MANAURE QUINTERO Afp
SLUČAJ OLMO

Apsurdna pravna zbivanja i pad imidža Barcelone na najnižu moguću razinu...

U Kataloniji odahnuli nakon ‘oslobađajuće presude‘, no tu nije kraj
Piše: Marko CrnjakObjavljeno: 10. siječanj 2025. 17:08

Dan nakon Božića i razgovora s Andyjem Barom pisali smo da će Dani Olmo vjerojatno biti registriran, odnosno da bi takav scenarij, unatoč dugotrajnoj i još uvijek nedovršenoj španjolskoj telenoveli, bio znatno manje iznenađenje od suprotnog. No, put do registracije bio je trnovit i nema sumnje da će izazvati nove drame u La Ligi, jer negodovanja zbog odluke Višeg sportskog vijeća (CSD) već su počela.

Kritički osvrti

CSD, kojem su se Barcelona i Dani Olmo požalili u utorak, već dan kasnije donio je odluku takozvane “hitne mjere predostrožnosti”, prema kojoj La Liga, a samim time i Španjolski nogometni savez (RFEF), moraju odobriti licencu za Olma i Paua Victora. Ključna riječ - privremeno. Olmo i Victor bit će, dakle, privremeno registrirani, najvjerojatnije na iduća tri mjeseca, jer to je razdoblje u kojem će CSD zaprimati argumente stranaka i donijeti konačnu odluku. Žalba Barcelone na prethodne odluke nadležnog tijela RFEF-a i La Lige iznesene 4. prosinca i dalje je u tijeku, moguće je da nas u narednom razdoblju stoga čeka i novi obrat, ali španjolski mediji sugeriraju da će se “hitna mjera predostrožnosti” vjerojatno preobraziti i u službenu odluku. U najkraćem obliku, CSD je prosudio da bi neregistracija Olma i Victora “ugrozila pravo na njihovu sportsku karijeru u skladu s potencijalima” te “nanijela ekonomsku štetu klubu i igračima”.

image
JOSEP LAGO Afp

Bit će lijepo ponovo gledati Olma na travnjaku, ali situacija kakvoj svjedočimo unutar španjolskog nogometa krajnje je apsurdna jer propisi se očito ne tumače ujednačeno, a to je valjda minimum očekivanja od pravnih sportskih institucija. CSD je, treba naglasiti, poništio odluke La Lige i Španjolskog nogometnog saveza, a ne nekih sporednih i nevažnih tijela. Napisali su, između ostalog, da bi neregistracija igrača “narušila interese reprezentacije Španjolske”, dok je ranije Olmovu registraciju zbog klupskog izlaska iz okvira financijskog fair-playa, ponavljamo - glavom i bradom zabranio upravo Španjolski nogometni savez?

Zato je val kritika već krenuo, prvenstveno od predsjednika La Lige Javiera Tebasa, koji je odluku CSD-a proglasio “tragikomedijom, proturječjem Zakonu o sportu i nedostatkom znanja o učincima odluka”. Marca pritom podsjeća da u gotovo identičnim okolnostima CSD nije donio ovakvu odluku u slučaju Pedra Leona i Getafea 2014., a kritičkim osvrtima javili su se i neki niželigaši. No, koga briga za njihov glas? Španjolski novinari, poput Diega Pica, ističu da “CSD nikada ne bi donio ovakvu odluku da je, primjerice, u pitanju Valencia” te da je “španjolski nogomet diskreditiran”. Iako na prvu djeluje da su takvi stavovi blizu istini, najmudrije je pričekati konačno rješenje i potpunu argumentaciju u ovoj katalonskoj “kaši”, premda to ne mijenja činjenicu da Barcelona i financijski fair-play i dalje ne idu ruku pod ruku.

image
MATTHIEU MIRVILLE Dppi Via Afp

Zaista je tužno gledati na kakve je očajničke poteze spao klub Barçinog statusa. Od prodaje medijskih prava 2022. i VIP lože uskoro dovršenog Camp Noua prošlog mjeseca, do onog “moljakanja” otprije nekoliko godina da se igrači (Pique, Busquets) odreknu plaća, pa i “protjerivanja” nekih aduta, a sve u svrhu olakšane blagajne. Gündogan, koji je prošle sezone bio među najboljim igračima Barçe, morao se vratiti u Man. City (gdje je sada neprepoznatljiv), a Vitor Roque, podvučen kao velika nada, završio je na posudbi u Real Betisu jer, eto, tko će ih platiti?

Pod sretnom zvijezdom

Blagajna i nakon svega toga svejedno ne diše punim plućima i ne može spriječiti “slučaj Olmo”. Činjenica da igrač mjesec ili više dana ne zna hoće li zaigrati za klub, s kojim je dogovorio do 2030. prema TM-u, ostvario snove i pritom od samog početka igra na visokoj razini, za Barçu može biti samo izuzetno poražavajuća.

image

Joan Laporta

MATTHIEU MIRVILLE Dppi Via Afp

Imidž kluba dosegao je nisku, otužnu razinu, a predsjednik Joan Laporta zaista je rođen pod sretnom zvijezdom. Da mu se u pravom trenutku nisu razvili Yamal, Casado, Bernal, Torre ili Balde, najljepši plodovi La Masije, momčad bi mu odavno bila u rasulu. Jer Barcelona, ni pod milim Bogom, očito nije u stanju dovesti skupocjene igrače i pritom im garantirati zdravu nogometnu sredinu.

22. siječanj 2025 12:46