Barcelona‘s French defender Jules Kounde (C) celebrates scoring his team‘s fourth goal during the Spanish league football match between RCD Espanyol and FC Barcelona at the RCDE Stadium in Cornella de Llobregat on May 14, 2023. (Photo by Josep LAGO/AFP)

JOSEP LAGO Afp
POBJEDA KATALONACA

VIDEO Više ih nitko ne može uhvatiti, Barcelona slavila u gradskom derbiju i stigla do svog 27. naslova prvaka

Barcelona u utakmici za titulu nije imala milosti prema gradskom rivalu
Piše: Gradimir ĐukarićObjavljeno: 14. svibanj 2023. 22:58

Barcelona ništa nije prepustila slučaju, iskoristila je prvu "meč loptu" pa će posljednja četiri prvenstvena kola (protiv Sociedada, Valladolida, Mallorce i Celte) bit će samo formalnost nakon što je uvjerljivim trijumfom u gradskom derbiju protiv Espanyola (4:2) potvrdila 27. naslov prvaka u klupskoj povijesti i to nakon tri godine dominacije madridskih klubova. Razlika od 14 bodova i teoretski je postala nedohvatljiva Realu

- Nitko nema više motiva od nas. Trebaju nam tri boda ne samo da odgodimo Barceloninu tituli nego i da spasimo sebe. Ne volimo kada slave u našoj kući - prijetio je dan prije utakmice kapetan Espanyola Sergi Darder.

Dalje od tih prijetnji domaćini nisu otišli, doživjeli su čak deveti poraz u posljednjih 11 prvenstvenih utakmica. Zajedno s još 27.360 navijača bili su samo promatrači Barceloninog šampionskog tuluma u kojem ih se malo toga pitalo. Tribine su se zapravo već nedugo po početku drugog poluvremena prilično ispraznile jer razočarani navijači Espanyola nisu mogli ni gledati nemoć svoje momčadi. Barcelona je posljednji puta utakmicu koja odlučuje o naslovu igrala 27. travnja 2019. kada je golom Lionela Messija u pobijedi protiv Levantea (1:0) potvrdila titulu. Točno 1478 dana kasnije kasnije, izračunali su kroničari španjolskog nogometa, Barcelona u utakmici za titulu nije imala milosti prema gradskom rivalu.

Barcelona‘s French defender Jules Kounde (R) scores his team‘s fourth goal during the Spanish league football match between RCD Espanyol and FC Barcelona at the RCDE Stadium in Cornella de Llobregat on May 14, 2023. (Photo by Josep LAGO/AFP)

Neizvjesnosti zapravo nije ni bilo jer već do poluvremena Barcelona je vodila 3:0 i riješila utakmicu. Sve je bilo brzo gotovo - Robert Lewandowski zabio je u 11. i 40. minuti, i s nova dva gola (21 u La Ligi ove sezone) se dodatno odmakao od Karima Benzeme na ljestvici najboljih strijelaca prvenstva, a u 20. minuti je 19-godišnji Alejandro Balde zabio svoj seniorski prvijenac. U nastavku se potop domaćina nastavio - Jules Koundé u 53. je izbjegao zaleđe za gol koji je razriješio svaku dilemu oko ishoda utakmice, ali i prvenstvene utrke u kojoj Barcelona čelnu poziciju nije prepustila još od početka studenog. Tek nakon četvrtog gola, Espanyol je počeo konkretnije prijetiti, a što ih je nagradilo pogotkom. Javi Puado elegantno je u 71. minuti lobovao ter Stegena.

Barcelona‘s French defender Jules Kounde (L) celebrates scoring his team‘s fourth goal with Barcelona‘s Spanish defender Alejandro Balde (C) and Barcelona‘s Spanish midfielder Gavi during the Spanish league football match between RCD Espanyol and FC Barcelona at the RCDE Stadium in Cornella de Llobregat on May 14, 2023. (Photo by Josep LAGO/AFP)

Popustili su u tom trenutku svi taktički okovi, udarci su su sjevali na svakoj strani, ali rezultat se nije mijenjao sve do druge minute sudačke nadoknade kada je težak poraz ublažio Joselu. Xavi je osam puta osvajao naslov u La Ligi s Barcelonom kao igrač, a sada je osvojio i prvu titulu prvaka na klupi kluba čija je igračka legenda. Šampionsko slavlje na terenu međutim nije dugo potrajalo jer su igrači Barcelone brže-bolje pod zaštitom policije odjurili u svlačionice nakon što je stotinjak domaćih navijača banulo na teren.

Barcelona je, dakle, prvak, a Espanyolu slijede teški dani. Četiri kola prije kraja sezone Valladolid koji drži posljednje mjesto iznad crte bježi im četiri boda. Povratak u Segundu nakon dvije sezone u najvišem rangu španjolskog nogometa čini se vrlo izvjesnim.

28. travanj 2024 05:57