RONALD GORSIC/CROPIX Cropix
TEŠKA POBJEDA

Još jedna neuvjerljiva igra Vatrenih! Mario Pašalić spasio Hrvatsku i Zlatka Dalića

Hrvatska je u drugoj utakmici kvalifikacija za SP u Kataru 2022. stigla do pobjede 1:0 protiv Cipra
Piše: Davorin OlivariObjavljeno: 27. ožujak 2021. 19:58

HRVATSKA - CIPAR 1:0 (Pašalić 40')

HRVATSKA (4-2-3-1): Livaković – Vrsaljko (od 46. Juranović), Lovren, Ćaleta-Car, Barišić – Modrić, Brozović – Brekalo (od 66. Oršić), Pašalić (od 66. Vlašić), Perišić (od 77. Kovačić) – Budimir (od 57. Kramarić).

CIPAR (5-4-1): Demetriou (od 39. Michael) – Psaltis, Kousoulos, Soteriou, Laifis (od 82. Andreou), Ioannou – Tzioni (od 67. Papoulis) Artymatas (od 67. Kastanos) Kyriakou, Pittas – Ilia (od 46. Sotiriou).

--------------------------------------------------------------------------

Bila je Božja muka, baš teško mučenje, daleko je to bilo od onoga kako bi trebala igrati Hrvatska, ali sanacija štete nakon potresa u Ljubljani je uspjela. Vatreni su osvojili prve bodove u kvalifikacijama za Svjetsko prvenstvo. Usput je prekinut negativni niz od četiri uzastopna poraza, vjerujemo da si se Dalićevi dečki ovim riječkim trijumfom definitivno resetirali, vratili na tvorničke postavke, ona pobjedničke. Iako prezentacija protiv skromnih Ciprana definitivno ne ohrabruje. Glavno je ipak da se nije dogodio novi kiks, to je jedini plus utakmice na Rujevici. Ova utakmica će ostati upamćena po tome što je Luka Modrić odigrao svoju 135-tu utakmicu za nacionalnu vrstu, te je tako postao rekorder, odigrao je jednu više od legendarnog bivšeg kapetana Darija Srne.

Nije bilo lako Hrvatskoj, vidjele su se posljedice posrtanja od Kekove družine. Naši dečki su odigrali kao da su na nogama imali pričvršćenu željeznu kuglu. Često je naša igra podsjećala na onu u Deželi, lopta se dodavala od noge do noge, sporo, Ciprani su se ukotvili kao onaj ogroman kontejnerski brod koji je blokirao Sueski kanal. Osim na samom startu, kad je nakon centaršuta Brekala, glavom pucao Pašalić, Vatreni nisu stvarali nekakve prilike za postizanje pogodaka. Ipak, za razliku od utakmice u Ljubljani, više se igralo preko bokova, naročito preko onog lijevog.

Perišić i Barišić usporučili su nekoliko centaršuteva, ali nisu predstavljali neku posebnu opasnost za Ciprane. Kad već nije išlo centaršutevima, probalo se i udarcima iz daljine. Po jednom su dobro opalili Modrić, Vrsaljko i Brozović, ali lopte su promašile cilj, sve su otišle previsoko. Dalićevi dečki imali su utakmicu pod maksimalnom kontrolom, lopta je stalno bila u njihovim nogama. Ciprani su pokušavali tu i tamo otići preko centra, ali bili sto totalno bezopasni, njihova kvaliteta igre prema naprijed bila je i više nego skromna. Nisu mogli dodati praktički niti jedan precizni pas prema naprijed. Napadač Ilia se ponekad naguravao s Lovrenom ili Ćaleta-Carom, ali nije dobio niti jedan duel.

Onda, u samoj završnici prve dionice, došlo je do zanimljive situacije. Pri jednom ispucavanju lopte, ozlijedio se ciparski vratar Demetriou. Umjesto njega ušao je Michael, ali čovjek nije stigao niti dotaknuti loptu, a primio je pogodak. Može biti ljut na svog stopera Soterioua koji je asistirao Pašaliću. Inače, taj pogodak Pašalića bio je prvi udarac u okvir Ciprana. To je zapravo najbolji podatak kako su naši teško dolazili do prilika. Nakon tog pogotka, kao da su se Dalićevi štićenici oslobodili okova, u samom završnici prvog poluvremena, zaigrali su malo opuštenije, još jednom su poslali loptu u mrežu, ali Budimir je bio u zaleđu.

U drugom poluvremenu gledali smo copy paste prvog. S tim da su Ciprani ipak s malo više ambicije kretali prema naprijed. posebice u posljednjih dvadeset minuta. Nije to bilo ništa previše ozbiljno, ali s takvim stavom su ipak malo olabavili u obrani, pa su naši napadi izgledali nešto opasnije. Jedan je bio posebno opasan, Juranović je probio bok, vratio u srce šesnaesterca, ali ovoga puta se Pašalić nije najbolje snašao. Imali su doduše i Ciprani jednu zgodu koju im je pripremio Ćaleta-Car velikom pogreškom. Srećom, skromni gosti nisu znali odigrati posljednje ključno dodavanje i zaprijetiti Livakoviću.

Live prijenos:

KRAJ UTAKMICE

92. minuta - Pucao je Oršić iz daljine, ali delako od gola

81. minuta - Modrić je sjajno proigrao Vlašića koji potom puca s dvadesetak metara, ali ravno u vratara Cipra

77. minuta - Na terenu se ne događa aspolutno ništa, Hrvatska ne pokazuje preveliku ambiciju krenuti po drugi pogodak, dok gosti iz Cipra pokušavaju stvoriti priliku preko kontre koje nema

68. minuta - Barišić je potpuno neometan krivo dodao jednu loptu, Ciprani su krenuli u kontru i izgledalo je vrlo opasno za Vatrene, ali srećom pogubili su se gosti u nastavku akcije

64. minuta - Modrić je ušao u kazneni prostor na lijevoj strani, poslao loptu na 'drugu' vratnicu, ali Pašalićev udarac glavom odlazi pored gola

62. minuta - Kyriakou se odvažio na udaarac s više od 25 metara, ali bio je to lagan posao za Livakovića

57. minuta - Budimir je napustio teren, a u igru je ušao Andrej Kramarić

55. minuta - Sjajno se oslobodio Juranović na desnoj strani, ušao u kazneni prostor, dao povratnu loptu za Pašalića, ali vezni nogometaš Atalante nije se najbolje snašao

51. minuta - Modrić je sjajno ostavio loptu za Perišića, ovaj ubacio u šesnaestereac, a udarac Barišića otišao je daleko od gola

KRAJ PRVOG POLUVREMENA

GOOL 40. minuta - Nakon što se lopta odbijala u kaznenom prostoru, jedan od igrača je u pokušaju da otkloni opasnost glavom prebacio loptu za Pašalića koji iz blizine postiže pogodak za Vatrene

39. minuta - Problemi za goste! Ozlijedio se prvi vratar Cipra Demetriou, a umjesto njega u igru je ušao Michael

30. minuta - Dobro je ubacio Vrsaljko, Pašalić se našao na pet metara od gola, ali ipak je ostao prekratak

23. minuta - Perišić je uzeo loptu ispred Luke Modrića koji se već spremao na udarac, ostavio povratno za Brozovića koji puca s 20-ak metara, a lopta odlazi malo pored vratnice

20. minuta - Nakon Vrsaljka i Modrića je pokušao zapucati prema vratima Cipra, ali ponovno je lopta otišla iznad grede

17. minuta - Opalio je Šime Vrsaljko s ruba šesnaesterca, ali lopta je otišla visoko iznad grede

13. minuta - Hrvatska trenutačno ima posjed lopte od čak 87 posto, ali ne uspijeva stvoriti pravu priliku pred vratima gostiju

6. minuta - Hrvatska je od samog početka nametnula svoj ritam i uglavnom kruži oko šesnaesterca gostiju, ali osim polupirlike Pašalića, nema pravog udarca prema vratima Cipra

4. minuta - Brekalo je ubacio loptu s desne strane, Pašalić je bio najviši u skoku, ali njegov udarac glavom bio je slab i neprecizan

1. minuta - Počela je utakmica!

>>> Zlatko Dalić napravio je četiri promjene u prvoj postavi u odnosu na momčad koja je igrala u Ljubljani. Izbornik je promijenio i sustav igre, umjesto romba kojeg je igrao u Sloveniji, dakle u rasporedu 4-4-2, za utakmicu s Ciprom postavio je klasičnu formaciju s centarforom Antom Budimirom i dvojicu krilnih igrača Josipom Brekalom i Ivanom Perišićem.

Mjesto startera izgubili su Kramarić, Kovačić, Vlašić i Vida. Najviše je iznenadilo što je Pašaliću dao prednost pred Vlašićem. Pašalić je renomiran igrač i prvi je put dobio priliku igrati u startnoj postavi u kvalifikacijama, to s te strane dakle nije bilo čudno, no kako je Vlašić imao stalno mjesto prvotimca kod Dalića, osim kad je još igrao Ivan Rakitić, to je zanimljiv potez.

Budimir, Brekalo i Ćaleta-Car dobili su priliku umjesto Kramarića, Kovačića i Vide. Iskusni Domagoj Vida još jednom nije odigrao dobro u defenzivi, što mu je primaran posao, pogriješio je kod gola Slovenaca i to je vjerojatno razlog što je Dalić dao šansu Ćaleta-Caru.

Kako se u sedam dana igraju tri utakmice te je već u utorak sljedeća s Maltom, izbornik će sigurno napraviti nove promjene za Maltežane pa će zacijelo neki koji ove subote nisu startali, tada biti ponovno u udarnih 11 Vatrenih. Rotacije su nužne

16:39 - Hrvatska će danas ponovno igrati s klasičnim napadačem Antom Budimirom u rasporedu 4-3-3, koji se može pretvoriti i u 4-2-3-1. Na golu ostaje Livaković, obranu čine Vrsaljko, Lovren, Ćaleta-Car i Barišić, u vezi će biti Modrić, Brozović i Pašalić, te u napadu Brekalo, Budimir i Perišić.