio s dvadesetak metara, ali lopta je otišla daleko od gola

27. minuta - Hosiner je primio dugu loptu u kaznenom prostoru, uspio se okrenuti, ali Šimunić blokira njegov pokušaj

24. minuta - Pivarić je uputio centaršut, a Soudanijev udarac glavom otišao je iznad grede

20. minuta - Pivarić je poslao povratnu loptu za Soudanija na sam rub šesnaesterca, ali Soudani je pucao ravno u vratara Austrije

16. minuta - Mader je izveo slobodan udarac s četrdesetak metara, ali srećom po Modre, slabo su reagirali napadači i lopta je otišla u gol-aut za Zeleniku

14. minuta - Dinamo je odlično izigrao obranu Austrije, ali nakon što je Pivarić poslao povratnu loptu na desetak metara. slabo je na nju reagirao Pamić te ju poslao visoko iznad grede

13. minuta - Dinamo diktira tempo i ima veći posjed lopte u uvodnim minutama utakmice, ali zasad nema ozbiljnijih prijetnji po vrata Austrije

6. minuta - Pokušao je Pinto proći po desnoj strani, ali obrana Austrije zaustavila je njegov prodor

2. minuta - Pokušao je Jun proći po desnoj strani, ali iskusni Šimunić uspio je zatvoriti njegov pokušaj. Lopta je za Zeleniku

1. minuta - Utakmica je počela

29. rujan 2024 04:21