REUTERS/Leonhard Foeger
POTPUNA SIMBOLIKA

PUN POGODAK ZA KOVAČIĆA Nije zabio gol 1000 dana, ali u Londonu je napokon dočekao ono što mu je izmicalo tri godine

KOVINI LONDONSKI DANI Nijedan igrač Chelseaja nije odigrao više utakmica od njega u aktualnoj sezoni
Piše: Damir DobrinićObjavljeno: 26. listopad 2019. 16:33

U kolovozu i rujnu proživljavao je Frank Lampard porođajne muke, trebalo je vremena da posloži mladu momčad Chelseaja koju je preuzeo na ljeto. Nisu momci sa Stamford Bridgea igrali toliko loše, koliko ih rezultat nije mazio pa su do 22. rujna u osam odigranih utakmica na kontu imali tek dvije pobjede. I onda je krenula serija. Chelsea je nanizao Grimsby, Brighton, Lille, Southampton, Newcastle i Ajax, upisao 17:3 gol-razliku u šest uzastopnih pobjeda u svim natjecanjima, preuzeo prvo mjesto u skupini H Lige prvaka i četvrtu poziciju u Premier ligi.

- Presretan sam, što me uvijek plaši jer je pred nama još dosta posla. Zadovoljan sam načinom na koji smo igrali i to mora biti temeljna skica od koje ne smijemo odstupati. Više nema isprika da se odmičemo od toga - poručio je oduševljeni menadžer Londončana nakon što je njegova momčad u srijedu slavila u Amsterdamu.

Važnu ulogu u veznom redu Plavih još jednom je imao 25-godišnji hrvatski veznjak Mateo Kovačić. Odradio je svoju 13. utakmicu ove sezone, Lampard ga je odmorio samo protiv četvrtoligaša Grimsbyja u Liga kupu. Nijedan igrač Chelseaja nije odigrao više utakmica od Kovačića ove sezone (još šestorica imaju po 13 nastupa), a po minutaži je na osmom mjestu u momčadi, od veznjaka su ispred tek Jorginho i Mason Mount. S 51 nastupom prošle sezone također je bio osmi pod vodstvom Maurizija Sarrija.

- Imali smo problema, ali smo ih riješili. Kovačić je bio izvanredan. Zadovoljan sam, tako moramo igrati - hvalio je Lampard Hrvata nakon pobjede protiv Newcastlea prošlog vikenda.

Iako je njegov nogomet daleko od spektakularnog, što se s obzirom na njegovu nogometnu tehniku očekuje, Kovačić je nakon tri godine provedene u Real Madridu u Londonu napokon dočekao ulogu važnog, standardnog prvotimca.

U Kraljevskom klubu ni u jednoj sezoni nije uspio proći granicu od 40 posto moguće minutaže, u Chelseaju je dosad odradio više od pola. Za Real je u tri sezone odradio 109 dvoboja i 55 puta imao ulogu startera (tek 21 cijela odrađena utakmica), za Chelsea ima već 44 startna nastupa u 66 utakmica i 15 dvoboja koje je odradio od prve do posljednje minute. U manje od dvije sezone u Chelseaju, ne bude li ozljeda, Kovačić će dostići brojku nastupa u udarnih 11 u tri sezone u Realu.

“Mateo Kovačić, Chelseajev igrač koji je najviše napredovao, nosit će teret u izostanku N’Golo Kantea”, najavljuju neki engleski mediji današnji dvoboj na Turf Mooru, gdje će Kovačić biti starter i protiv Burnleyja.

Kovačić je Bernabeu napustio 2018. nakon treće uzastopne osvojene Lige prvaka, u ljeto kad je iz Madrida otišao i Cristiano Ronaldo. Real je pao, jasno ne zbog Kovačića, koji je po minutaži bio 18. pa 14. i na kraju 16. igrač u momčadi, ali njegova odluka da napusti mirnu luku i krene u neizvjesnu avanturu na Otok pokazuje se ispravnom. Vrlo je upitno bi li u Realu danas imao bolji status nego što ga je imao, dok Lampard u njega ne sumnja.

Samo taj ofenzivni učinak ne prestaje bosti u oči. Nije zabio pogodak od 29. siječnja 2017. kad je zatresao mrežu Real Sociedada, nije poentirao u posljednjih 115 klupskih nastupa, računajući i reprezentaciju brojka se penje na 149 utakmica. Danas je u Burnleyju na rasporedu 150., točno tisuću dana nakon gola Sociedadu. Simbolika ne može biti veća...