Borna Sosa nije trenirao u subotu zbog iscrpljenosti, nije stigao niti na press-konferenciju Vatrenih na kojoj je bio najavljen uz Josipa Juranovića. Liječnici su mu pripisali obvezni odmor. Nakon utakmice s Belgijom priznao je kako se nagomilao umor jer tri utakmice igrao je po devedeset minuta što nije lako. Sosa je u Stuttgartu navikao na nešto lakši ritam, taj klub odavno nije u Europi. Trebao bi u nedjelju, dan prije susreta, biti na travnjaku, ali to otvara pitanje može li se od njega očekivati energija i moć nužna za bočnog igrača ili bi izbornik mogao promisliti o promjeni u startnoj postavi. Sosa je na Svjetsko prvenstvo stigao s velikim očekivanjima, a ništa manje nade navijači ne polažu u njega. Igrao je dobro, međutim sposoban je i bolje.
U tri susreta Vatreni su imali šestoricu s maksimalnom minutažom. Osim golmana Dominika Livakovića to je cijela obrana Juranović, Lovren, Gvardiol i Sosa te veznjak Brozović koji se vraća nakon stanke i zapravo je fenomen kako sve dura.
Osim što postoji mogućnost da napravi zahvat u napadu, kad bi Sosino stanje bilo razlog za intervenciju u obrani pričuvni lijevi branič je Borna Barišić. Pojedini treneri ističu da to može odigrati i Gvardiol, no Joško se uhodao na stoperu i ne bi ga trebalo dirati kad mu tako izvrsno ide. Vjerojatnije je da će Sosa opet u vatru, no pričekajmo što će reći Dalić...
Šime Vrsaljko i Ivan Strinić u Rusiji su startali u šest utakmica na bekovima, protiv Islanda izbornik je dao šansu Tinu Jedvaju i Josipu Pivariću. Vrsaljko je gurao uporno i preko granice bola jer koljeno je iz kola u kolo bilo sve lošije, a Strinić je u pravilu izlazio ranije, Pivarić je dobivao prigodu.
U Kataru su Josip Juranović i Borna Sosa dosad bili "zabetonirani".
Juranović ima jednu asistenciju, 80 posto točnih dodavanja, od toga 95 posto na svojoj, a 58 posto na suparničkoj polovici, 1,7 ima po utakmici otklonjene opasnosti, 1,3 oduzete lopte, pritom 67,7 dodira po susretu. Osvojio je 56 posto duela, iako je branič nije napravio niti jedan prekršaj, a statistika SofaScorea govori da nije imao niti jedan klasičan centaršut.
Sosa nije bio asistent kao kolega, imao je više loptu u nogama jer službeno se radilo o 82,7 dodira po susretu, kreirao je jednu veliku priliku, dakako za Vlašića s Marokom, na 92 posto je točnih dodavanja, od toga na protivničkoj polovici 69 posto. Uputio je brojne centaršuteve pri čemu je svaki četvrti bio točan ili 1,3 po utakmici je našao cilj. Ima 4 otklonjene opasnosti i 2,3 oduzete lopte. Osvojio je 59 posto duela....
Juranović i Sosa imaju komplimente izbornika i pozitivne recenzije medija, iako je igrač Celtica loše ušao u susret s Kanadom. Kasnije je podigao razini i proigrao Livaju za pogodak. No, obojica mogu i podignuti razinu, biti usklađenije s kolegama, igrati točnije, napadački konkretnije. Za pretpostaviti je da će u ogledu s Japanom imati dosta ofenzivnih zadaća i samo jedan njihov precizan ubačaj pred vrata mogao bi otvoriti suparničku bravu. No, to je rival trkački jak, tranzicijski opasan, morat će biti jako raspoloženi i fizički i igrački. Stoga, Sosa ili ne, bitna je Dalićeva odluka. Neki bi šansu dali i Josipu Stanišiću na desnom beku, međutim izbornik zasad nije pokazao takve nakane. Osim veznjaka, a naša se sredina terena zna, upravo braniči trpe najveće napore...
POGLEDAJTE NOVI MUNDOCAST
Je li srpski izbornik Dragan Stojković genijalac ili blefer i kako je moguće da je Srbija pokazala toliko taktične nediscipline na Svjetskom prvenstvu? To je bila glavna tema današnjeg Mundocasta u kojem nam je u gostima bio trener Ivica Landeka. S njim smo pričali i o Hrvatskoj, ali i utakmicama osmine finala Mundiala. Pogledajte Mundocast:
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....