Nakon što su dokumenti Football Leaksa otkrili da je od španjolskih poreznih vlasti od 2009. godine navodno sakrio oko 150 milijuna eura prihoda, Cristiano Ronaldo pokušao je umanjiti štetu.
Ovih dana njegova je agencija Gestifute na internetu objavila Ronaldovu poreznu prijavu za 2015. godinu u kojoj stoji kako portugalski nogometaš u inozemstvu ima imovinu vrijednu 227 milijuna eura.
Pozitvno svjetlo
‘Cristiano Ronaldo ispunjava svoje porezne obveze od početka karijere, u svim državama u kojima je živio. Ovaj dokument nismo objavili jer smo to morali, već smo to učinili dragovoljno. U njemu je nepobitno dokazano da se igrač i agencija ponašaju u dobroj vjeri te da surađuju s vlastima u duhu transparentnosti i zakona’, stoji u priopćenju agencije kojoj je vlasnik poznati portugalski ‘superagent’ Jorge Mendes.
I dok se Ronaldo nastoji prikazati u pozitivnom svjetlu, njemački Spiegel izašao je jučer sa zanimljivom pričom o njegovom agentu Mendesu i uslugama koje agencija Gestifute nudi svojim klijentima. Poznato je da Mendes pod svojom kontrolom ima vrhunske svjetske nogometaše i trenere, među kojima su osim Ronalda još i Jose Mourinho, Angel Di Maria, Diego Costa, David De Gea... Mendes svojim štićenicima osigurava vrhunske ugovore u najjačim svjetskim klubovima, njegov je utjecaj ogroman.
No, kako otkriva Football Leaks, to nije sve. Mendes je za neke svoje klijente razradio i praktične ‘offshore’ modele, odnosno načine za zaobilaženje visokih poreza koji u nekim državama uzimaju značajan dio prihoda. Primjerice u Španjolskoj, gdje je porezna stopa za nogometaše 30 %. Među korisnicima takvih modela su uz Ronalda i njegovi sunarodnjaci i klupski kolege iz Reala Fabio Coentrao i Ricardo Carvalho, Kepler Laveran Lima Ferreira (poznatiji kao Pepe) te Kolumbijac James Rodriguez.
Nula posto poreza
Kako funkcionira Mendesov sustav za izbjegavanje poreza, možemo vidjeti na primjeru Pepea, koji je prava na korištenje svog lika u komercijalne svrhe (famozni ‘image rights’) prodao tvrtki Weltex, koja je registrirana na Britanskim Djevičanskim otocima, gdje je porez - nula posto. Zatim je Weltex s dvije tvrtke iz europskih poreznih oaza dogovorio suradnju u smislu daljnjeg korištenja tih prava i dogovaranja marketinških aktivnosti. Riječ je o irskim tvrtkama Polaris i Multisports & Image Management, koje su također dio Mendesove sheme za zaobilaženje poreznih davanja.
James Rodriguez prodao je svoja prava kompaniji Kenalton Assets Limited, također s Britanskih Djevičanskih Otoka, smještenoj na istoj adresi kao i Weltex i ostale tvrtke iz Mendesovog ‘modela’. Kenalton je Jamesu 2014. godine platio oko 12 milijuna eura za ‘image rights’ od 2015. do 2020. godine. Zašto unaprijed? Možda zato što je tada još bio u Monacu, gdje su porezi znatno niži nego u Španjolskoj, kamo je preselio kasnije.
Poštanski sandučić
Te tvrtke na Britanskim Djevičanskim otocima zapravo se sastoje samo od poštanskog sandučića, a na istom je mjestu bilo i sjedište tvrtke Tollin, preko koje je išao Ronaldov novac od marketinških prava sve do 2014. godine. Tollin je irskim tvrtkama Polaris i Multisports & Image Management prepustio dogovaranje Ronaldovih sponzorskih i marketinških ugovora u njegovo ime, te su na taj način poznati svjetski brandovi izbjegli poslovanje sa sumnjivom ‘offshore’ kompanijom s Kariba.
Međutim, španjolski porezni organi očito su izgubili strpljenje s nogometnim zvijezdama, te istražuju porezna davanja brojnih Mendesovih klijenata. Ured tužitelja u Madridu pokrenuo je istragu protiv trojice igrača, a u pripremi je istraga protiv još dvojice...
-----------------------------------------------------------------
Koliko su zamračili?
Cristiano Ronaldo: 149,5 milijuna eura
Jose Mourinho: 12 milijuna eura
James Rodriguez: 12 milijuna eura
Radamel Falcao: 5,9 milijuna eura
Pepe: 3,8 milijuna eura
Fabio Coentrao: 3,3 milijuna eura
Ricardo Carvalho: 1,9 milijuna eura
UKUPNO: 188,4 milijuna eura
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....