Vladimir Putin i Roman Abramovič (2005. godina)

 VLADIMIR RODIONOV Afp
DISKRETNI ABRAMOVIČEV ŠARM

Kako je ‘Putinov privatni bankar‘ milijardama izgradio i svoje carstvo: ‘Dokazano je što radi za predsjednika‘

Švicarska ga je odbila zbog sumnje da je sudjelovao u pranju novca i kontaktirao s kriminalnim ...
Piše: Dražen Krušelj/JLObjavljeno: 05. ožujak 2022. 08:56

Dok tip u odijelu napušta zgradu, najočitije od svih pitanja i dalje ostaje bez odgovora, ispraća The Guardian ražalovanog Romana Abramoviča sa Stamford Bridgea. Dakle - tko je uopće bio ovaj čovjek?

Otkako je prije devetnaest godina za 140 milijuna funta kupio klub dotad u vlasništvu Kena Batesa, pa sve do trenutka kada su ga pritisnuli i natjerali na uzmak, ruski je oligarh uspješno držao nizak profil u javnosti. Navijači na tribinama na startu su ga ismijavali noseći šubare i razbacujući uokolo lažne rublje. Mediji su jalovo kopali za skandalima, čekali paradu bijesnih i skupih Romanovih jurilica u krugu stadiona, ali on je tamo odbijao stršati i radije se luksuzirao na golemim jahtama u ljetnoj sezoni. Natucali su zatim ponešto o neuspjelom pokušaju preuzimanja luksuznog ski resorta, ali na polju skandala stigli su samo do slučaja Abramovičeva skupog razvoda. Privatnost je Rus cijelo vrijeme uspješno skrivao od javnosti.

Roman Abramovič pokrenuo je ono što će engleski mediji kasnije nazvati "ofenzivom šarma". Riječ je o pokretu kojim vlade nedemokratskih zemalja peglaju svoj imidž u zapadnjačkoj javnosti ubrizgavajući milijarde funta u premierligaške klubove. Saudijska Arabija posljednja je sletjela u ovaj ring kupovinom Newcastlea, zatekla je ovdje Manchester City u vlasništvu šeika iz Ujedinjenih Arapskih Emirata i, naravno, diskretnog Rusa kao rodonačelnika pokreta. Taj politički dio priče pokazat će se kao hipoteka koje se gazda "plavih" nikada neće riješiti. U trenutku kupovine Chelseaja bio je guverner Čukotke, oblasti na istoku Rusije, na glasu i kao "privatni bankar" Vladimira Putina na Zapadu.

image
MARK PAIN/SHUTTERSTOCK EDITORIAL/PROFIMEDIA

"Ovdje govorimo o čovjeku koji, prema dokazima španjolske obavještajne službe, upravlja privatnim ekonomskim interesima predsjednika Putina. Abramovič je čovjek kojem je Švicarska odbila pravo na boravak zbog sumnje da je sudjelovao u pranju novca i kontaktirao s kriminalnim organizacijama. Švicarci su ga ocijenili prijetnjom za javnu sigurnost i reputacijskim rizikom", argumentirao je svojedobno David Davis, zastupnik u britanskom parlamentu. Svi su čuli, nitko nije reagirao jer su milijarderi u engleske klubove upumpali stravičan novac.

Na odlasku iz Londona to u Abramovičevu slučaju izgleda ovako: godišnji saldo igračkih plaća dosegnuo je 187 milijuna funta, a iznos njegovih osobnih zajmova klubu premašio je granicu od 1,5 milijarde funta. Dok se oprašta od Chelseaja 55-godišnjak uvjerava javnost da je klubu spreman oprostiti dug i još neto dobit od prodaje proslijediti žrtvama rata u Ukrajini, ali britanski političari mu baš nešto i ne vjeruju.

"Što bi ovdje uopće trebala značiti neto dobit?", pitat će britanski ministar sigurnosti Damian Hinds prije nego što obeća novi paket sankcija. Vlada Borisa Johnsona možda je spremna dati time out Abramoviču da pronađe novog kupca i evakuira se u miru, ali nema dvojbe da je trofejna veza bogataša i nogometnog kluba zauvijek završila.

Ako je ta priča gotova, logično je pitanje - što nosi sutra? Za početak donosi nervozu u svlačionicu. Najavljujući dvoboj FA Cupa s Lutonom menadžer Thomas Tuchel više je puta nervozno reagirao na novinarska pitanja o vezi s Abramovičem i novim perspektivama. U srijedu je nakon utakmice ipak malo promijenio intonaciju. Je li dobio jamstva da će američki brokeri brzo i efikasno odraditi posao prodaje ili je samo "kulirao", kako bi bi kupio mir i bez velikih stresova doveo kampanju do kraja?

- Vijest sam saznao malo prije vas. Pričekajmo da vidimo što donosi novi dan. Mi se nadamo da se kratkoročno neće puno toga promijeniti. Zapravo, možda se ništa neće promijeniti - komentirao je Tuchel poslije 3-2 pobjede.

Nakon objave vijesti o Abramovičevu odlasku u prvi plan je iskočio švicarski milijarder Hansjörg Wyss, 86-godišnji švicarski milijarder koji se pohvalio da su mu američki bankari početkom tjedna ponudili vrijednu akviziciju, ali se u prvoj reakciji nasmijao na procjenjenu vrijednost kluba (3 milijarde funta). Cijena će očito biti problem, jer premda govorimo o branitelju naslova Lige prvaka i svjetskom klupskom prvaku, Chelsea u široj investitorskoj zajednici još uvijek ne doživljavaju vrijednim poput, recimo, Liverpoola ili Manchester Uniteda.

Slično razmišlja i Sir Jim Ratcliffe, prema Forbesu najbogatiji Britanac, koji podsjeća javnost da je Abramovič klub kupio za razuman iznos od 140 milijuna funta, sada ga procjenjuje dvadeset puta skupljim, a u međuvremenu nije uspio sagraditi novi dom klubu...

Linker
29. listopad 2024 16:17