RAMIL SITDIKOV Sputnik Via Afp
VRUĆA TEMA

Priča s Antom Rebićem počela je puno ranije? Jedna rečenica Zlatka Dalića je svima promaknula

Što je 27-godišnji napadač Milana pokazao igrajući za Hrvatsku nakon SP-a 2018. u Rusiji?
Piše: Damir DobrinićObjavljeno: 02. srpanj 2021. 12:45

Ante Rebić bio je jedan od junaka srebrne Hrvatske prije tri godine na Svjetskom prvenstvu u Rusiji. Zlatko Dalić imao je u njega potpuno povjerenje, Rebić je bio starter na svim utakmicama, preskočio je jedino Island kad je izbornik dao priliku brojnim pričuvama jer je Hrvatska već izborila prolaz u osminu finala. Rebićev status kod Dalića nije se previše promijenio ni nakon tog SP-a. Odigrao je 20 utakmica, 16 puta je bio starter. Propustio je 13 utakmica, ali uvijek su kao razlog bile navedene ozljede. Status u reprezentaciji se nije promijenio, no promijenio se zato nivo Rebićeve igre. Iako u startu to nije izgledalo uopće loše.

BORIS KOVACEV/CROPIX

Prve dvije utakmice nakon Rusije je propustio, zbog ozljede ga nije bilo protiv Portugala i Španjolske, ali onda je od listopada 2018. do ožujka 2019. nastupio u svih šest vatrenih utakmica. Nakon Rusije u 2018. Rebić je igrao isključivo na poziciji centarfora i bio je uglavnom dosta dobar, mnogi su mislili da je Dalić pronašao pravo rješenje za dugoročnog nasljednika Marija Mandžukića na mjestu centralnog napadača. I 2019. je Rebić otvorio solidno. U ožujku požrtvovnost mu je donijela slučajnu asistenciju Andreju Kramariću za pobjedonosni gol protiv Azerbajdžana, a potom je poentirao protiv Mađarske, bio mu je to posljednji gol za reprezentaciju, iako nije bio pravi. Nisu ni ostali suigrači.

Iz špice na krilo

Dvije utakmice u lipnju 2019. propustio je Rebić zbog ozljede koljena i vratio se u kadar za ključne kvalifikacijske oglede za Euro u rujnu. Nakon šest utakmica u kojima je igrao središnjeg napadača, Dalić ga je prvi put nakon SP-a u Trnavi protiv Slovačke prebacio na desno krilo, gdje je imponirao snagom i energijom. Upisao je i asistenciju, ali potom je kao desnokrilni napadač u Bakuu bio tragičar, jer je promašio dvije veličanstvene prilike.

Preskočio 9 zaredom

U listopadu 2019. bio je sjajan protiv Mađara na Poljudu, asistirao je i izborio kazneni udarac. Bila je to i njegova posljednja utakmica koju je za Hrvatsku odradio na visokoj razini. Imao je te jeseni u Milanu mizernu minutažu, ali Dalić ga se nije odrekao. Dapače. Stalno mu je davao šansu.

U 2020. se reprezentacija na travnjaku pojavila tek u rujnu zbog koronavirusa i Rebić je bio sudionik dva potopa kod Portugala i Francuske.

Propustio je potom Rebić sljedećih čak devet utakmica Vatrenih. U listopadu 2020. otkazao je zbog ozljede lakta, u studenom ga je Dalić stavio na pretpoziv, ali zbog spomenute ozljede nije ga aktivirao, već ostavio u Milanu da zaliječi ruku. I sljedeći termin s tri utakmice Rebić je propustio, u ožujku 2021. zaustavila ga je ozljeda mišića.

Rebić se vratio i odradio svih sljedećih šest dvoboja Hrvatske u lipnju. Dalić ga je forsirao, no pravog Rebića nije dobio, ni u pripremnim dvobojima niti na Europskom prvenstvu. Dapače, Milanov napadač u svim je tim utakmicama podbacio.

DAMIR SENCAR Afp

Znakovita Dalićeva izjava iz ožujka ove godine uoči početka kvalifikacija za SP

Zanimljivu je izjavu dao hrvatski izbornik Zlatko Dalić u ožujku, uoči kvalifikacijskih utakmica za Svjetsko prvenstvo u Kataru 2022. sa Slovenijom, Ciprom i Maltom. Na pitanje o izostanku Rebića s te akcije, Dalić je izjavio:

- Mi uvijek imamo kvalitetnih igrača. Rebić u zadnje vrijeme nije bio s nama, sada se radi o ozljedi.

Znakovita izjava, jer svaki put kad je Rebić izostajao s okupljanja, izbornik bi to opravdavao njegovom ozljedom, a rečenica “sada se radi o ozljedi” implicira da se nekad nije radilo o ozljedi. Tada je ta Dalićeva izjava prošla ispod radara, no iz današnjeg rakursa logično se zapitati je li se već tada nešto događalo iza kulisa?

Sve Rebićeve utakmice nakon SP-a 2018. (prosjek ocjena u SN 5,71)

12. 10. 2018. Hrvatska - Engleska 0:0
- počeo na poziciji centarfora i igrao do 80. minute. Ocjena u SN 6,5.

15. 10. 2018. Hrvatska - Jordan 2:1
- počeo na poziciji centarfora i igrao do 64. minute. Ocjena u SN 6,5.

15. 11. 2018. Hrvatska – Španjolska 3:2
- počeo na poziciji centarfora i igrao do 73. minute. Ocjena u SN 6,5.

18. 11. 2018. Engleska – Hrvatska 2:1
- počeo na poziciji centarfora i igrao do 46. minute. Ocjena u SN 5,5.
21. 3. 2019. Hrvatska - Azerbajdžan 2:1
- ušao u 69. minuti umjesto centarfora Petkovića, asistencija za gol Kramariću. Ocjena u SN 6.

24. 3. 2019. Mađarska - Hrvatska 2:1
- počeo na poziciji centarfora i igrao do 67. minute, zabio pogodak u 13. Ocjena u SN 5,5.

6. 9. 2019. Slovačka – Hrvatska 0:4
- počeo na poziciji desnog krila i igrao do 70. minute, asistencija za gol Perišiću. Ocjena u SN 6,5.

9. 9. 2019. Azerbajdžan – Hrvatska 1:1
- počeo na poziciji lijevog krila i igrao do 86. minute. Ocjena u SN 5.

10. 10. 2019. Hrvatska – Mađarska 3:0
- počeo na poziciji lijevog krila i odigrao cijelu utakmicu, asistirao i izborio kazneni udarac. Ocjena u SN 7,5.

13. 10. 2019. Wales – Hrvatska 1:1
- ušao u 64. minuti umjesto centarfora Petkovića. Ocjena u SN 6.

16. 11. 2019. Hrvatska – Slovačka 3:1
- počeo na poziciji desnog krila i igrao do 54. minute. Ocjena u SN 5.

19. 11. 2019. Hrvatska – Gruzija 2:1
- počeo na poziciji lijevog krila i odigrao cijelu utakmicu. Ocjena u SN 6.

5. 9. 2020. Portugal – Hrvatska 4:1
- počeo na poziciji lijevog krila i odigrao cijelu utakmicu, asistencija za gol Petkoviću. Ocjena u SN 5.

8. 9. 2020. Francuska – Hrvatska 4:2

1. 6. 2021. Hrvatska – Armenija 1:1
- ušao u 46. minuti umjesto centralnog veznog Modrića. Ocjena u SN 5.

6. 6. 2021. Belgija – Hrvatska 1:0
- počeo na poziciji desnog krila i igrao do 61. minute. Ocjena u SN 5.

13. 6. 2021. Engleska – Hrvatska 1:0
- počeo na poziciji centarfora i igrao do 78. minute. Ocjena u SN 5,5.

18. 6. 2021. Hrvatska – Češka 1:1
- počeo na poziciji centarfora i igrao do 46. minute. Ocjena u SN 5.

22. 6. 2021. Hrvatska – Škotska 3:1
- ušao u 81. minuti umjesto lijevog krila Perišića. Bez ocjene.

28. 6. 2021. Hrvatska - Španjolska 3:5
- počeo na poziciji lijevog krila i igrao do 67. minute. Ocjena u SN 5.

Koliko hrvatskim ofenzivcima s Eura u prosjeku treba vremena za gol u dresu Vatrenih?

147 minuta - Ivanušec
171 minuta - Petković
211 minuta - Kramarić
260 minuta - Perišić
263 minute - Vlašić
264 minute - Pašalić
310 minuta - Brekalo
364 minute - Budimir