MIGUEL RIOPA
SLABO IZDANJE VATRENIH

Desetkovana i mlada Hrvatska nije mogla protiv rastrčanih Portugalaca! Petković u nadoknadi ublažio poraz

Portugal je u prvom kolu Lige nacija lakše od očekivanog stigao do uvjerljivog slavlja protiv Hrvatske
Piše: Sportske novostiObjavljeno: 05. rujan 2020. 19:21

PORTUGAL - HRVATSKA 4:1 (Cancelo 41', Jota 58', Felix 70', Silva 94 / Petković 90')

PORTUGAL: Lopes - Cancelo, Pepe, Dias, Guerreiro - Moutinho (Oliveria 82'), Danilo, Bruno Fernandes - Jota, Felix (Silva 88'), Bernardo Silva (Trincao 78')

HRVATSKA: Livaković - Jedvaj, Lovren, Vida, Barišić - Kovačić, Pašalić (Brozović 61'); Brekalo (Perišić 61'), Vlašić, Rebić; Kramarić (Petković 73')

Hrvatska nogometna reprezentacija porazom 1-4 (0-1) od Portugala u Portu u susretu 1. kola skupine 3 Lige A započela je svoj nastup u drugom izdanju Lige nacija.

Portugal je poveo pred kraj prvog poluvremena golom Joaoa Cancela (41), na 2-0 povisio je Diogo Jota (58), za 3-0 strijelac je bio Joao Felix (70), da bi u sudačkoj nadoknadi svaki sastav postigao po pogodak. Prvo je u prvoj minuti nadoknade Petković (90+1) smanjio na 3-1, da bi u posljednjim sekundama Andre Silva (90+4) pogodio za konačnih 4-1.

Hrvatska je uz veliku dozu sreće i odličnim obranama Livakovića držala 0-0 do 41. minute no tada više ništa nije moglo spasiti očajnu Hrvatsku kada se Joao Cancelo još jednom izbio za prostor za udarac te sa 20 metara pogodio sam gornji desni kut Livakovićeva gola.

Početkom nastavka Portugal je stigao i do drugog gola. Guerreiro je u 58. minuti prebacio Jedvaja iza čijih leđa je utrčao Diogo Jota koji se potom sjurio u kazneni prostor i sa 10-ak metara mirno svladao Livakovića.

I Livakoviću je u drugom poluvremenu popustila koncentracija što se pokazalo u 70. minuti kada mu je prizeman udarac Joaoa Felixa koji je išao poprilično po sredini gola prošao ispod tijela u mrežu.

Hrvatska je uspjela postići pogodak početkom sudačke nadoknade kada je Perišić osvojio loptu na 30-ak metara od portugalskog gola i dodao Rebiću koji je odlično proigrao Petkovića koji je utrčao u kazneni prostor domaćih i pogodio za 3-1.

Ipak, na samom isteku utakmice Andre Silva je u gužvi pred našim vratima nakon još jednog udarca iz kuta bio brži od Jedvaja i skrenuo loptu u gol za konačnih 4-1.

Bio je ovo šesti međusobni susret Hrvatske i Portugala i peta pobjeda aktualnih europskih prvaka uz jedan remi. Hrvatska je u tih šest susreta postigla samo dva pogotka uz 12 primljenih.

Za tri dana Hrvatska će u susretu 2. kola gostovati u Saint-Denisu protiv svjetskog prvaka Francuske, još jedne reprezentacije koju nikada nije pobijedila. U šest dvoboja protiv "trikolora" "vatreni" su ostvarili dva remija uz četiri poraza.

KRAJ UTAKMICE

GOL 94. minuta - U posljednjim sekundama utakmice na listu strijelaca upisao se i Andre Silva

GOL 90. minuta - Rebić je dao sjajnu loptu u prostor za Petkovića koji iz blizine, s desetak metara šalje loptu za smanjenje zaostatka Vatrenih

87- minuta - Pucao je Brozović s ruba šesnaesterca, ali njegov udarac otišao je pored gola

84. minuta - Pokušava Hrvatska kontrama stići barem do utješnog pogotka, ali obrana Portugala ne ostavlja im previše prostora

GOL 70. minuta - Vatreni su pojačali agresivnost, ali nije pomoglo. Joao Felix je nakon dobre akcije Portugalaca opalio s više od dvadeset metara i poslao loptu ispod ruke Livakovića za 3:0 Portugala

GOL 58. minuta - Jota je dobio sjajnu loptu u prostor, ušao u šesnaesterac i potom iskosa s desetak metara poslao loptu iposd Livakovića za povećanje vodstva

57. minuta - Felix je dao povratnu loptu na rub kaznenog prostora za Brunu Fernandesa, a njegov udarac otišao je ravno u Livakovića

54. minuta - Bruno Fernandes je zapucao iz slobodnog udarca s ruba šesnaesterca s lijeve strane, ali lopta je otišla pored vratnice

50. minuta - Portugalci i u drugom dijelu nastavili s velikim pritiskom, ali srećom bez pravih prilika

KRAJ PRVOG POLUVREMENA

GOL 41. minuta - Nije Hrvatska izdržala prvi dio bez primljenog pogotka. Cancelo se sjurio po desnoj strani i potom izvukao na udarac i sjajno pogodio gornji desni kut Livakovićeva gola za vodstvo

34. minuta - Guerreiro je zapucao s dvadesetak metara, ponovno pogodio vratnicu, a lopta se potom sretno odbila od Livakovićeve pete u korner. Portugalci su u prvih pola sata utakmice mogli imati osjetnu prednost, ali sreća ja zasada na strani Vatrenih

27. minuta - Ponovno vratnica spašava Vatrene. Ovog puta glavom je nakon ubačaja Fernandesa u kazneni prostor pucao Jota, ali lopta je odsjela na vratnici

24. minuta - Nova velika prilika za Portugal! Pepe je nakon kornera zapucao glavom, Livaković brani, a zatim Pepe ponovno pokušava s dva metra, ali Livaković još jednom sjajnom reakcijom spašava Vatrene

23. minuta - Kakva sreća sada za Vatrene! Felixov udarac s ruba šesnaesterca završio je u bloku, prevarila Livakovića i potom odsjela na gredi. U nastavku akcije loptu je prihvatio Guerreiro, i zapucao iskosa iz blizine, ali njegov pokušaj sjajno zaustavlja Livaković

19. minuta - Cancelo je zapucao iskosa s desne strane, ali Livaković paradom zaustavlja njegov pokušaj

15. minuta - Bruno Fernandes dobio je sjajnu loptu u prostor, ostavio povratno za Felixa, ali njegov udarac iz daljine završio je u bloku

9. minuta - Ovog puta pokušao je Fernandes iz velike daljine, ali bio je to lagan posao za Livakovića. Lopta je išla ravno po sredini gola

5. minuta - Evo i prve poluprilike za Porugal! Joao Felix je dao povratnu loptu za Danila koji puca s dvadesetak metara, ali lopta je otišla visoko iznad gola

2. minuta - Hrvatska u uvodu izgleda sjajno. Nakon nekoliko kombinacija u sredini terena, Kovačić je odlično uposlio Vlašića koji je potom zapucao s dvadesetak metara od gola, ali se lopta od bloka odbila u korner

1. minuta - Utakmica je počela!

>>> Filip Uremović prvi je put pozvan u hrvatsku A reprezentaciju, ali za utakmicu u Portu ostao je prekobrojan. Izbornik Zlatko Dalić doveo je u Portugal 24 igrača, po pravilima UEFA-e u zapisniku ih smije biti 23, jednog je morao poslati na tribinu i danas je odlučio da je taj Uremović. Tako je i prije susreta ostao bez šanse da debitira, ali radi se o mladiću pred kojim je budućnost i vjerujemo da će zaigrati za najbolji državni sastav.

Pod opterećenjem korone, pred praznim tribinama, ali protiv zvučnog i jakog Portugala, Vatreni otvaraju drugu sezonu Lige nacija s glavnim ciljem da to bude daleko bolje nego u Elcheu 11. rujna 2018. godine. Premda sa samo trojicom startera iz moskovskog finala SP-a (Lovren, Vida, Rebić), lišena Modrića i Rakitića te s doziranim tretmanom za Brozovića, Perišića i Vrsaljka, od čega bi Šime mogao odigrati jedno poluvrijeme, a možda i netko od ostale dvojice pokoju minutu, Hrvatska je svjetski doprvak i ima obvezu da se takvom predstavi. Čak i kad je prepolovljena i igra protiv rivala kojeg iznimno cijeni.

16. travanj 2024 14:12